Narzędzia:

Wicemarszałkowie Senatu o kryzysie humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej

bezpieczeństwo społeczeństwo sprawy międzynarodowe 21.12.2023
fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Izbie Wyższej 21 grudnia 2023 r. na temat rozwiązania kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej wicemarszałkowie Senatu Magdalena Biejat i Maciej Żywno poparli apel organizacji pozarządowych, organizacji pomocowych, działających na granicy o to, aby w trybie natychmiastowym zaprzestać.

"Pushbacki dzisiaj oznaczają narażenie zdrowia i życia ludzi docierających do Polski" - podkreśliła Magdalena Biejat. Wskazała, że to także "realny brak kontroli nad tym, kto na terenie Polski przebywa". "Nie mają one żadnego uzasadnienia z perspektywy humanitarnej ani z perspektywy zachowania bezpieczeństwa granic" – podkreśliła.

„Bezpieczna granica to taka granica, na której nikt nie ginie, a bezpieczeństwo naszych granic nie stoi w sprzeczności z humanitarnym podejściem do migrantów i migrantek, którzy trafiają do Polski” – powiedziała wicemarszałkini Senatu. Jako przedstawicielka Zespołu do spraw migracji zaprosiła stronę rządową, ministra administracji i spraw wewnętrznych, do dialogu z organizacjami pomocowymi, pozarządowymi i wypracowania kompleksowej polityki migracyjnej.

Wicemarszałek Senatu Maciej Żywno zauważył, że sprawą kryzysu humanitarnego na granicy należy zająć się też na poziomie regionalnym. Jak mówił, umożliwienie i wręcz nakaz współpracy z organizacjami pozarządowymi – tymi, które ratują życie i chcą pomagać – to ustawowy obowiązek również wojewody, w tym wypadku podlaskiego.

Była zastępczyni RPO dr Hanna Machińska zwróciła uwagę na ważne działania podjęte na poziomie Rady Europy. "Rekomendacja komisarz praw człowieka Rady Europy, która wydała tę rekomendację po wizycie w Polsce i innych państwach, stwierdzają, że pushbacki są instrumentem nielegalnym w świetle prawa międzynarodowego" – podkreśliła.

"Wzywamy do tego, żeby rozporządzenie stanowiące pierwsza podstawę owych pushbacków zostało natychmiast zniesione. Mam nadzieję, że zostanie wypracowana polityka migracyjna zgodna ze standardami międzynarodowymi" – powiedziała Hanna Machińska.

W konferencji wzięli także udział m.in. posłowie, członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Migracyjnej: Daria Gosek-Popiołek, Klaudia Jachira, Maciej Konieczny, Alicja Łepkowska-Gołaś, Dorota Olko, Katarzyna Maria Piekarska, Franek Sterczewski oraz Adrian Zandberg oraz Marianna Wartecka z Fundacja Ocalenie.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Delegacja Senatu na obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałkowie Rafał Grupiński i Maciej Żywno, senatorowie Waldemar Pawlak, Sławomir Rybicki, Bogdan Borusewicz, Tomasz Grodzki i Władysław Komarnicki rozpoczęli wizytę we Włoszech.

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.