Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

23.04.2024
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Komisja Petycji rozpatrzyła 7 petycji i postanowiła nie podejmować nad nimi dalszych prac. Akceptacji senatorów nie uzyskał wniosek o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawie zmiany kodeksu postępowania karnego, polegającej na przeniesieniu przepisów dotyczących kasacji z Działu XI „Nadzwyczajne środki zaskarżenia” do Działu IX „Postępowanie odwoławcze” (P11-15/24). W związku z sejmowymi pracami nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym komisja nie będzie też pracować nad petycją dotyczącą zmiany ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego (P11-16/24). Autor petycji postulował m.in., by wsprawach dyscyplinarnych sędziów Trybunału mogli orzekać także sędziowie Trybunału w stanie spoczynku. Senatorowie nie zajmą również petycją w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany art. 5 ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich w celu określenia okresu pełnienia funkcji przez jego zastępcę (P11-18/24). Jak wskazano, zastępca rzecznika jest urzędnikiem państwowym i podlega przepisom ustawy o urzędnikach państwowych i kodeksowi pracy. Nie podlega więc zasadzie kadencyjności. Negatywną opinię na temat petycji przedstawił przedstawiciel Biura RPO. W trakcie dyskusji senatorowie podkreślali, że rzecznik ma prawo dobierać swoich współpracowników. Senator Ewa Matecka za kuriozalne uznała uzasadnienie autora petycji, który stwierdził, że brak takiego uregulowania nie służy praworządności w Polsce.

Akceptacji senatorów nie uzyskała petycja dotycząca zmiany kodeksu karnego wykonawczego i umożliwienia skazanym otrzymywania paczek żywnościowych i z produktami higieny osobistej od członków najbliższej rodziny lub innych bliskich, którzy są zarejestrowani jako stale odwiedzający skazanych w zakładach karnych (P11-22/24). Autor petycji uzasadniał swój wniosek wysokimi cenami w kantynach więziennych. W jego ocenie umożliwienie osadzonym otrzymywania paczek od rodziny i bliskich, jak miało to miejsce do 2015 r., spowoduje, że koszty produktów będą znacznie niższe. Nie naruszy także bezpieczeństwa zakładu karnego, gdyż paczki są kontrolowane przez funkcjonariuszy Służby Więziennej. Negatywną opinię na temat petycji przedstawili reprezentanci Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

Komisja Petycji nie będzie także pracować nad petycją dotyczącą zmiany prawa łowieckiego (P11-21/24), polegającej na umożliwieniu odstrzału saren na terenach, gdzie usytuowane są domy mieszkalne, a także rozszerzeniu odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody dokonane przez zwierzęta łowne tak, by o odszkodowanie można się było ubiegać nie tylko za zniszczone uprawy i płody rolne, ale również za szkody w mieniu prywatnym, np. zniszczone płoty, kwiaty czy rośliny ozdobne. Jak poinformowała przedstawicielka Ministerstwa Klimatu i Środowiska w resorcie powołano zespół, który ma zająć się reformą łowiectwa.

Komisja Petycji nie podejmie prac nad petycją (P11-19/24) dotyczącą zmiany 2 kodeksów: postępowania cywilnego oraz rodzinnego i opiekuńczego w celu umożliwienia uzyskania tytułu wykonawczego przeciwko małżonkowi dłużnika wówczas, gdy stwierdzona tytułem egzekucyjnym wystawionym przeciwko dłużnikowi wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, a także nad petycją dotyczącą zmiany kodeksu wyborczego w celu ograniczenia sprawowania funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta do maksymalnie 10 lat (P11-20/24).

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Życzenia marszałek Senatu z okazji prawosławnych Świąt Wielkanocnych

„Radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, spędzonych w gronie najbliższych, zdrowia, spokoju, nadziei i miłości oraz poczucia jedności”.

Święto Konstytucji 3 maja

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową Rzeczypospolitej Obojga Narodów – pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucję. Konstytucja 3 maja to jeden z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.

Święto biało-czerwonej

2 maja manifestujemy przywiązanie do barw narodowych, czcimy biało-czerwoną, jeden z symboli naszej państwowości.