Narzędzia:

Członkini Knesetu opowiedziała w Senacie RP o zbrodniach Hamasu

25.01.2024
fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

Na zaproszenie wicemarszałka Michała Kamińskiego 25 stycznia br. w Senacie odbyło się spotkanie z członkinią Knesetu Shelly Tal Meron, która zdała polskim parlamentarzystom i zaproszonym gościom osobistą relację o zbrodniach popełnionych przez polityczno-militarną organizację o charakterze terrorystycznym Hamas po ataku na terytorium Izraela w październiku 2023 r.

"Dziś Izrael broni podstaw zachodniej cywilizacji i broni naszej wolności i naszego bezpieczeństwa. (…) Dla nas, Polaków powinno być jasne, że na Ukrainie latają drony z Iranu. Tego samego Iranu, który wspiera Hamas. Wrogowie Polski i Izraela to często ci sami ludzi i te same państwa" – powiedział wicemarszałek Senatu Michał Kamiński. Jego zdaniem solidarność Polski z Izraelem to nie tylko kwestia naszej tysiącletniej wspólnoty i spuścizny. „To jest także kwestia naszych elementarnych interesów jako państwa będącego częścią wspólnoty zachodniej. Izrael jest jedyną demokracją w tej części świata. Dla nas, Polaków, z bardzo wielu powodów, nie powinno być żadnych wątpliwości, że dzisiejsza walka Izraela jest także walką o nasze bezpieczeństwo i naszą wolność" – podkreślił Michał Kamiński.

"Bardzo trudno opuszcza się własną ojczyznę, gdy trwa wojna. Podjęłam jednak taką decyzję, bo chcę mówić w imieniu tych, których już wśród nas nie ma lub są nadal przetrzymywani przez Hamas. Są to niewinni ludzie. Moim obowiązkiem jest mówić w ich imieniu" - powiedziała Shelly Tal Meron.

"Jednego dnia zginęło dwa tysiące ludzi. To liczba, która poraża. To największa liczba ofiar od czasów Holokaustu. Hamas to organizacja terrorystyczna. Popełnili zbrodnie przeciw cywilom, w tym dzieciom, kobietom. Mieli w kieszeniach instrukcje, by gwałcić kobiety, odcinać im części ciała, torturować i mordować. Mordowano całe rodziny. Robiono to tak, by inni członkowie rodziny to widzieli " - podkreśliła członkini Knesetu.

Istotnym momentem spotkania była prezentacja przejmującego filmu zmontowanego z materiałów wytworzonych przez sprawców. Ukazuje on okrucieństwa, jakich dopuścił się Hamas podczas zbrodniczego ataku na Izrael 7 października 2023 r.

Izraelska deputowana jest członkiem opozycyjnej partii Yesh Atid i w pracy parlamentarnej zajmuje się prawami kobiet i ich losami w sytuacji konfliktów zbrojnych, zaś obecnie angażuje się w działalność na rzecz uwolnienia nadal więzionych 136 zakładników uprowadzonych przez Hamas.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. senatorowie Beata Małecka-Libera i Michał Seweryński, Yuval Dancyg,  syn przetrzymywanego w Gazie od ponad 100 dni urodzonego w Warszawie historyka Aleksa Dancyga, ambasador Izraela w Rzeczypospolitej Polskiej Yacov Livne oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.