Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu (nr 102) w dniu 25-09-2018
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu (102.)

w dniu 25 września 2018 r.

Porządek obrad:

1. Opinia komisji w sprawie wniosku przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Rozwoju Dróg Wodnych senatora Jerzego Wcisły o zorganizowanie w Senacie wystawy „Liga Morska i Rzeczna w przededniu 100-lecia, czyli Trzymajmy się morza”.

2. Opinia komisji w sprawie wniosku przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Kultury, Tradycji i Dziedzictwa Małych Ojczyzn wicemarszałek Marii Koc o zorganizowanie w Senacie wystawy „Uścikowo – nasza Mała Ojczyzna”.

3. Opinia komisji w sprawie wniosku Ambasady Meksyku w Polsce o zorganizowanie w Senacie wystawy „Meksyk i Polska: tworzenie wspólnej drogi”.

(Początek posiedzenia o godzinie 15 minut 34)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Jerzy Fedorowicz)

Przewodniczący Jerzy Fedorowicz:

Otwieram posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu dotyczące wyrażenia opinii co do 3 propozycji wystaw w Senacie RP.

Punkt 1., 2. i 3. porządku obrad: opinia komisji w sprawie wniosku przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Rozwoju Dróg Wodnych senatora Jerzego Wcisły o zorganizowanie w Senacie wystawy „Liga Morska i Rzeczna w przededniu 100-lecia, czyli Trzymajmy się morza”; opinia komisji w sprawie wniosku przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Kultury, Tradycji i Dziedzictwa Małych Ojczyzn wicemarszałek Marii Koc o zorganizowanie w Senacie wystawy „Uścikowo – nasza Mała Ojczyzna”; opinia komisji w sprawie wniosku Ambasady Meksyku w Polsce o zorganizowanie w Senacie wystawy „Meksyk i Polska: tworzenie wspólnej drogi”

Porządek posiedzenia: punkt pierwszy – opinia w sprawie wniosku przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Rozwoju Dróg Wodnych senatora Jerzego Wcisły o zorganizowanie w Senacie wystawy „Liga Morska i Rzeczna w przededniu 100-lecia, czyli Trzymajmy się morza”; drugi – opinia komisji w sprawie wniosku przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Kultury, Tradycji i Dziedzictwa Małych Ojczyzn wicemarszałek Marii Koc o zorganizowanie w Senacie wystawy „Uścikowo – nasza Mała Ojczyzna”; trzeci – opinia komisji w sprawie wniosku Ambasady Meksyku w Polsce o zorganizowanie w Senacie wystawy „Meksyk i Polska: tworzenie wspólnej drogi”.

Czy do porządku posiedzenia państwo senatorowie zgłaszają jakieś uwagi? Nie.

Dziękuję bardzo.

Witam pana Roberta Kolasa. Czy dobrze odmieniłem?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Witam pana, Panie Robercie Kolasa…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

No wiem, że się odmienia, no ale…

(Wypowiedzi w tle nagrania)

…Dyrektorze Centrum Informacyjnego Senatu.

Panie Dyrektorze, oddaję panu głos.

Dyrektor Centrum Informacyjnego Senatu w Kancelarii Senatu Robert Kolasa:

Chciałbym powiedzieć, że wszystkie wnioski, które wpłynęły do Centrum Informacyjnego Senatu, są formalnie właściwe. Wnioskodawcy spełnili wszystkie wymogi związane z przygotowaniem wystaw.

Przewodniczący Jerzy Fedorowicz:

Dziękuję bardzo.

Czy państwo senatorowie zapoznali się z materiałami dotyczącymi projektowanych wystaw? Jeżeli nie, to ja je oczywiście mam. Te wystawy mają już ustalone terminy, Panie Dyrektorze?

Dyrektor Centrum Informacyjnego Senatu w Kancelarii Senatu Robert Kolasa:

Tak, mają ustalone terminy. Wystawa „Liga Morska i Rzeczna”, planowane otwarcie – 23 października. Lokalizacja tej wystawy: tu na parterze, tuż obok tych pomieszczeń. Wystawa „Uścikowo – nasza Mała Ojczyzna”, termin – 26 października, na drugim piętrze. Jest to wystawa towarzysząca posiedzeniu zespołu. I trzeci termin – 13 grudnia. Chodzi o wystawę „Meksyk i Polska”. Jej lokalizacja…

(Senator Barbara Borys-Damięcka: Niedobry ten termin 13 grudnia…)

No, niedobry, ale taki był…

(Przewodniczący Jerzy Fedorowicz: Kto to pamięta? Przepraszam…)

Ta wystawa będzie zlokalizowana na pierwszym piętrze, tuż przed salą posiedzeń.

