Narzędzia:

Wizyta studyjna KSTiAP i KNK w Lubuskiem

25.05.2023
Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu.

W drugim dniu wizyty studyjnej na Ziemi Lubuskiej, 26 maja, senatorowie z Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu zapoznali się z przebiegiem budowy Parku Technologii Kosmicznych w Nowym Kisielinie koło Zielonej Góry.

W centrum powstanie siedem laboratoriów, w tym elektroniki satelitarnej, przetwarzania i interpretacji danych satelitarnych oraz kryptografii i przeciwdziałania cyberzagrożeniom. Ośrodek będzie pełnić funkcję przemysłowo-badawczą. Ma pomóc przedsiębiorcom i naukowcom z regionu w komercjalizacji badań i tworzeniu innowacyjnych firm.

Senatorowie spotkali się także z przedstawicielami firmy Digital Technology Poland wytwarzającej innowacyjne oprogramowanie komputerowe dla przedsiębiorstw z całego świata. W DTP pracuje 300 inżynierów, którzy mają na koncie m.in. opracowanie technologii używanych w dekoderach telewizyjnych i szafach sterowniczych. Na sześć lat przed wprowadzeniem na rynek pierwszych smartfonów i tabletów, takie urządzenia powstały w DTP.

Członkowie obu komisji spotkali się także z wędkarzami z Krosna Odrzańskiego, którzy latem ubiegłego roku uczestniczyli w ratowaniu zatrutej Odry. Rozmawiano o usuwaniu skutków katastrofy ekologicznej na tej rzece. Na przystani w Gostchorzu wędkarze wskazywali na nieprawidłowości, do których miało dojść w czasie informowania o zagrożeniu, wyławiania martwych ryb i monitorowania wody.

Śnięte ryby w Odrze zauważyli w lipcu 2022 r. wędkarze. Ekosystem rzeki zatruły zasolone ścieki lub substancje utleniające z przemysłu, pod wpływem których powstały złote algi wydające toksyczne zakwity. W wyniku katastrofy ekologicznej w Odrze tylko na odcinku Krosna Odrzańskiego wyłowiono 16 ton martwych ryb. Roślinność wokół koryta rzeki jest skażona, a toksyny jeszcze przez wiele lat będą kumulować się w osadach.

Senatorowie z Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu 25 maja br. rozpoczęli wizytę w Zielonej Górze od zapoznania się z działalnością Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego.

Centrum działa od listopada 2022 r. Jest w nim 150 łóżek dla pacjentów. Senatorowie zwiedzili: Izbę Przyjęć; Oddział Onkologii Dziecięcej, gdzie najwięcej chorych to pacjenci chorzy na białaczkę; część ambulatoryjną, gdzie funkcjonuje aparatura do rezonansu magnetycznego; salę cesarskich cięć na Klinicznym Oddziale Położniczo-Ginekologicznym oraz Kliniczny Oddział Neonatologii.

Senatorowie odwiedzili także Scenę Lalkową w Lubuskim Teatrze oraz najstarszą instytucję muzealną w województwie – Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, gdzie zapoznali się z historią miasta i zwiedzili wystawę czasową obrazów Olgi Boznańskiej. Członkowie komisji wizytowali też nowo wybudowaną cześć muzeum, w której odbywają się koncerty i posiedzenia samorządu.

Z Zielonej Góry członkowie KSTiAP i KNK pojechali do Nowej Soli. W fabryce Erwin Hymer Group, która rozpoczęła działalność w tym mieście dwa miesiące temu, senatorowie zobaczyli linię produkcyjną kamperów. Nowosolska fabryka należy do niemiecko-amerykańskiego koncernu, jednego z największych na świecie producentów tego typu aut. Fabryka kamperów znajduje się w Parku Technologicznym, w sąsiedztwie zagranicznych firm produkujących między innymi napędy do samochodów, systemy wentylacji, krzesła czy sosy.

Kolejnym przystankiem w czasie wizyty studyjnej była miejscowość Otyń starającą się o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. „Jednym z ważnych elementów przeciwdziałających zmianom klimatu jest zeroemisyjny transport. Chodzi o to, aby jak najwięcej ludzi przesiadło się z samochodów na transport napędzany siłą mięśni, bo od tego nie ma zbędnych emisji CO2” – mówił przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu senator Stanisław Gawłowski i życzył mieszkańcom sukcesu w walce o tytuł. Senatorowie spotkali się ponadto w Otyni z ampfutbolistą Marcinem Oleksym, który gra w Warcie Poznań oraz reprezentacji Polski, a pod koniec lutego został zwycięzcą plebiscytu na Bramkę Roku FIFA im. Ferenca Puskása.

Członkowie komisji odwiedzili również Park Odra w Nowej Soli. Senator Wadim Tyszkiewicz, były prezydent Nowej Soli, oprowadził członków komisji po porcie nad Odrą, w którym cumują małe jednostki pływające. Senatorowie poznali też historię Parku Krasnala. Znajduje się tu kilkaset krasnali ogrodowych, w tym największy na świecie krasnal mierzący 541 cm wysokości. Gdy w latach 90. XX wieku upadły dwie największe nowosolskie fabryki – Fabryka Nici „Odra” (jedno z największych w Europie przedsiębiorstw wytwarzających nici włókiennicze) i Dolnośląskie Zakłady Metalurgiczne Dozamet – zwolnieni pracownicy zajęli się produkcją krasnali. Figury były sprzedawane do Niemiec, a Nowa Sól stała się zagłębiem produkcyjnym krasnali. Na 20 ha terenów rekreacyjnych Parku Krasnala mieści się Park Fizyki, minizoo i ścianka wspinaczkowa.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.