Narzędzia:

Senator Bogdan Borusewicz pożegnał księcia Karela Schwarzenberga

sprawy międzynarodowe 09.12.2023

„Z żalem żegnam w imieniu Senatu RP przyjaciela Polski” – napisał senator Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu w latach 2005-2015, w księdze kondolencyjnej po śmierci księcia Karela Schwarzenberga, byłego senatora, posła i ministra spraw zagranicznych Czech, współzałożyciela Forum Polsko-Czeskiego. Honorowy przewodniczący liberalno-konserwatywnej partii TOP 09, działacz opozycji antykomunistycznej w okresie Czechosłowacji, zmarł 12 listopada 2023 r. w Wiedniu w wieku 85 lat.

Senator Borusewicz – wraz z innymi czołowymi europejskimi politykami, w tym prezydent Słowacji Zuzaną Čaputovą – wziął udział w ceremonii pogrzebowej byłego szefa czeskiej dyplomacji, która 9 grudnia 2023 r. odbyła się w katedrze św. Wita na praskich Hradczanach.

„Karel Schwarzenberg – arystokrata, lecz także demokrata, przeciwnik nacjonalizmu i populizmu – był pokrewną duszą dla mojego środowiska, dawnej opozycji demokratycznej” – powiedział w wywiadzie prasowym po uroczystości senator Bogdan Borusewicz. „Był wzorcem z Sevres dla polityków – osobą niezmiernie otwartą, miłą, spokojną i wyważoną. Człowiekiem środka, rozumiejącym poglądy innych” – wspominał b. marszałek Senatu, nawiązując do współpracy z ministrem Schwarzenbergiem. „Doskonale rozumiał Polskę i jej znaczenie w tej części Europy. To był człowiek, który dbał o nasze wspólne interesy” – przekonywał senator. „Także dziś widzimy, że współpraca polsko-czeska jest niezmiernie ważna. Jesteśmy sąsiadami i bliskimi sojusznikami. Teraz jest szansa, żeby Grupę Wyszehradzką zdynamizować i współdziałać w ramach tego układu regionalnego” – podkreślił.

Podczas wizyty w Pradze senator Borusewicz spotkał się z przewodniczącym Senatu Republiki Czeskiej Milošem Vystrčilem. Rozmowa dotyczyła planów współpracy parlamentarnej w wymiarze dwustronnym, regionalnym i europejskim.

Karel Schwarzenberg urodził się w 1937 r. w arystokratycznej rodzinie. Jego ojciec był Czechem, a matka Austriaczką, z domu księżną Furstenberg. To do jej rodziny należał pałac, w którym mieści się obecnie ambasada RP w Pradze. W czasie II wojny światowej majątek rodziny został zajęty przez gestapo. Po objęciu władzy przez komunistów w 1948 roku wywłaszczona rodzina wyemigrowała. Po upadku komunizmu w 1989 r. Schwarzenberg wrócił do Czechosłowacji. Został szefem kancelarii pierwszego prezydenta tego kraju Vaclava Havla. W latach 2007–09 i 2010–13 był ministrem spraw zagranicznych. Z ówczesnym szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim założył Forum Polsko-Czeskie.,Karel Schwarzenberg był także Kawalerem Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RP. Jego trumna została wystawiona w kościele Najświętszej Marii Panny pod Łańcuchem w Pradze, gdzie – zgodnie z życzeniem księcia – odwiedzający, zamiast przynosić kwiaty i znicze, wpłacali datki na obronę walczącej Ukrainy.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w Cieszynie

Małgorzata Kidawa-Błońska złoży wizytę w Cieszynie w związku obchodami 20-lecia przystąpienia Polski do UE, Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.