Przewodniczący Jerzy Fedorowicz:

Szanowni Państwo Senatorowie, przed wami i przede mną leżą przygotowane – no, może nie wszyscy macie – programy tych ekspozycji. W razie czego są też oczywiście w komputerze, jeżeli dobrze rozumiem, bo ja tu mam.

Czy do pierwszego projektu, czyli do projektu pana senatora Jerzego Wcisły – wystawa „Liga Morska i Rzeczna” – zgłaszacie państwo jakieś uwagi?

Jeżeli idzie o mnie, ja nie zgłaszam uwag i z ogromną radością zachęcam do zorganizowania tej wystawy. Stanąłem 2 dni temu na wprost tego budynku w Gdyni, gdzie była ta liga morska. Tam jest piękne otoczenie, wiele tablic wmurowanych itd. No, mówimy tu o ważnej rzeczy.

Czy ktoś zgłasza uwagi? Nie.

Rozumiem, że ta wystawa zyskała państwa akceptację.

Teraz pomówimy o dziedzictwie małych ojczyzn, o Uścikowie.

Panie Dyrektorze, czy parę słów na temat tego Uścikowa zechciałby pan powiedzieć?

Organizatorem jest ochotnicza straż pożarna.

(Głos z sali: Gdzie to jest?)

Celem wystawy… Powiat obornicki w województwie wielkopolskim. Celem wystawy jest zaprezentowanie sześćsetsześćdziesięcioletniej historii Uścikowa. Wystawa ukazuje udział mieszkańców Uścikowa w rozwoju społeczności, pokazuje też udział mieszkańców w najważniejszych wydarzeniach… Małe ojczyzny – ja zawsze wspieram takie inicjatywy, bo mnie się wydaje, że… Ale ja mówię za siebie.

Jeżeli ktoś chce zabrać głos, to proszę podnieść rękę.

Ja zawsze wspieram takie rzeczy, dlatego że te samorządy i ci ludzie, którzy to organizują… Dla nich być w Senacie to jest wielki zaszczyt. Czasami mi się wydaje, że to nawet jest więcej, niż jak się zrobi wystawę o kimś bardzo znanym, którą może mieć, nie wiem, w swoim mieście.

Czy ktoś w tej sprawie chce zabrać głos? Nie widzę zgłoszeń. Dziękuję.

Rozumiem, że wystawa została zaakceptowana.

(Senator Barbara Zdrojewska: Przepraszam, ale dlaczego, jeśli nikt nie zabiera głosu, uznajesz, że…)

I trzecia…

(Senator Barbara Zdrojewska: Ja nie akceptuję tej wystawy, ale…)

Dobrze, no to będziemy… Proszę. Jeżeli pani senator chce zabrać głos, to bardzo proszę.

(Senator Barbara Zdrojewska: Przepraszam, nie chcę zabrać głosu, ale i nie uważam, żeby… Nie będziemy głosowali w sprawie tych wystaw?)

No, opiniujemy wystawy, w związku z czym jeżeli będzie głos sprzeciwu, to musimy głosować.

Senator Barbara Zdrojewska:

Dobrze, to ja zabiorę głos w takim razie, bo nie chcę, żeby się na mnie szacowne Uścikowo obraziło. To nie o to chodzi, że…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak. Powiem, o co chodzi. No, uważam, że jeżeli będziemy organizowali… Mamy takich miejscowości setki, tysiące. No, widocznie ktoś do kogoś się zgłosił, ktoś powiedział: dobra, robimy…

(Senator Barbara Borys-Damięcka: Marszałek Koc.)

…w takim razie taką wystawę.

(Senator Barbara Borys-Damięcka: To pani marszałek Koc zgłosiła.)

Chętnie bym zapytała, dlaczego właśnie Uścikowo ma być tą jedną jedyną wyróżnioną gminą w całej Polsce. Nie widzę powodu i chętnie bym usłyszała jakieś uzasadnienie. Czy to znaczy, że ja mogłabym, nie wiem, zgłosić kilka gmin z województwa dolnośląskiego na przyszły rok i takie propozycje będą wnikliwie rozpatrzone i zaakceptowane? Jak rozumiem, my partycypujemy w tym finansowo. No, tak rozumiem.

Przewodniczący Jerzy Fedorowicz:

Senat partycypuje finansowo w każdej wystawie – w ramach kosztów, które zwyczajowo ponosi.

Pan senator Bonisławski, a potem pan senator Hamerski.

Senator Ryszard Bonisławski:

Myślę, że powiem to, o czym myśli także pan Hamerski, bo obaj działamy w tym zespole małych ojczyzn. Tam kiedyś powstał taki pomysł, żeby prezentowały się właśnie takie mało znane miejsca w Polsce, jeśli mają oczywiście coś do zaprezentowania. Nie wszyscy chcą pokazać… Ale nas to cieszy, że straż, która ma takie, że tak powiem, głębokie „lecie”, chce nam się pokazać. Jest to zawsze dla nich wyróżniające. Oni będą bliżsi Senatowi i Senat będzie bliższy im, mam nadzieję, dzięki temu, że ich tu będziemy gościć. Oni i tak do nas przyjeżdżają – prezentują swój dorobek na spotkaniach zespołu małych ojczyzn. Ja jako wiceprzewodniczący tej grupy zapraszam wszystkich na spotkania, bo one są bardzo interesujące.

Przewodniczący Jerzy Fedorowicz:

Pan senator Hamerski, a potem pani senator Zdrojewska.

Senator Jan Hamerski:

Ja myślę, że wystarczyłoby powiedzieć „jak wyżej”, czyli tak, jak powiedział mój poprzednik, pan senator Bonisławski. Ja również jestem za tym, aby te małe środowiska – wiejskie, małomiasteczkowe – aktywnie prezentowały się w Senacie. Jestem za. Dziękuję.

Przewodniczący Jerzy Fedorowicz:

Dziękuję bardzo.

Pani senator Zdrojewska.

Senator Barbara Zdrojewska:

Powiem tak: przekonali mnie panowie. Uważam, że jeżeli przyjmiemy taką zasadę, że co jakiś czas prezentujemy taką… Ja tylko chciałabym poprosić, żeby wyznaczyć jakieś kryteria tego, która miejscowość może dostąpić takiego zaszczytu. Uważam, że jest to wyjątkowy zaszczyt i że nie powinno być tak, że ktoś ot tak stwierdzi, że w tym roku to będzie ta gmina czy tamta, tylko… No, ktoś może tak zrobić, tylko że chciałabym znać kryteria tego wyboru. Czy można zgłaszać takie gminy?

(Senator Ryszard Bonisławski: Można.)

Czy każdy z nas może zgłaszać tego typu inicjatywy? Czy jeżeli my teraz to zaakceptujemy, to będzie znaczyć, że środki na ten rok będą już wyczerpane? Jak to wygląda? Ile można zrobić rocznie takich wystaw? Chodzi mi tylko o jakieś przejrzyste, transparentne kryteria. Dziękuję.

Przewodniczący Jerzy Fedorowicz:

Dobrze. Przypominam tylko delikatnie, że było nasze posiedzenie – takie sprawy weszły do naszych prac chyba dopiero 7 miesięcy temu – i na tym posiedzeniu określone zostały kryteria. Wystawy odbywają się, Panie Dyrektorze, jeżeli się nie mylę, nie przy każdym posiedzeniu Senatu. Ile jest ich projektowanych rocznie?

(Dyrektor Centrum Informacyjnego Senatu w Kancelarii Senatu Robert Kolasa: Kilkanaście rocznie.)

Kilkanaście rocznie.

A jeżeli idzie o to, czy my możemy… Tak, każdy z nas senatorów może zgłaszać takie wystawy i wspierać je. Ja będę zgłaszał taką wystawę. Prof. Skotnicki, wielki patriota, kolekcja pocztówek… To jest kwestia tego, czy my to przyjmiemy, czy tego nie przyjmiemy.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak, możecie zgłaszać, tak jest w regulaminie. A potem to przechodzi tę ścieżkę. Tak to wygląda.

(Senator Barbara Borys-Damięcka: Kosztorys jest.)

Jest kosztorys, który trzeba wykonać… Potem opiniuje to zespół pod kierownictwem pana dyrektora, a potem to idzie do nas i my opiniujemy dla Senatu. Przeważnie ja przychodzę – już kilka razy byłem – na posiedzenie Prezydium Senatu. Muszę to tam zreferować i czasami jest spór dotyczący tego, czy to nie za drogo, czy za tanio, czy… Tak to wygląda.

Czy panią senator satysfakcjonuje moja odpowiedź?

(Senator Barbara Zdrojewska: Tak, jestem usatysfakcjonowana.)

Dziękuję bardzo.

Pani senator Barbara Borys-Damięcka.

Senator Barbara Borys-Damięcka:

Ja chciałabym poprzeć ideę zaakceptowania tej wystawy, bo uważam, że to są bardzo słuszne i dobre działania. Sam fakt, że jakiś mały region ma ambicje, chce zaistnieć, pokazać się i ma po temu argumenty, jest bardzo pozytywny. Dla nas to jest takie przybliżenie ich historii, a dla nich to jest, że tak powiem, takie honorowe zaistnienie, bo w Senacie.

