Narzędzia:

24 kwietnia 2012 r.

24.04.2012

Senatorowie z Komisji Obrony Narodowej zapoznali się z informacjami Ministerstwa Obrony Narodowej na temat funkcjonowania ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, a także systemu skargowo-wnioskowego w resorcie obrony narodowej. Pierwszą z nich przedstawili sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek i prezes Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (WAM) Michał Świtalski. Prezes WAM mówił także o roli i funkcjonowaniu agencji. Jak podkreślił, agencja ma rzetelnie i sprawnie realizować wszystkie przysługujące żołnierzom uprawnienia związane z zakwaterowaniem. W 2011 r. w dyspozycji WAM było ogółem 35 008 lokali mieszkalnych, w tym 12 005 mieszkań znajdowało się w budynkach, których właścicielem była agencja. Pozostałe lokale znajdowały się w budynkach wspólnot mieszkaniowych lub były wynajmowane. 

Informację na temat funkcjonowania systemu skargowo-wnioskowego w resorcie obrony narodowej przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek oraz dyrektor Biura Skarg i Wniosków Dariusz Wiśniewski. Przypomnieli, że do rozpatrywania i załatwiania skarg i wniosków kierowanych do ministra obrony narodowej i organów Sił Zbrojnych w 2008 r. powstał pion skargowo-wnioskowy. Tworzy go Biuro Skarg i Wniosków oraz wyodrębnione komórki organizacyjne lub wyznaczeni pracownicy na szczeblu dowództw rodzajów Sił Zbrojnych, korpusów, dywizji, flotylli, brygad, pułków i batalionów. Obecnie w Biurze Skarg i Wniosków pracuje 3 żołnierzy zawodowych i 4 pracowników wojska. Łączna liczba etatowych pracowników w Ministerstwie Obrony Narodowej zajmujących się rozpatrywaniem takich spraw wynosi 12 osób. W pozostałych instytucjach i jednostkach wojskowych wyznaczonych jest około 900 nieetatowych inspektorów ds. skarg i wniosków.

Organizacja systemu skargowo-wnioskowego w resorcie obrony narodowej pozwala na terminowe i rzetelne rozpatrywanie wniosków i skarg obywateli. W 2011 r. zostało wniesionych 1766 skarg i wniosków przez żołnierzy i 5434 skargi i wnioski przez osoby cywilne. Wszystkie wnioski wynikające z działalności systemu skargowo-wnioskowego mają służyć doskonaleniu działania Sił Zbrojnych i Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

Tego samego dnia senatorowie z Komisji Obrony Narodowej przygotowali projekt uchwały Senatu upamiętniającej postać i dokonania generała Stanisława Franciszka Sosabowskiego.

Z inicjatywą podjęcia przez Senat uchwały w tej sprawie zwróciły się rodziny żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, którą dowodził generał. W imieniu wnioskodawców jego postać przedstawiła Helena Rajczuk. Przybliżyła najważniejsze wydarzenia z życia generała, a także skomplikowane okoliczności, w jakich przyszło mu działać. Jak podkreśliła, życie i działalność generała Sosabowskiego są przykładem wielkiego patriotyzmu i powinny stać się wzorem dla młodego pokolenia Polaków.

O sławie, jaką cieszy się generał Sosabowski i jego żołnierze w Holandii, mówiła Joanna Pieciukiewicz, autorka filmu „Honor generała”. W 2006 r. królowa holenderska Beatrix odznaczyła pośmiertnie generała Stanisława Sosabowskiego medalem Brązowego Lwa, a 6. Brygadę Desantowo-Szturmową, spadkobierczynię 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, najwyższym holenderskim odznaczeniem wojennym – Orderem Wojskowym im. Króla Wilhelma I.

Radca generalny, koordynator w pionie sekretarza stanu Ministerstwa Obrony Narodowej, Krzysztof Sikora poinformował senatorów o działaniach podejmowanych na rzecz przekonania rządu Wielkiej Brytanii do rehabilitacji generała i przyznania mu należnej chwały.

Na potrzebę ponowienia starań o pełną rehabilitację generała Sosabowskiego wskazał przewodniczący Komisji Obrony Narodowej senator Władysław Ortyl. Następnie przedstawił projekt uchwały Senatu upamiętniającej jego postać i dokonania.

W trakcie dyskusji senatorowie zgłosili do projektu 2 uwagi o charakterze redakcyjnym. W wyniku głosowania przyjęto poprawiony projekt uchwały w sprawie uczczenia 120. rocznicy urodzin Generała Stanisława Franciszka Sosabowskiego i ustanowienia września 2012 roku miesiącem Jego pamięci i postanowiono wnieść go jako inicjatywę uchwałodawczą. Do reprezentowania Komisji Obrony Narodowej w dalszych pracach nad tym projektem uchwały upoważniono senatora Władysława Ortyla.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa