Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Infrastruktury (nr 97) w dniu 18-07-2017
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Infrastruktury (97.)

w dniu 18 lipca 2017 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 45. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo spółdzielcze.

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 03)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Stanisław Kogut)

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Państwo Drodzy, rozpoczynam posiedzenie Komisji Infrastruktury.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 45. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo spółdzielcze

Kontynuujemy prace nad ustawą o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo spółdzielcze.

Chciałbym serdecznie przywitać na naszym posiedzeniu pana ministra Kazimierza Smolińskiego wraz ze swoją panią dyrektor i panem naczelnikiem, witam panie i panów senatorów.

Państwo Drodzy, ogromnie się cieszę, że możemy kontynuować prace nad prawem spółdzielczym. Tak jak w matematyce, założenie jest tu takie, aby uchwalić jak najlepsze prawo spółdzielcze dla lokatorów, aby byli oni zabezpieczeni, żeby nie było możliwości wyrzucenia ich na bruk. I aby zostało ono spełnione, aby ten cel osiągnąć, musimy przegłosować wszystkie poprawki. Taka jest teza.

Państwo Drodzy, muszę zacząć od wniosku, bo jest to najdalej idący wniosek, o przyjęcie ustawy bez poprawek. To z poprzedniego posiedzenia.

W związku z tym głosujemy.

Kto z panów, bo nie ma pań w naszej komisji, jest za przyjęciem tego wniosku? (0)

Kto jest przeciw? (5)

Kto się wstrzymał? (2)

Wniosek nie uzyskał poparcia.

W związku z tym przechodzimy do wniosku o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Serdecznie proszę panią legislator o ich przedstawienie, bo tutaj, Państwo Drodzy, jest ponad 30, jest prawie 40 poprawek.

Pierwsza poprawka… Państwo Drodzy, tu jest taka uwaga, żeby nad poprawkami nr 1, 2, 4, 9, 10, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 i 39 głosować łącznie.

Czy są jakieś uwagi do łącznego głosowania?

Proszę, pan minister.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Wysoka Komisjo!

Ja bym prosił, aby poprawki nr 9 i 10 wyłączyć z tego bloku, dlatego że będę miał stanowisko ministerstwa, stanowisko rządu w tym zakresie. Nie chciałbym, żeby nie było możliwości innego traktowania tych poprawek w całym bloku.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Jako przewodniczący Komisji Infrastruktury przyjmuję propozycję pana ministra. Poprawki nr 9 i 10 wyłączamy z łącznego głosowania.

Proszę, Pani Legislator.

Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Panie Senatorze, poprawki, co do których jest propozycja wyłączenia, to są poprawki pani senator Staroń. To są konsekwencje poprawek wprowadzonych wcześniej, przede wszystkim poprawek nr 1 i 2, i pani senator chyba też powinna wyrazić swoją opinię w tym zakresie.

Ja chciałabym tylko powiedzieć, że jeżeli te poprawki nie byłyby w tym bloku głosowań i okazałoby się, że w głosowaniu one nie zostały poparte i nie zostałyby też poparte przez Senat, to w ustawie mielibyśmy do czynienia z dualizmem, jeżeli chodzi o określenia. Te poprawki polegają tak naprawdę na zamianie słów „członek spółdzielni” na „osoba, której” i to jest dostosowanie do tych poprawek, które zgłaszała pani senator. Pani senator zresztą takie poprawki w takim kształcie przedstawiła. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Pani Legislator, jako przewodniczący komisji mam prawo stwierdzić, że nad poprawkami nr 9 i 10 będziemy głosować łącznie, ale pani Staroń na krótko oddam głos. Teraz pani dobrze wie, że jest stanowisko rządu, stanowisko pani i my głosujemy. Ale w drodze wyjątku oddam głos pani Staroń odnośnie do poprawek nr 9 i 10.

Proszę bardzo.

Senator Lidia Staroń:

Tak jak powiedziała pani legislator, Panie Przewodniczący, Wysoka Komisjo, to jest tak naprawdę konsekwencja wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał powiedział, że jeżeli masz prawo do lokalu, jesteś członkiem spółdzielni. I konsekwentnie tam, gdzie w ustawie jest napisane „członek”, wpisujemy „osobę”, tak? Osoba nabywa prawo i staje się członkiem. Jest to konsekwencja tych wszystkich wcześniejszych poprawek. Dziękuję.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Dziękuję.

Proszę, Panie Ministrze. Może pani prawnik? Chodzi o to, żeby sprawa była jasna.

Proszę.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Ja chciałbym tylko zwrócić uwagę, że poprawki nr 9 i 10, także poprawka nr 12, tylko że ona nie jest w tym bloku, dlatego jej w tej chwili nie wymieniałem, to są poprawki, które wynikają z 2 rzeczy. Pierwsza sprawa to jest przyjęta już ustawa o wspieraniu niektórych form budownictwa mieszkaniowego, gdzie wprowadziliśmy możliwość dofinansowania budownictwa spółdzielczego. Zakładamy, że w sytuacji gdy następuje to dofinansowanie, to nie nastąpi przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu we własnościowe, przekształcenie na własność, bo to już jest w przyjętej ustawie. Wobec tego nie możemy teraz wyłączyć takiej możliwości w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. To po pierwsze. Po drugie. Zapis poprawki nr 9 wyklucza też zapisy zawarte w Narodowym Programie Mieszkaniowym, w którym zakładamy możliwość przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu, ale z opóźnionym, że tak powiem, okresem, i spółdzielnia ze swoim członkiem czy z osobą, która ma być członkiem, zawiera umowę określającą, w jakim okresie ta osoba zostanie właścicielem. To są zapisy, które zostały przyjęte w uchwale Rady Ministrów. W tej chwili, jeżeli te zapisy nie zostaną przyjęte, to zdaniem ministerstwa część Narodowego Programu Mieszkaniowego nie będzie mogła być realizowana. Jednocześnie będzie to w sprzeczności z przyjętą już ustawą o wspieraniu budownictwa mieszkaniowego, w której przyjęliśmy takie założenie.

Założenie jest takie – może to rozwinę – że tam, gdzie jest wsparcie ze strony budżetu, nie powinno nastąpić przekształcenie, ponieważ to jest przewidziane dla części społeczeństwa o niższych dochodach. Tam gmina… Razem z gminą zostało ustalone to, jakim osobom to lokatorskie prawo do lokalu będzie przysługiwało. Chodzi o część społeczeństwa o średnich czy niższych dochodach. I jeszcze jedna sprawa. Otóż tam spółdzielnia powinna pobierać niższy wkład mieszkaniowy, ponieważ jest dofinansowanie ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego. Także w związku ze wsparciem, z niższym wkładem mieszkaniowym założyliśmy, że nie nastąpi przekształcenie tego prawa. Ale oczywiście to jest wola ustawodawcy i w przyszłości takie przekształcenie może nastąpić, jak już wielokrotnie miało to miejsce. W każdym razie na dzisiaj jest takie założenie i już w poprzedniej ustawie myśmy to przyjęli.

Jeśli teraz przyjmiemy te poprawki, które złożyła pani senator Staroń, to okaże się, że w pierwszej kolejności będą one sprzeczne z przyjętą ustawą, a po drugie, nie pozwolą nam realizować naszych założeń Narodowego Programu Mieszkaniowego. Wprawdzie co do tego – ja już z panią senator rozmawiałem – mamy odrębne zdanie, pani senator uważa, że w obecnym stanie prawnym taka możliwość zawierania umów z przyszłym członkiem istnieje, ale odmienne jest zdanie Rządowego Centrum Legislacji co od tego, że taka poprawka, że taka zmiana w ustawie, którą rząd proponuje, jest konieczna.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Dziękuję, Panie Ministrze. Dziękuję serdecznie.

Pani Senator, minutkę, bo – tak jak mówię – teraz będziemy głosować: za, przeciw itd. Proszę, ino minutkę, bo wszystkiego też nie powgrywa się…

Proszę, Pani Senator.

Senator Lidia Staroń:

Panie Przewodniczący! Wysoka Komisjo!

