Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 30 marca 2023 r.

30.03.2023
Fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

Komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ustawodawcza rozpatrzyły projekt ustawy o sołtysach i radach sołeckich oraz o zmianie niektórych innych ustaw i zarekomendują Izbie jego przyjęcie.

W imieniu wnioskodawców przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski złożył autopoprawkę nadającą nowe brzmienie inicjatywie. Zgodnie z nią m.in. ostateczną decyzję o przyznaniu świadczenia emerytalnego wójt przekazuje oddziałowi regionalnemu albo placówce terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ustalono także wysokość świadczenia na 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę, w rozumieniu ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę  ‒ w razie pełnienia funkcji przez jedną pełną kadencję.

Przedstawiciel rządu zwrócił uwagę, że obecnie sołtysi już otrzymują w niektórych gminach diety. Dodał także, że jest też procedowany rządowy projekt, który ma wprowadzić świadczenie miesięcznie dla pełniących funkcję sołtysów i będących w wieku emerytalnym. Senator Kwiatkowski podkreślił, że senacki projekt reguluje więcej zagadnień niż projekt rządowy. Na przykład zobowiązuje przewodniczącego rady gminy do zawiadamiania sołtysa, na takich samych zasadach jak radnych, o sesji rady gminy. Zdaniem senatora projekt senacki uwzględnia głosy środowisk samorządowych.

Senacki projekt przyznaje osobie, która pełniła przez minimum jedną pełną kadencję funkcję sołtysa, dodatkowe świadczenie emerytalne. Sołtysom ma przysługiwać także zryczałtowane wynagrodzenie związane z pełnioną funkcją. Ireneusz Niewiarowski prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów podziękował senatorom za tę inicjatywę. Dodał, że projekt wzmacnia pozycję sołtysa i samego sołectwa. W jego opinii świadczenie emerytalne spowoduje, że będzie więcej chętnych do sprawowania tej funkcji.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w Brukseli

Małgorzata Kidawa-Błońska w związku z obchodami Dnia Polonii i Polaków za Granicą weźmie udział w Dniu Polskim w Brukseli 2024.

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

20 lat temu Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.