Narzędzia:

14 marca 2017 r.

14.03.2017

Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła wskazany przez rzecznika praw obywatelskich problem braku kontroli sądowoadministracyjnej w zakresie bezczynności organów właściwych do załatwiania skarg, wnoszonych w trybie przepisów działu VIII kodeksu postępowania administracyjnego. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się 1 lutego 2017 r. Senatorowie zapoznali się m.in. z opinią Naczelnego Sądu Administracyjnego, który opowiedział się przeciw realizacji postulatu rzecznika. Postanowiono jednak kontynuować prace nad rozwiązaniem wskazanego problemu i wystąpić do właściwych resortów o dodatkowe opinie na ten temat. Podczas obecnego posiedzenia zastępca dyrektora Departamentu Legislacyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Ulitko przedstawił opinię, w której resort opowiedział się przeciw postulatom zawartym we wniosku rzecznika praw obywatelskich. Jak wskazano, skutkiem proponowanego rozszerzenia kognicji sądu administracyjnego byłoby znaczne zwiększenie liczby spraw rozpoznawanych przez takie sądy. Senator Jan Rulewski zaproponował kontynuowanie prac nad wnioskiem pomimo negatywnego stanowiska NSA i ministra sprawiedliwości. Senatorowie zapoznali się także z projektem inicjatywy ustawodawczej, zmierzającej do realizacji postulatu rzecznika praw obywatelskich. Przewodniczący komisji senator Michał Seweryński zgłosił wniosek o niepodejmowanie inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie, przyjęty w wyniku głosowania.

W drugim punkcie porządku dziennego rozpatrzono, wskazane przez prezesa Najwyższej Izby Kontroli wnioski de lege ferenda, zawarte w wynikach kontroli „Funkcjonowanie biegłych w wymiarze sprawiedliwości”. Omówiła je wicedyrektor Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego NIK Monika Świercz. Wicedyrektor Wojciech Ulitko poinformował, że na zlecenie ministra sprawiedliwości rozpoczęte zostały prace zmierzające do opracowania projektu ustawy o biegłych sądowych. Będą one poprzedzone kompleksową analizą, przeprowadzoną przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. W związku z tym senator Michał Seweryński zaproponował odroczenie decyzji w sprawie realizacji wniosków do czasu uzyskania odpowiedzi z Ministerstwa Sprawiedliwości, zawierającej informacje o stanie prac nad projektem ustawy o biegłych sądowych, co komisja poparła w wyniku głosowania.

Następnie rozpatrzono wskazany przez rzecznika praw obywatelskich problem związany z nowymi zasadami wydawania kart parkingowych kombatantom, który omówiła przedstawicielka Biura Rzecznika Praw ObywatelskichKatarzyna Łakoma. Senatorowie zapoznali się także z opinią zastępcy dyrektora w Biurze Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztofa Kosińskiego. Postanowili zwrócić się do szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz do PFRON z pytaniem, czy prawem do uzyskiwania kart parkingowych objęci zostaliby wszyscy kombatanci, czy też wyłącznie osoby niepełnosprawne bez względu na orzeczony stopień niepełnosprawności. Wniosek o odroczenie decyzji w sprawie realizacji postulatu rzecznika praw obywatelskich do czasu uzyskania odpowiedzi na to pytanie, , poparty przez komisję, zgłosił senator Michał Seweryński.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.