Narzędzia:

Wizyta studyjna KON i KGNiI w Radomiu i Stalowej Woli

28.04.2023
Wizyta w Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu. Fot. Hubert Pielas, Kancelaria Senatu

Członkowie komisji Obrony Narodowej oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności w czasie wizyty studyjnej rozmawiali z przedstawicielami Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu, spotkali się z prezydentem Stalowej Woli i odwiedzili hutę.

Wizyta senatorów rozpoczęła się 27 kwietnia w Radomiu od spotkania z prezesem Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” dr. Wojciechem Arndtem oraz członkiem zarządu Sewerynem Figurskim. Członkowie senackich komisji rozmawiali z przedstawicielami fabryki o kontraktach na dostawę karabinków MSBS Grot i karabinów wyborowych Grot 762N dla Wojska Polskiego, które realizuje fabryka.

„Senatorowie z Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjnościodwiedzając dziś Fabrykę Broni w Radomiu chcieli przekonać się, jak ten zakład, który ma już kilkudziesięcioletnią tradycję, odnajduje się na rynku” – mówił przewodniczący Komisji Obrony Narodowej senator Jarosław Rusiecki. „Wiele dobrego słyszeliśmy o wyrobach, zarówno tych ostatnich, jak karabinek Grot czy granatniki, czy wcześniejsze produkty Beryl. Widzimy również, że ten zakład swoimi nowoczesnymi produktami interesuje polskie siły zbrojne i przede wszystkim do ich celów wytwarza produkty. Wzbudza też zainteresowanie międzynarodowe. To, że sprzedaje się broń do innych krajów, w tym do Stanów Zjednoczonych, świadczy o wysokiej jakości produkcji, kompetentnej załodze i kierownictwie. Jesteśmy pełni uznania dla tej fabryki, która ma swoje głębokie tradycje przemysłowe w Polsce” – komentował.

„Łucznik” specjalizuje się w produkowaniu małokalibrowej broni strzeleckiej. W swoim portfolio fabryka ma rodzinę karabinków Beryl, pistolet samopowtarzalny Vis 100, granatnik samodzielny MSBS Grot i inne wyroby. Flagowym produktem jest karabin MSBS Grot kalibru 5,56. „Wystawiamy się z tym rozwiązaniem na międzynarodowych targach. Groty budzą duże zainteresowanie i stoją obok najlepszych produktów” – mówił Seweryn Figurski.

Członkowie senackich komisji zwiedzili także część produkcyjną fabryki z nowoczesnym parkiem maszynowym. Obserwowali, jak produkuje się broń strzelecką, w tym Modułowy System Broni Strzeleckiej Grot. Odwiedzili dział kontroli jakości i wzięli udział w pokazie strzeleckim.

Fabryka Broni „Łucznik” dostarcza broń na rynki krajowe i zagraniczne, wytwarza broń dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, oraz na rynek cywilny. Fabryka jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Drugiego dnia wizyty senatorowie odwiedzili Hutę Stalowa Wola SA, gdzie spotkali się z przedstawicielami spółki i zarządem Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz zwiedzili hutę. To tu produkuje się: armato-haubice Krab, w których armata nastawia się na cel automatycznie; moździerze Rak, w tym na podłożu gąsienicowym; wieże ZSSW; wyrzutnie rakiet Wisła i Langusta; nowe wozy bojowe piechoty Borsuk, którymi można pływać; pojazdy minowania narzutowego Baobab – K, z których pole minowania zagęszcza się za pomocą komputera, a miny programuje; oraz konstrukcje do innych wozów wojskowych, np. podwozie do Rosomaka. Członkowie KON i KGNiI zwiedzili dział produkcyjny i obejrzeli pojazdy wytwarzane w hucie.

Przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej Jarosław Rusiecki przekazał prezesowi HSW Janowi Szwedo podziękowania dla załogi: „Państwa praca wpływa na bezpieczeństwo Polski. Te produkty, które są dziełem tutejszych inżynierów i naukowców współpracujących z Hutą Stalowa Wola, mają wysoką jakość, ale także, co pokazuje wojna w Ukrainie, wysoką skuteczność” – stwierdził senator Rusiecki.

Członkowie obu komisji spotkali się z prezydentem miasta Stalowa Wola Lucjuszem Nadbereżnym, z którym rozmawiali o działających w mieście zakładach przemysłowych i inwestycjach. Prezydent pokazał senatorom nowo wybudowane żłobko-przedszkole z basenem i salami sensorycznymi do terapii, które od września przyjmie 195 dzieci, oraz Centrum Aktywności Seniora, z którego tygodniowo korzysta tysiąc starszych osób.

„Miasto wykorzystuje wszystkie szanse, jakie teraz są, na rozwój: po pierwsze rozwój gospodarczy, czyli ogromne inwestycje przemysłowe, a po drugie rozwój infrastruktury miejskiej. To wizja miasta, która budzi podziw” – oceniła przewodnicząca Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności senator Maria Koc. Przewodniczący KON Jarosław Rusiecki dodawał: „Cieszę się, że władzom samorządowym – prezydentowi i radnym – udało się wprowadzić miasto na taką ścieżkę, że zwraca ono uwagę nie tylko rejonu podkarpackiego, ale także całego kraju”.

Senatorowie zobaczyli plac budowy SK Nexilis Poland, koreańskiej firmy, która będzie produkować najcieńszą folię miedzianą, wykorzystywaną w bateriach do samochodów elektrycznych. Budowa ma się zakończyć jesienią przyszłego roku. „Wielkie zakłady pracy, które sprowadzają się do Stalowej Woli, bo tu jest przyjazny klimat do rozwoju biznesu, będą tu płacić podatki, tu będą dawać pracę mieszkańcom Stalowej Woli i okolic” – mówiła senator Maria Koc.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.