Ta materia jest naprawdę bardzo ważna i prosiłabym… Poprawka dotycząca art. 9, którą zaproponowało Ministerstwo Infrastruktury, dotyczy sytuacji wprowadzania, że tak powiem, kolejnej grupy osób ubezwłasnowolnionych w spółdzielni. Ma dojść do takiej sytuacji, że jeżeli masz prawo lokatorskie do lokalu i spłacisz… Ta poprawka mówi tak: my ci wskażemy okres, my ci wskażemy, kiedy nie tyle damy ci prawo, ile będziesz mógł żądać przeniesienia własności. To jest pierwsza grupa tych lokatorów. A druga sytuacja jest taka: nawet jak spłacisz, zapłacisz za swoje mieszkanie, to i tak tego mieszkania nigdy nie uzyskasz. Ja w mojej poprawce, tej, którą złożyłam, wskazuję, że dzisiejsze rozwiązania…

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Panie Przewodniczący, niech pan chwilkę posłucha.

(Przewodniczący Stanisław Kogut: Słucham, słucham.)

Dzisiejsze rozwiązania w art. 10, który mówi o zawarciu umowy o budowę lokalu, pozwalają na to, aby tam zawrzeć nawet okres spłaty wkładu mieszkaniowego. Tyle że jak spłacisz, czyli spełnisz te przesłanki, to art. 12 stanowi, że masz prawo stać się właścicielem.

Nie może być takiej sytuacji, że masz takie samo prawo lokatorskie, jest to ta sama instytucja prawna, a kompletnie inaczej, dowolnie podchodzi do ciebie spółdzielnia i ona powie: zapłaciłeś, ale i tak nie dostaniesz…

(Przewodniczący Stanisław Kogut: Dobrze.)

…nie dostaniesz nigdy, dostaniesz, kiedy nam się spodoba. Tak jak dzisiejsze przepisy mówią: jak spłacisz…

(Przewodniczący Stanisław Kogut: Dziękuję.)

To jest właśnie w tej propozycji. Dlatego jest poprawka, która rozwiązuje ten problem, a dzisiejsze przepisy, Panie Ministrze, pozwalają na realizację tego programu, który założyliście, dokładnie na to pozwalają. Jest umowa najmu, jest lokatorskie prawo takie samo dla wszystkich.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Państwo Drodzy, będą głosowania, każdy wyrazi opinię.

Ja ino mam jeszcze pytanie. Chcę, żeby wszyscy senatorzy usłyszeli to przed głosowaniami. Panie Ministrze, czy zabezpieczony jest lokator, jeżeli jest dłużnikiem, aby nie został wyrzucony na bruk? Czy będzie miał mieszkanie zastępcze? Mnie to najbardziej interesuje, to, żeby ludzie nie byli na bruku. Proszę, żebyśmy przed głosowaniami usłyszeli od pana, czy tak, czy nie.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński:

Panie Przewodniczący! Wysoka Komisjo!

Zmiana ustawy o wspieraniu budownictwa mieszkaniowego, którą wprowadziliśmy wcześniej, wiązała się z wprowadzeniem zapisów o likwidacji eksmisji na bruk. Lokator czy członek spółdzielni, ktoś, kto zajmuje mieszkanie, nie może być wyrzucony, jeżeli gmina nie dostarczy mu minimum pomieszczenia tymczasowego. Nie można wyrzucić do noclegowni czy do innego pomieszczenia. Rodzina musi mieć zapewnione przynajmniej pomieszczenie tymczasowe, czyli pomieszczenie, w którym można mieszkać, można żyć, choć ono nie musi spełniać wymogów mieszkania. Gminy nie wykorzystują tego, że takie pomieszczenia mogą dostarczać. Wprowadzamy dodatkowe finansowanie na wydzielanie takich pomieszczeń w ramach wsparcia ze strony budżetu, aby gminy mogły takie pomieszczenia budować czy adaptować. Likwidujemy też zasób socjalny w pomieszczeniach gminnych, żeby łatwiej było gospodarować tymi pomieszczeniami. Tak że gminy dostaną dodatkowe instrumenty i w ogóle wyłączamy eksmisję na bruk…

(Przewodniczący Stanisław Kogut: Dziękuję.)

…więc nie ma obawy, że kogoś wyrzucą i zostanie bez…

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Dziękuję.

Dobrze, jeszcze jedno pytanie.

Panie Ministrze, czy po przegłosowaniu tych ustaw – ja nie wiem, czy wszystkie poprawki przejdą – wyroki Trybunału będą wykonane, czy nie?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński:

Panie Przewodniczący, już wielokrotnie stwierdzałem, że Sejm to przyjął, tak że…

(Przewodniczący Stanisław Kogut: Dziękuję, Panie Ministrze.)

…są wykonane wyroki Trybunału Konstytucyjnego.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Senator Peczkis, ostatni głos, i przechodzimy do głosowania.

Proszę.

Senator Grzegorz Peczkis:

Zostało zgłoszone 5 poprawek senatora Prawa i Sprawiedliwości…

(Przewodniczący Stanisław Kogut: Są, są tutaj.)

Czyli one idą w bloku, tak, Panie Przewodniczący?

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Państwo Drodzy, są poprawki, ino my głosujemy według kolejności.

Pierwsze poprawki, te od punktu pierwszego, zgłosiła pani senator Staroń i od nich zaczniemy głosowanie.

Pani Legislator, ja dziewiątkę i dziesiątkę wyjmuję z tego bloku głosowań. Głosujemy nad poprawkami nr 1, 2, 4, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 i 39. Pani Legislator, proszę omówić ten blok poprawek, tak żeby panowie senatorowie, przepraszam, także pani senator, bo i pani jest z nami – pani nie bierze udziału w głosowaniu, ale jest wnioskodawcą – mieli jasność sprawy.

Proszę bardzo.

Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Poprawki te zmierzają do tego, aby członkostwo w spółdzielni związane było wyłącznie z posiadaniem w spółdzielni prawa do lokalu albo ekspektatywy własności i powstawało z mocy prawa, co skutkować ma, po pierwsze, brakiem obowiązku składania deklaracji członkowskiej oraz wnoszenia wpisowego, a po drugie, członkami spółdzielni mają być również osoby bliskie osób, którym wygasło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, jeżeli złożyły pisemne zapewnienie o gotowości zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo rozstrzygnięcie sądu w zakresie takiego roszczenia. Przyjęcie tych poprawek wyklucza głosowanie nad poprawkami nr 3 i 5. Zachodzi tu wątpliwość, czy te poprawki mieszczą się w zakresie poprawek, do zgłaszania których uprawniony jest Senat. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Mówi pani o tym całym bloku?

(Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura: Tak.)

Ja uważam, że nie wykraczają poza materię, bo dotyczą ustawy.

W związku z tym, Panie Ministrze, prosimy o stanowisko ministerstwa, przepraszam, nie ministerstwa, ino rządu, bo to jest ustawa rządowa.

Proszę.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński:

Tak. Jeżeli wyłączamy z tego bloku poprawki nr 9 i 10, to rząd nie zajmuje tu swojego stanowiska. Głosuje Senat. Senat i tak głosuje według własnego uznania, ale my co do tego nie zgłaszamy stanowiska.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Państwo Drodzy, Panowie Senatorowie, przystępujemy do głosowania nad poprawkami nr 1, 2, 4, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 i 39.

Kto z panów senatorów jest za przyjęciem tych poprawek? (5)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (2)

2 senatorów wstrzymało się od głosu. Poprawki uzyskały poparcie.

Tak jak pani legislator powiedziała, głosowanie nad poprawkami nr 3 i 5 jest wykluczone.

Proszę, przechodzimy do poprawki nr 9.

Proszę bardzo.

Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Do poprawki nr 6.

(Przewodniczący Stanisław Kogut: Tak, do szóstej. Proszę.)

Poprawki nr 6…

(Przewodniczący Stanisław Kogut: Już, już, powoli. Dobrze, już mam.)

Teraz głosujemy nad poprawkami nr 6, 25 i 37. Należy głosować nad nimi łącznie. Mają one na celu określenie zasad rozliczania funduszu remontowego z właścicielami lokali, którzy przestają być członkami spółdzielni poprzez wskazanie, że będą oni współwłaścicielami środków zgromadzonych w funduszu remontowym w wysokości odpowiadającej udziałowi we współwłasności nieruchomości wspólnej według stanu na dzień ustania członkostwa.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Stanowisko rządu?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński:

Rząd nie zajmuje tu stanowiska.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Panowie Senatorowie, przystępujemy do głosowania.

Kto z panów senatorów jest za przyjęciem poprawek nr 6, 25 i 37? (5)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał (2)

Informuję, że poprawki uzyskały poparcie.

Która teraz, siódemka?

Proszę bardzo.

Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Poprawka nr 7 ma na celu dookreślenie, że pełnomocnik członka spółdzielni działający na walnym zgromadzeniu nie może reprezentować więcej niż jednego członka spółdzielni. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie, a dołączona do protokołu walnego zgromadzenia lista pełnomocnictw powinna być odczytana. Przyjęcie tej poprawki wyklucza głosowanie nad poprawką nr 8.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Stanowisko rządu?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński:

Nie ma stanowiska rządu.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Panowie Senatorowie, przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki nr 7? (5)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (2)

Poprawka uzyskała poparcie.

Głosowanie nad ósemką zostało wykluczone.

Proszę bardzo o przedstawienie dziewiątki.

Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Poprawki nr 9 i 10 to są konsekwencje…

(Głos z sali: Łącznie.)

Tak, można głosować łącznie. To są konsekwencje poprawek, które wcześniej były…

(Głos z sali: Można łącznie?)

Tak, można łącznie.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Stanowisko rządu?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński:

Tak jak powiedziałem, rząd jest przeciwny przyjęciu tych poprawek, ponieważ – powtarzam to po raz kolejny – one uniemożliwiają nam realizację Narodowego Programu Mieszkaniowego. Naszym zdaniem dotychczasowe przepisy nie pozwalają na zawieranie takich umów. Rządowe Centrum Legislacji jednoznacznie wskazuje, że musimy wprowadzić taki zapis, że jest możliwość ograniczania uprawnień członkowskich w tym zakresie. I nie jest tak, jak pani senator mówi, że my tutaj czy ktoś będzie…

(Przewodniczący Stanisław Kogut: Proszę nie komentować.)

Dobrze.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Nie ma tutaj komentowania.

Przystępujemy do głosowania.

Kto z panów senatorów jest za przyjęciem tych poprawek? (0)

Kto jest przeciw? (4)

Kto się wstrzymał? (3)

Poprawki nie uzyskały poparcia.

Przechodzimy do głosownia nad poprawkami – już odczytuję – nr 11, 13, 14, 15, 17 i 38.

Stanowisko Biura Legislacyjnego.

Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Wyjaśniam, że poprawki zmierzają do tego, aby spółdzielnia nie mogła decydować w drodze uchwały o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w przypadku rażącego lub uporczywego wykraczania osoby korzystającej z lokalu przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo niewłaściwego zachowania, czyniącego korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, jak również w przypadku zalegania z zapłatą opłat oraz w przypadku byłych małżonków po ustaniu małżeństwa wskutek rozwodu lub po unieważnieniu małżeństwa, jeżeli nie podejmą decyzji, któremu z nich przypadło prawo, albo w przypadku śmierci małżonka. Osobie, która przed dniem wejścia w życie ustawy utraciła spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu z powodu nieuiszczania opłat związane z eksploatacją i utrzymaniem jej lokalu oraz eksploatację i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, będzie przysługiwało roszczenie o ustanowienie takiego prawa do lokalu, jakie utraciła, jeżeli spłaci spółdzielni całe zadłużenie wynikające z nieuiszczenia tych opłat wraz z odsetkami albo je już spłaciła, a przed dokonaniem spłaty całego zadłużenia nie został ustanowiony tytuł prawny do lokalu na rzecz innej osoby.

Poprawki te mogą budzić wątpliwość, może budzić wątpliwości to, czy mieszczą się one w zakresie poprawek, jakie może zgłaszać Senat. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Uważam, że mieszczą się w tym zakresie, bo dotyczą materii ustawowej.

Stanowisko rządu.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

W związku z tym, Panowie Senatorowie, przystępujemy do głosowania nad poprawkami nr 11, 13, 14, 15, 17 i 38.

Kto z panów senatorów jest za przyjęciem tych poprawek? (5)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (2)

Stwierdzam, że poprawki uzyskały poparcie.

Przechodzimy do poprawki nr 12.

Proszę bardzo, stanowisko Biura Legislacyjnego.

Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Poprawka ta ma na celu usunięcie z ustawy przepisu określającego zasadę, że jeżeli w umowie o budowę lokalu został określony termin, po upływie którego członek spółdzielni będzie mógł żądać zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu, żądanie to będzie mógł zgłosić dopiero po upływie tego terminu. Dziękuję.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Stanowisko rządu?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński:

Podtrzymuję dotychczasowe stanowisko, żeby tę poprawkę odrzucić.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Przystępujemy do głosowania.

