Narzędzia:

30 maja 2017 r.

30.05.2017

Komisje:Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Środowiska wniosły jednogłośnie o przyjęcie bez poprawek ustawyo zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw.

Podczas posiedzenia ustawę omówił sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Mariusz Orion Jędrysek. Senatorowie zapoznali się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które nie zgłosiło żadnych uwag o charakterze legislacyjnym. Wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek przedstawił przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności senator Andrzej Stanisławek.

Nowelizacja, uchwalona przez Sejm z inicjatywy rządu, implementuje do polskiego prawa dyrektywę, która zmierza do ograniczenia ryzyka wystąpienia poważnej awarii podczas prowadzenia działalności poszukiwawczej, rozpoznawczej i wydobywczej dla złóż węglowodorów w granicach obszarów morskich. Nad bezpieczeństwem takiej działalności ma czuwać właściwy terytorialnie okręgowy urząd górniczy. Ustawa wprowadza także mechanizmy, które mają zapewnić ochronę środowiska naturalnego i poprawę bezpieczeństwa wydobywania ropy i gazu z dna morza

Nowelizacja zakłada m.in. zwiększenie sprawozdawczości firm wydobywczych i wprowadza nowe mechanizmy reagowania w wypadku awarii. Dotyczy m.in. dokumentów, które przedsiębiorcy prowadzący działalność związaną ze złożami węglowodorów w polskim morzu będą musieli przekazać właściwemu organowi nadzoru górniczego. Nowela wprowadza obowiązek przesyłania do Komisji Europejskiej rocznego sprawozdania zawierającego informacje o instalacjach, incydentach, prowadzonych inspekcjach i dochodzeniach, a także o wynikach działalności związanej ze złożami węglowodorów w granicach obszarów morskich RP. Ponadto wprowadza system niezależnej weryfikacji oraz system poufnego zgłaszania problemów dotyczących bezpieczeństwa działalności związanej ze złożami węglowodorów w granicach obszarów morskich RP.

Na szelfie kontynentalnym Unii Europejskiej znajduje się ponad 600 platform wiertniczych. Polska ma 3 tego typu obiekty – 2 poszukiwawcze i 1 wiertniczy. Działalność związana ze złożami węglowodorów w granicach obszarów morskich RP nie jest rozwinięta, a średnie roczne wydobycie ropy naftowej wynosi około 160 tys. ton, a gazu ziemnego 17 mln m3, podczas gdy roczne zużycie gazu w Polsce to około 15 mld m3.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa