Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej (nr 159), Komisji Ustawodawczej (nr 241) w dniu 10-04-2018
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej (159.)

oraz Komisji Ustawodawczej (241.)

w dniu 10 kwietnia 2019 r.

Porządek obrad:

1. Pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie powołania Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Gruzji (druk senacki nr 773).

(Początek posiedzenia o godzinie 14 minut 00)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Ustawodawczej Stanisław Gogacz)

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Dzień dobry państwu.

Otwieram posiedzenie razem z panem przewodniczącym komisji spraw zagranicznych, jako przewodniczący Komisji Ustawodawczej. Otwieram posiedzenie dwóch połączonych komisji.

Punkt 1. porządku obrad: pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie powołania Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Gruzji (druk senacki nr 773)

Przedmiotem obrad jest projekt uchwały zawarty w druku senackim nr 773, który dotyczy powołania Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Gruzji.

Przedstawicielem wnioskodawców jest pan senator Jan Maria Jackowski.

Bardzo proszę, Panie Senatorze, o krótkie sprawozdanie.

Senator Jan Maria Jackowski:

Dziękuję bardzo.

Panowie Przewodniczący! Wysokie Komisje!

Tekst tej projektowanej uchwały mają państwo zawarty w druku nr 773. Nie będę odczytywał tego tekstu. Mogę powiedzieć, że jest to projekt uchwały, który jest bliźniaczy w stosunku do tej uchwały, którą podjął Sejm, oczywiście uwzględniający nas jako Senat. Chodzi o to, że taka uchwała otwiera możliwość powołania, utworzenia Zgromadzenia Parlamentarnego obu naszych krajów, to znaczy myślę tutaj o Rzeczypospolitej Polskiej i o Gruzji. Taka uchwała to właśnie umożliwia. I takie może być najkrótsze uzasadnienie projektu tej uchwały.

Tekst jest, jak wspomniałem, bliźniaczy… On się niczym nie różni od tekstu… Poza tym, że tu słowo „Sejm” zostało zmienione na „Senat”, ten tekst się nie różni od tego tekstu, który został już przyjęty w Sejmie. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Dziękuję bardzo.

Proszę państwa, jest propozycja, żeby… Wydaje się, że cel tej uchwały jest oczywisty, i jeżeli chodzi o część sejmową, to uchwała została już podjęta, do całości brakuje jeszcze części senackiej. Wydaje się, że im wcześniej taką uchwałę podejmiemy, tym lepiej, jeżeli chodzi o nasze bilateralne kontakty, bo to na pewno bardzo je wzmocni, udoskonali. Tak że ja proponuję, żebyśmy po prostu przegłosowali ten projekt uchwały.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Opinia biura to… Nie, nie ma.

Kto jest za…

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Proszę państwa… Dobrze. Proszę państwa, chciałbym poinformować, że jeżeli nie uda nam się gdzieś tak do godziny 14.10 zakończyć dzisiejszego posiedzenia, to spotkamy się jutro o 9.30.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

To bardzo proszę.

Senator Tomasz Grodzki:

Mam tylko jedno pytanie, jedno… W ostatnim zdaniu jest tekst: Prezydium Senatu powoła senacką część polskiej delegacji spośród członków klubów senackich. Czy chodzi o wskazanych przez kluby, czy prezydium zrobi to, że tak powiem, wedle własnego uznania?

(Senator Marek Rocki: Zwyczaj jest taki, że kluby wskazywały…)

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Bardzo proszę.

Senator Jan Maria Jackowski:

Panie Senatorze, ja mogę powiedzieć na podstawie praktyki parlamentarnej, że to kluby będą wskazywały… A co do tego, jaki będzie parytet, to nie chcę się… Ja za prezydium nie chcę się wypowiadać w tym względzie. Dziękuję.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Senator Marek Rocki:

Biorąc pod uwagę 3 miejsca, które są dedykowane Senatowi, można podejrzewać, że to będzie 2 do 1.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Pani Mecenas jeszcze sygnalizuje, że trzeba jednak zdanie dotyczące opublikowania tejże uchwały… Bo pamiętajmy, że zawsze na końcu, w ostatnim akapicie, jest mowa o opublikowaniu. Bardzo proszę.

Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Panie Przewodniczący! Szanowni Państwo!

Propozycja jest taka, żeby, tak jak jest w każdej innej uchwale Senatu, na końcu tej uchwały znalazło się zdanie: „Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej «Monitor Polski»”.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Dziękuję bardzo.

Pan jeszcze… Bardzo proszę, Panie Senatorze.

Senator Piotr Wach:

Nie chcę przedłużać, więc będzie króciutkie pytanie. Czy był albo jest jakiś projekt regulaminu? A właściwie i konkretnie to, co by mnie z niego ewentualnie interesowało, to jest to, jak liczne osobowo jest to zgromadzenie i czy ma jakiś zarys, np. taki, że spotyka się raz w roku, 2 razy w roku albo coś w tym stylu. Może coś na ten temat… Bo tu, jak zwykle, powinien być przy tej okazji projekt …

Senator Jan Maria Jackowski:

Ja mogę odpowiedzieć, mogę odpowiedzieć na pytanie pana senatora. Projekt statutu Zgromadzenia Parlamentarnego RP i Gruzji przewiduje: po pierwsze, skład 20 osób, po 10 z każdej strony – ze strony polskiej 7 posłów, 3 senatorów, ze strony gruzińskiej 10 członków ichniego parlamentu; po drugie, prezydium – 4 członków tego zgromadzenia, po 2 z każdej ze stron, czyli gruzińskiej i polskiej. Sekretariat: 2 sekretarzy, po 1 z każdej ze stron. Sesje plenarne zwoływane będą raz w roku, kolejno w Gruzji, kolejno w Polsce. Języki obrad: polski i gruziński. Dokumenty: zgromadzenie może uchwalać oświadczenia zawierające stanowisko w określonej sprawie oraz apele pod adresem parlamentów lub władz publicznych. I koszty: koszty organizacji sesji plenarnej, w tym zakwaterowania, wyżywienia, tłumaczenia pokrywa gospodarz sesji; koszty przelotów ponosi strona przybywająca na sesję.

A więc, jak Wysokie Komisje widzą, jest to rozwiązanie analogiczne do tych, które dotyczą podobnych ciał, zgromadzeń, które mamy z innymi krajami. To jest oparte mniej więcej na zasadach pewnej logiki i oczywistości. A więc tutaj, jak sądzę, jakichś wątpliwości w tym względzie organizacyjno-formalnym chyba nie ma. Dziękuję.

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Dziękuję bardzo.

W takim razie, skoro nie ma już innych głosów, poddaję pod głosowanie przyjęcie projektu uchwały zaproponowanej w druku nr 773 z dodatkiem, z tą propozycją, którą przedstawiła pani legislator, co do opublikowania tej uchwały w dzienniku urzędowym.

Kto jest za przyjęciem? (18)

Kto jest przeciwny? (0)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Stwierdzam, że uchwała została przez połączone komisje pozytywnie zaopiniowana.

Czy pan senator Maria Jan… przepraszam, Jan Maria Jackowski będzie sprawozdawcą?

Senator Jan Maria Jackowski:

Jeżeli Wysokie Komisje mnie obdarzą tym zaszczytem, to jak najbardziej.

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

To wyrażamy zgodę.

Dziękuję bardzo. Zamykam posiedzenie dwóch połączonych komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 14 minut 06)