Kto z panów senatorów jest za przyjęciem poprawki nr 12…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Przepraszam, tu jest stanowisko Biura Legislacyjnego, tu jest stanowisko rządu. To są już głosowania, Pani Senator, z wielkim szacunkiem dla pani.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (0)

Kto jest przeciw? (4)

Kto się wstrzymał? (3)

Poprawka nie uzyskała poparcia.

Nad którą teraz głosujemy?

(Głos z sali: 26.)

Proszę, przechodzimy do głosowania nad poprawką nr 26.

Jakie jest stanowisko Biura Legislacyjnego? Proszę bardzo.

Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Poprawka nr 26 ma na celu doprecyzowanie przepisu poprzez wskazanie, że jeżeli w określonym budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości została wyodrębniona własność wszystkich lokali, po wyodrębnieniu własności ostatniego lokalu spółdzielnia będzie obowiązana zawiadomić o tym na piśmie właścicieli lokali w danej nieruchomości.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Stanowisko rządu.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński:

Nie mamy stanowiska w tej sprawie.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Przystępujemy do głosowania.

Kto z panów senatorów jest za przyjęciem poprawki nr 26? (5)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (2)

Poprawka uzyskała poparcie.

Która teraz?

(Głos z sali: 27.)

Poprawka nr 27 i stanowisko Biura Legislacyjnego.

Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Poprawka nr 27 prowadzi do tego, aby w przypadku, gdy zarząd we wspólnocie mieszkaniowej wykonuje spółdzielnia jako zarząd powierzony, w zakresie zasad podejmowania przez zarząd czynności zwykłego zarządu i czynności przekraczających zwykły zarząd zastosowanie miały zasady określone w ustawie o własności lokali w tym zakresie. Ta poprawka budzi wątpliwość co do zakresu, w jakim Senat może zgłaszać poprawki.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Stanowisko rządu.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński:

Nie ma stanowiska.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

W związku z tym przystępujemy do głosowania nad poprawką nr 27.

Kto z panów senatorów jest za przyjęciem poprawki nr 27? (5)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (2)

Stwierdzam, że poprawka uzyskała poparcie.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką nr 28.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Panie Senatorze Peczkis, to jest poprawka pana Potocznego, Majera, Kopcia i pana senatora Mioduszewskiego.

Stanowisko pani legislator?

Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Poprawka prowadzi do określenia innych zasad nabywania mieszkań w spółdzielni mieszkaniowej przejętych nieodpłatnie od przedsiębiorstwa państwowego, państwowej osoby prawnej lub spółki Skarbu Państwa, poprzez zobowiązanie najemcy do wpłaty wkładu budowlanego w wysokości 5% wartości odtworzeniowej lokalu w oparciu o wskaźnik kosztu 1 m2 zamiast spłaty kosztów poniesionych przez spółdzielnię tytułem nakładów koniecznych przeznaczonych na utrzymanie budynku, w którym znajduje się lokal. Przyjęcie tej poprawki wyklucza głosowanie nad poprawką nr 29.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Stanowisko rządu?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński:

Nie ma stanowiska.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Przystępujemy do głosowania…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Przepraszam, Drodzy Państwo, tu już nie ma dyskusji, tu jest…

(Senator Lidia Staroń: Tu są 2 poprawki.)

Przepraszam, Pani Senator, przystępujemy…

(Senator Lidia Staroń: …Już powiedział o tym…)

Pani Senator, przystępujemy do głosowania.

Kto z panów senatorów jest za przyjęciem poprawki nr 28? (5)

Kto się wstrzymał? (2)

(Głos z sali: Kto jest przeciw?)

Stwierdzam, że poprawka uzyskała poparcie.

Państwo Drodzy, przystępujemy do głosowania nad poprawką nr 30. Zaraz ją znajdę, powoli. Poprawka nr 30 to jest poprawka pani senator Staroń.

Stanowisko Biura Legislacyjnego.

Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Poprawka ma na celu zwolnienie od egzekucji również środków będących w dyspozycji spółdzielni w związku z wnoszeniem opłat.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Stanowisko rządu.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński:

Nie ma stanowiska.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Nie ma.

Panowie senatorowie, kto jest za przyjęciem poprawki nr 30? (5)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (2)

Stwierdzam, że poprawka uzyskała poparcie.

Teraz poprawka nr 31 senatorów Potocznego, Majera, Kopcia i Mioduszewskiego.

(Głos z sali: Która?)

Poprawka nr 31.

Proszę bardzo, Biuro Legislacyjne.

Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Poprawka nr 31 ma na celu rozszerzenie zakazu wykonywania funkcji lustratora w spółdzielni mieszkaniowej na osoby najbliższe osób, które zakaz będzie obowiązywał, oraz nakłada na Krajową Radę Spółdzielczą obowiązek udostępniania na stronie internetowej rejestru osób posiadających uprawnienia lustracyjne. Przyjęcie tej poprawki wyklucza głosowanie nad poprawkami nr 32 i 33.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Stanowisko rządu?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński:

Nie ma stanowiska.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Kto z panów senatorów jest za przyjęciem poprawki nr 31? (5)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (2)

2 senatorów się wstrzymało.

Poprawka uzyskała poparcie.

Wyklucza to głosowanie nad poprawkami nr 32 i 33.

Przechodzimy do głosowania nad poprawką nr 34, zgłoszoną przez panią senator Staroń.

Proszę bardzo, stanowisko Biura Legislacyjnego.

Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Poprawka nr 34 określa dla ministra podstawę wykonywania uprawnień Krajowej Rady Spółdzielczej lub związku rewizyjnego wobec spółdzielni mieszkaniowej, jeżeli organy te nie wykonują swoich uprawnień w tym zakresie.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Stanowisko rządu?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński:

Nie ma stanowiska.

(Brak nagrania)

Przewodniczący Stanisław Kogut:

…Poprawki nr 35.

Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Poprawka nr 35 prowadzi do zmiany przepisu przejściowego w celu spowodowania wygaśnięcia w dniu wejścia w życie ustawy członkostwa członków oczekujących, którym w tym dniu nie przysługuje w spółdzielni żadne prawo do lokalu. Przyjęcie tej poprawki wyklucza głosowanie nad poprawką nr 36.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Tak, nad trzydziestą szóstą.

Stanowisko rządu?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński:

Nie ma stanowiska.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Kto z panów jest za przyjęciem poprawki nr 35, proszę o podniesienie ręki. (5)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (2)

Poprawka uzyskała poparcie.

No widzicie, tu była trzydziesta szósta, ale trzydziesta piąta uzyskała poparcie.

Proszę bardzo, która teraz?

(Głos z sali: 40.)

Przystępujemy do głosowania nad poprawką nr 40.

Stanowisko Biura Legislacyjnego?

Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Poprawka nr 40 określa zasadę, że do spraw sądowych w toku zastosowanie będą miały przepisy nowej ustawy.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Stanowisko rządu?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński:

Nie ma.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Kto z panów jest za przyjęciem poprawki nr 40, proszę o podniesienie ręki. (5)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (2)

Stwierdzam, że poprawka uzyskała poparcie.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką nr 41. Przyjęcie tej poprawki wyklucza głosowanie nad poprawką nr 42.

Proszę, stanowisko Biura Legislacyjnego.

Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Poprawka nr 41 prowadzi do wydłużenia terminu wejścia w życie przepisów dotyczących osób objętych zakazem wykonywania uprawnień lustratora.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Stanowisko ministra?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński:

Nie mam stanowiska.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Nie ma.

Kto jest za przyjęciem poprawki nr 41? (4)

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Proszę? Każdy ma prawo zagłosować.

Kto jest przeciw? (2)

Kto się wstrzymał? (1)

Stwierdzam, że poprawka uzyskała poparcie.

Państwo Drodzy, ogromnie się cieszę, że większość poprawek, Panie Ministrze…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Proszę?

(Senator Lidia Staroń: 12 miesięcy od dnia złożenia?)

Ale mogą na drugi dzień ogłosić, przecież nie jest powiedziane, że…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Państwo Drodzy, każdy z senatorów ma prawo zagłosować. Pani Senator, ja powiem tak.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Już, powoli, powoli. Państwo Drodzy, proszę o spokój. Pani Senator Staroń i Panie Senatorze Potoczny, proszę o spokój, tu na posiedzeniu komisji zawsze jest porządek.