My nie znamy dokładnie regionów, z których wpływają propozycje, więc jeżeli taka propozycja dociera do każdego z nas i my mamy to zgłosić… W tym przypadku pani marszałek Koc to zgłosiła, bo ona ma, że tak powiem, rozeznanie regionalne w racji swojego wykształcenia i z racji tego, czym się zajmowała, a zajmowała się regionami kraju. Dała temu poparcie i to zgłosiła. W każdym takim przypadku dla nas jest bardzo ważna, Panie Dyrektorze, państwa opinia. Zdarza się, że ktoś ma pomysł na wystawę, ale chce, żeby wszystkie koszty poniósł Senat. To byłoby już dyskusyjne…

(Dyrektor Centrum Informacyjnego Senatu w Kancelarii Senatu Robert Kolasa: Nie ma tego teraz…)

…i tu byśmy dyskutowali. A jeżeli takiego problemu nie ma i my możemy udostępnić teren, sztalugi czy ramy, którymi dysponujemy itd… To jest nasz wkład. Powinniśmy takie rzeczy robić.

Przewodniczący Jerzy Fedorowicz:

Jeżeli wolno… Ja wam powiem tak. Była taka sytuacja w tym czasie, odkąd jestem senatorem, że pani marszałek Koc przygotowała wystawę dotyczącą 34 Pułku Piechoty AK, którego najważniejszymi oficerami byli moi rodzice. No, nie chciałem sam tego używać… I za to jej chciałbym podziękować. To tak działa. W moim pojęciu to jest apolityczne i uważam, że tak ma zostać. To jest absolutnie apolityczne działanie.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

(Senator Barbara Zdrojewska: Ja już teraz nie rozumiem… Mówiliśmy o małych ojczyznach, teraz mówimy o jakichś pułkach, a wcześniej użyłeś słowa „profesor”. Rozumiem, że… Przepraszam, ale ja pytałam o to, czy każda mała ojczyzna może się zgłosić i może być…)

Może.

(Senator Barbara Zdrojewska: …kilka takich wystaw, a ty mówisz o profesorach. Uważam, że to są innego rodzaju wystawy.)

Wystawa dotyczyć może nie tylko małych ojczyzn – wystawa dotyczyć może wszystkich wydarzeń, zdarzeń historycznych, ludzi. Przecież niedawno była wystawa dotycząca Paderewskiego.

Senator Barbara Zdrojewska:

Ja rozumiem, tylko że moim zdaniem to jest troszeczkę inny rodzaj wystaw. Prawda? Jeżeli chcemy uhonorować jakieś wyjątkowe wydarzenie historyczne czy jakiś… To jest coś innego niż honorowanie małych ojczyzn, czyli tych niedużych gmin, wystawami.

(Senator Ryszard Bonisławski: Nie honorujemy, tylko prezentujemy…)

Proszę?

(Senator Ryszard Bonisławski: To jest prezentowanie, a nie honorowanie.)

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Ale to jest honor. Uważam, że to jest honor. Mówisz, że to jest prezentowanie, a nie honorowanie… Jest to wyjątkowym honorem. Nie możemy uhonorować wszystkich gmin w Polsce, więc jeżeli którąś z nich honorujemy jakąś wystawą… To jest ogromny honor, tak mi się wydaje.

(Senator Barbara Borys-Damięcka: Ale możemy zgłaszać, jeżeli takie znamy.)

Tak, dobrze.

Przewodniczący Jerzy Fedorowicz:

Proszę nie mówić poza mikrofonem, bo…

(Senator Barbara Zdrojewska: Dobrze. Zostawmy to.)

Pani Senator, czy pani już skończyła?

(Senator Barbara Zdrojewska: Tak. Dziękuję bardzo.)

Dziękuje bardzo.

Czy w tej sytuacji mogę przejść do zarządzenia głosowania za pozytywnym zaopiniowaniem tego?

Kto z państwa senatorów jest za pozytywnym zaopiniowaniem 3 przygotowanych projektów wystaw okolicznościowych?

Kto jest za? Proszę o podniesienie ręki do góry. (10)

Przeszło jednogłośnie.

Dziękuję bardzo.

Nie musimy mieć sprawozdawcy. Prawda?

(Senator Barbara Borys-Damięcka: O Meksyku w ogóle nie rozmawialiśmy.)

No tak, ale mówiłem…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak, tak.

Zamykam posiedzenie komisji Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 15 minut 49)