Narzędzia:

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska pożegnała Ernesta Brylla

25.03.2024
Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

25 marca br. Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska uczestniczyła w uroczystościach pogrzebowych Ernesta Brylla, poety, pisarza, autora tekstów piosenek, dziennikarza i dyplomaty. Mszę św. żałobną w warszawskim kościele OO Dominikanów rozpoczęto wierszem poety „Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają”.

W ceremonii wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, artyści i sympatycy twórczości poety.

„Serdecznym wspomnieniem i modlitwą żegnamy dzisiaj artystę, który swoimi utworami towarzyszył Polakom na ścieżkach codziennego życia i w marszu do upragnionej wolności” – napisał prezydent w liście odczytanym przez prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego.

Po mszy św. nastąpiło odprowadzenie do grobu rodzinnego na cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej.

Ernest Bryll urodził się 1 marca 1935 r. w Warszawie. W czasie okupacji był Zawiszakiem – członkiem najmłodszej drużyny Szarych Szeregów. Po wojnie krótko konspirował w podziemnym skautingu, maturę zdał jako szesnastolatek. Po krótkim epizodzie robotniczym w gdyńskiej elektrowni portowej studiował na polonistyce na Uniwersytecie Warszawskim. Był dziennikarzem, szefem zespołów filmowych, kierownikiem literackim teatrów, tłumaczem, autorem musicali, dramaturgiem i dyplomatą. Jako poeta zadebiutował w 1958 r. Opublikował ok. 40 tomów wierszy. Był autorem tekstów kilku popularnych piosenek – m.in. „Psalmu stojących w kolejce”, który stał się przebojem Karnawału Solidarności w latach 1980–81. Ważne miejsce w życiu poety zajmowała Irlandia. Zainteresowanie Brylla kulturą Zielonej Wyspy zaowocowało płytą „Irlandzki tancerz” z tłumaczeniami poezji irlandzkiej. Po upadku komunizmu Bryll zorganizował pierwszą od czasów wojny ambasadę polską w Irlandii. Funkcję pierwszego ambasadora Polski rezydującego w Irlandii sprawował w latach 1991–1995. Zajmował się również popularyzowaniem literatury irlandzkiej.

Twórca został odznaczony Orderem Kawalera Irlandzkiego Rodu Królewskiego O'Conor (1995) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006). Był laureatem wielu nagród literackich, m.in.: Nagrody Czerwonej Róży (1961), Nagrody im. W. Broniewskiego w dziedzinie poezji (1964), Nagrody im. Stanisława Piętaka za tom poezji „Mazowsze” (1968) oraz Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy (2009), Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii „Warszawski Twórca” (2018) czy Wielkiej Nagrody im. Witolda Hulewicza (2021). W 2021 r. otrzymał Medal Per Artem ad Deum, przyznany przez Papieską Radę ds. Kultury „za osiągnięcia, które w istotny sposób przyczyniają się do pogłębiania dialogu różnych kultur współczesnego świata, promując człowieka jako jednostkę”. W 2010 r. został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2023 r. uhonorowano go Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Ernest Bryll zmarł 16 marca w wieku 89 lat.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.