Narzędzia:

Gala w Teatrze Polskim w 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP

28.11.2022
Fot.Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Chylimy dziś czoła przed dokonaniami naszych poprzedników. Podziwiamy ich zdolności do kompromisu i współdziałania w imię wyższych celów. Ich dziedzictwo jest dla nas zobowiązaniem – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podczas gali w Teatrze Polskim w Warszawie, kończącej jubileuszowe obchody 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP. W gali udział wzięli obecni i byli senatorowie, przedstawiciele władz oraz korpusu dyplomatycznego. Podczas uroczystości uczczono pamięć zmarłych senatorów II RP oraz kadencji I-IX. Uhonorowani zostali byli Szefowie Kancelarii Senatu oraz jej długoletni pracownicy. Zwieńczeniem rocznicowych wydarzeń był spektakl na motywach twórczości Cypriana Kamila Norwida „Słowo jest ogień!”

W swoim wystąpieniu Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przypomniał, że dokładnie 100 lat temu, 28 listopada 1922 r., senatorowie zebrali się na pierwszym posiedzeniu odrodzonego w II Rzeczypospolitej Senatu. Jak mówił, początki polskiej państwowości, odzyskanej po 123 latach niewoli, były bardzo trudne -trwały walki o nasze granice zewnętrzne, plebiscyty, trzy powstania śląskie, odparto agresję bolszewików, która w powszechnej opinii historyków wpłynęła na bieg historii Europy. Marszałek podkreślił, że priorytetem ówczesnych władz Polski była odbudowa państwa zniszczonego przez zaborców oraz lata wojennej pożogi. Procesem, którym intensywnie zajmowali się również senatorowie było administracyjne scalenie kraju, podzielonego przez 123 lata pomiędzy trzy różne systemy prawne, gospodarcze i społeczne.

Marszałek Senatu wyraził przekonanie, że ówczesnym senatorom przyświecała myśl jednego z najwybitniejszych polskich poetów, wieszcza i myśliciela, Cypriana Kamila Norwida, że „ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. „To słowa, które do dziś nic nie straciły ze swojej mocy i aktualności. Jest dla mnie niezwykle ważne, że strofami tego wielkiego Polaka i patrioty możemy uczcić jubileusz Senatu Najjaśniejszej Rzeczypospolitej” – powiedział prof. Tomasz Grodzki, nawiązując do spektaklu „Słowo jest ogień!”. Marszałek podziękował także dyrektorowi Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana Andrzejowi Sewerynowi, dzięki któremu – jak powiedział prof. Grodzki - możemy przeżywać ten wyjątkowy wieczór, wsłuchując się w słowa Cypriana Kamila Norwida.  Marszałek podkreślił, że senat - czy to pod nazwą Rady Królewskiej czy Senatu - zawsze służył, służy i będzie służyć Najjaśniejszej Rzeczypospolitej najlepiej jak potrafi, mając na względzie tylko i wyłącznie dobro Polek i Polaków. „To zobowiązanie od lat przyświecało kolejnym pokoleniom Senatorek i Senatorów. Jestem pewien, że to będzie nasz drogowskaz na następne 100 lat” – podkreślił Marszałek Senatu.

Prof. Tomasz Grodzki podziękował także pracownikom Kancelarii Senatu, bez których – jak mówił  - „nasza senatorska praca nie byłaby możliwa”. „Wszyscy razem – senatorowie kolejnych kadencji i urzędnicy od najniższego stanowiska po Szefa Kancelarii – stanowimy wspólnotę i jedną wielką rodzinę. Pracownicy Kancelarii to ponad 300 osób, które w zaciszu i skromności dbają o to, by tryby Izby działały sprawnie a senatorowie mogli dobrze pracować na rzecz Polski”– powiedział Marszałek Senatu. Marszałek w towarzystwie Wicemarszałków: Gabrieli Morawskiej-Staneckiej, Bogdana Borusewicza, Michała Kamińskiego i Marka Pęka wręczył okolicznościowe medale za długoletnią służbę pracownikom Kancelarii Senatu, którzy po wyborach 4 czerwca 1989 roku uczestniczyli w restytucji Senatu i jego Kancelarii i poświęcili Izbie całe swoje zawodowe życie. Medale otrzymali Jolanta Całka Małgorzata Gadomska, Krystyna Kamianowska, Barbara Kowalczyk, Bożena Langner, Barbara Maciaszek, Wiesława Obermeier, Bogusław Całka, Grzegorz Kosakowski, Mirosław Kowalczyk oraz Piotr Poniatowski.

Marszałek Senatu RP w obecności Wicemarszałków wręczył także srebrne odznaki honorowe byłym szefom Kancelarii Senatu, sprawującym tę funkcję od I do IX kadencji Izby. Odznaki otrzymali: Wojciech Sawicki (1990–1996), Jan Kołtun (1996–1997), Bogdan Skwarka (1997–2001), Adam Witalec (2001–2006), Ewa Polkowska (2006–2016) oraz Jakub Kowalski (2016–2019).

Zwieńczeniem Gali w Teatrze Polskim był spektakl „Słowo jest ogień”, według scenariusza Janusza Majcherka i w reżyserii Szymona Kuśmidera.  Został on przygotowany w ramach obchodzonego z inicjatywy Senatu w 2021 r. Roku Cypriana Norwida w 200. rocznicę urodzin artysty. Przypomniano w nim wiersze, listy i wystąpienia Norwida oraz teksty tych, którzy pisali o poecie, m.in.: Konstantego Gaszyńskiego, Juliusza W. Gomulickiego, Zygmunta Krasińskiego, Teofila Lenartowicza, Czesława Miłosza i Marcelego Motty’ego. W scenografii wykorzystano też rękopisy i rysunki Norwida. Tytuł przedstawienia pochodzi z XIII pieśni poematu „Quidam” („Słowo jest ogień – milczenie jest lawa”).

„Teatr Polski jest miejscem debaty, miejscem wymiany myśl, nieskrępowanej dyskusji (…) Polski Senat jest miejscem, gdzie od stu lat toczy się ponadpokoleniowa rozmowa o Polsce i Polakach. W naszym teatrze też” – podkreślił przed spektaklem dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana Andrzej Seweryn.

Po spektaklu Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podziękował biorącym w nim udział aktorom i wręczył Adrzejowi Sewerynowi medal Senatu.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Rocznicowe spotkanie Senatorów RP dziesięciu kadencji

Wspólne zdjęcie byłych i obecnych senatorów z udziałem Prezydenta RP, Marszałek Sejmu oraz Prezydium Senatu zakończyło obchody 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Izby w II RP, jakie odbyły się 28 listopada br. w gmachu parlamentu.

Uroczyste obrady Izby w 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP

Senat, tak jak nasi poprzednicy sprzed stu lat, nie ustanie w wysiłkach na rzecz pracy dla dobra wspólnego, jakim jest nasza ukochana Ojczyzna – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podczas posiedzenia Izby.

Hołd dla senatorów II Rzeczypospolitej

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z członkami Prezydium Senatu X kadencji oraz Prezydent RP Andrzej Duda i Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą senatorów zmarłych w latach II wojny światowej i po niej.