Narzędzia:

6‒7 maja 2017 r.

07.05.2017

Wicemarszałek Maria Koc i wiceprzewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Grażyną Sztark wzięły udział w obchodach Dnia Polonii i Polaków za Granicą, zorganizowanych 6‒7 maja 2017 r. w Grodnie przez Związek Polaków na Białorusi.

Podczas uroczystości na dziedzińcu przed siedzibą związku wicemarszałek Senatu podkreśliła, że sprawy Polonii i Polaków za granicą stanowią priorytet dla wyższej Izby polskiego parlamentu, czego wyraz stanowi powołanie przez marszałka Stanisława Karczewskiego Polonijnej Rady Konsultacyjnej, której członkinią jest m.in. prezes Andżelika Borys. Priorytet to m.in. finansowe wspieranie działalności środowisk polskich na całym świecie, także na Białorusi, ze środków znajdujących się w budżecie Kancelarii Senatu. Wicemarszałek Maria Koc przypomniała, że 2 maja to nie tylko Dzień Polonii i Polaków za Granicą, ale także Dzień Flagi, „na widok której, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy, polskie serce zawsze drży”.

Podczas uroczystości wicemarszałek Senatu podziękowała i wręczyła dyplomy uznania osobom, które z własnej inicjatywy i na własny koszt opiekują się miejscami polskiej pamięci narodowej na Białorusi.

Głównym punktem grodzieńskich obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą był uroczysty koncert, podczas którego wystąpili soliści i zespoły z Lidy, Wołkowyska, Smorgonii, Mińska, Mołodeczna, Homla, Brześcia i Grodna. Koncertowi towarzyszyła wystawa malarstwa i rękodziełaautorów zrzeszonych w Towarzystwie Plastyków Polskich i Towarzystwie Twórców Ludowych, działających przy Związku Polaków na Białorusi.

Podczas wizyty w Grodnie delegacja Senatu spotkała się również z dyrektorem Caritas Diecezji Grodzieńskiej ks. Romanem Raczką. Rozmawiano o remoncie Domu Miłosierdzia w Sopoćkiniach, jedynego na Białorusi hospicjum i domu opieki społecznej dla samotnych i starszych osób, a także o możliwościach pomocy. W trakcie spotkania w Konsulacie RP w Grodnie omówiono sytuację i potrzeby Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej. Obecna była prezes stowarzyszenia płk Weronika Sebastianowicz ps. Różyczka.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu rozpoczęła cykl spotkań polonijnych

Pierwszym gościem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej była Andżelika Borys. Prezes Związku Polaków na Białorusi dołączy do Polonijnej Rady Konsultacyjnej Senatu RP.

Marszałek Senatu złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom zmarłego Adama Chłopka

W związku ze śmiercią Adama Chłopka, prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom prezesa.

Zmarła Helena Miziniak, wieloletnia prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Zasłużona działaczka polonijna, wieloletnia członkini Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP zmarła 23 stycznia br.