Narzędzia:

Marszałek Senatu rozpoczęła cykl spotkań polonijnych

sprawy międzynarodowe 19.01.2024
fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

Spotkaniem z prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska rozpoczęła 19 stycznia 2024 r. cykl spotkań polonijnych. Jak poinformowała, Andżelika Borys zostanie członkinią Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałek Senatu XI kadencji po jej powołaniu.

Marszałek podkreśliła, jak ważna dla niej i wszystkich Polaków, jest troska o rodaków na Białorusi. „Droga Andżeliko bardzo cieszę się, że Twoja pierwsza od wyjścia z więzienia oficjalna wizyta w Polsce, rozpoczyna się właśnie tu, w Senacie” – mówiła marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. Wyraziła wielki podziw dla odwagi, poświęcenia i determinacji, z którą A. Borys walczy o prawa Polaków na Białorusi. „Pragnę wyrazić ogromne uznanie za działalność, kierowanego przez ciebie Związku Polaków na Białorusi” – oświadczyła. Szczególnym osiągnięciem jest, jak podkreśliła marszałek, utrzymanie przez Związek społecznych ośrodków nauki języka polskiego dla dzieci i młodzieży. Małgorzata Kidawa-Błońska zapewniła, że Senat będzie trwale wspierał działalność Związku Polaków na Białorusi. „Nigdy nie będziecie sami, zawsze możecie liczyć na naszą pomoc” – dodała.

Marszałek Senatu zaapelowała również o uwolnienie Andrzeja Poczobuta. „Andrzej przetrzymywany jest w bardzo ciężkich warunkach. Uważam, że powinien wyjść na wolność. Mam nadzieję, że wkrótce to się stanie” – powiedziała.

Andżelika Borys podziękowała za wsparcie marszałek Kidawy-Błońskiej. Podkreśliła, że na Białorusi mieszka około 300 tys. Polaków. „Polska mniejszość na Białorusi dba o kontakt z Polską. Bardzo zależy nam na nauczaniu języka polskiego” – zaznaczyła. Sytuacja Polaków na Białorusi jest bardzo trudna, dlatego jak mówiła, niezwykle cieszy się z możliwości dbania o język polski i miejsca pamięci. „Jesteśmy obywatelami Białorusi. Jesteśmy Polakami” – oświadczyła Borys.

Andżelika Borys, szefowa zdelegalizowanego przez władze Związku Polaków na Białorusi, została zatrzymana w marcu 2021 r. Oprócz niej aresztowano wówczas także działacza ZPB i dziennikarza Andrzeja Poczobuta oraz trzy inne aktywistki polskiej mniejszości Irenę Biernacką, Marię Ciszkowską i Annę Paniszewą. Działaczy mniejszości oskarżono o podżeganie do nienawiści. Borys została zwolniona z aresztu w marcu 2022 r. i – według mediów – objęta aresztem domowym. 8 lutego 2023 r. Andrzej Poczobut został skazany na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w Cieszynie

Małgorzata Kidawa-Błońska złoży wizytę w Cieszynie w związku obchodami 20-lecia przystąpienia Polski do UE, Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.