Państwo Drodzy, myśmy patrzyli tu na prawo lokatorskie, na dobro lokatorów, a nie patrzyła ani pani, ani my na prywatny interes kogokolwiek. W związku z tym, Państwo Drodzy, stwierdzam jednoznacznie, bo wiem, że poprawki pana Potocznego, Majera, Kopcia, Mioduszewskiego to były propozycje, które zgłaszały też stowarzyszenia, wiele stowarzyszeń… Państwo Drodzy, powoli już kończymy dyskusję, bo…

(Senator Lidia Staroń: Ale chwileczkę, ja mogę ponownie…)

Pani Senator, już przegłosowane.

Na senatora sprawozdawcę wybieramy senatora Peczkisa.

Czy ktoś z państwa ma innych kandydatów? Nie ma.

Proszę bardzo, Pani Senator.

Senator Lidia Staroń:

Panie Przewodniczący, pan mówił o poprawkach pana senatora…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Ta poprawka, zresztą chyba pana Napieralskiego – mówię o tym, bo pan tak się mocno pochylił nad tymi wykluczonymi – powoduje, że przez rok ci ludzie będą, że tak powiem, z tych mieszkań wyrzucani. To dzięki panu tak będzie.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Nie będą wyrzucani z tych mieszkań.

(Senator Lidia Staroń: Są…)

Proszę bardzo, Panie Ministrze.

(Senator Lidia Staroń: Czy pokazać panu takie rodziny?)

Proszę pani, nie będą. Pan minister…

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Panie Ministrze, proszę bardzo, będą wyrzucani czy nie będą? Proszę o jednoznaczne stanowisko. Pani Senator, tu jest demokracja, tak zagłosowali panowie senatorowie i trudno.

Proszę bardzo, Panie Ministrze.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński:

Panie Przewodniczący! Wysoka Komisjo!

Poprawka nie dotyczy kwestii wyrzucania na bruk, już mówiłem o tym, że…

(Przewodniczący Stanisław Kogut: No właśnie.)

(Senator Lidia Staroń: Panie Ministrze…)

Nie, to jest kwestia związana tylko i wyłącznie z lustratorami. Bardzo znacznie ograniczono liczbę lustratorów, wprowadzono jeszcze osoby bliskie, wobec tego należy wydłużyć ten okres, bo organizacje spółdzielcze muszą dostosować się teraz do nowych wymogów. Ogromna liczba lustratorów zostanie wyłączona z możliwości prowadzenia lustracji. Tylko i wyłącznie o to chodzi. Dlatego dłuższy okres jest słuszny. Chodzi o to, żeby organizacje spółdzielcze, szczególnie mniejsze… Bo te duże organizacje oczywiście łatwiej sobie poradzą, gdyż lustratorów jest tam dużo, ale w małych związkach spółdzielczych lustratorów może być mało i nawet wszyscy mogą zostać wykluczeni, a wtedy nagle okaże się, że nie można prowadzić lustracji. Więc to też trzeba wziąć pod uwagę i to też można traktować – i uważam, że należy to tak traktować – że to jest w interesie spółdzielców, w ich interesie jest to, żeby lustracja w ogóle mogła być prowadzona. Tymczasem mogłoby dojść do sytuacji, w której lustracji nie będzie, ponieważ nagle wszyscy lustratorzy utracą uprawnienia.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Tak że, Pani Senator, wyjaśnione. Ja naprawdę z wielkim szacunkiem do pani, ale proszę o spokój, nie wprowadzajmy demagogii, nieprawdy, jeżeli jest taka rzecz, bo to było wyjaśniane. Pani Senator, pani wie, że ja komunistów nie popieram, ale słuchałem uważnie, co pan Napieralski mówił na posiedzeniu plenarnym. Chodziło właśnie o to, o czym pan minister powiedział.

Pani z Biura Legislacyjnego, proszę przygotować pismo do pana marszałka z informacją, które poprawki wykraczały poza materię. Ja to podpiszę i przekażemy, żebyśmy później nie mieli nieprzyjemności z tego powodu, że senatorowie przegłosowali poprawki, które wykraczają poza zakres ustawy.

Państwo Drodzy, ja naprawdę ogromnie się cieszę – to już na koniec – że przyjęto wiele poprawek pani senator Staroń, przyjęto wiele poprawek pana Potocznego zgłoszonych z pozostałymi senatorami. Dziękuję serdecznie Komisji Infrastruktury za przyjęcie poprawek do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i pozostałych 2 ustaw.

Dziękuję państwu serdecznie.

Zamykam posiedzenie Komisji Infrastruktury.

(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 37)