Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 1 lutego 2023 r.

01.02.2023
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi (fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu)

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła 2 ustawy i wniesie o wprowadzenie do nich poprawek.

Do ustawy o rejestracji i ochronie nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności produktów rolnych i środków spożywczych, win lub napojów spirytusowych oraz o produktach tradycyjnych komisja zaproponuje poprawki doprecyzowujące, przedstawione przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Obecny na posiedzeniu wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski podkreślił, że celem ustawy jest ujednolicenie przepisów dotyczących procedury rejestracji nazw produktów rolnych, środków spożywczych, napojów spirytusowych i win oraz kontroli i ochrony nazw i oznaczeń geograficznych dla tych produktów, środków i napojów. Jak mówił, ułatwi to producentom zrozumienie przepisów dotyczących zasad oraz trybu rejestracji i ochrony oznaczeń geograficznych w tych 3 sektorach. Ustawa wdraża też unijne przepisy poprzez m.in. wskazanie właściwości organów i jednostek organizacyjnych odpowiedzialnych za rejestrację nazw pochodzenia; określenie zasad i trybu postępowania w zakresie oceny wniosków o rejestrację. Ustawa przewiduje ponadto powołanie Rady ds. Oznaczeń Geograficznych i Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności, która będzie opiniować wnioski o rejestrację.

Ustawa o zmianie ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu została poparta przez komisję z poprawką, zaproponowaną przez senatora Jerzego Chróścikowskiego. Doprecyzowuje ona, że zwrot 100% otrzymanej pomocy finansowej wraz z odsetkami dotyczy tylko tych inwestycji, których kontrolowanie uniemożliwiła organizacja producentów w okresie trwania zobowiązania.

Nowela wdraża przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych. Jak podkreślił wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski, dotyczy ona tylko programów operacyjnych zatwierdzonych przez 1 stycznia 2023 r., czyli na zasadach stosowanych w okresie programowania 2014–20 WPR. W ustawie określono m.in. sposób ustalania wysokości wsparcia za produkty wycofywane z rynku w ramach działania kryzysowego, a także rocznego pułapu pomocy na dofinansowanie funduszu operacyjnego organizacji producentów. Nowelizacja przewiduje, że prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie corocznie weryfikował, czy spełniony jest warunek udzielenia organizacjom producentów owoców i warzyw zwiększonej pomocy.

Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała prace nad 10 petycjami. W sprawie 6 petycji senatorowie postanowili prowadzić dalsze prace. W przypadku 1 petycji Komisja zadecydowała o zawieszeniu prac nad nią do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny. Prace nad pozostałymi 3 petycjami zostały zakończone.

Komisja po zapoznaniu się z działaniami, jakie dotychczas zostały podjęte w sprawie petycji P10-14/19 przyjęła wniosek wicemarszałkini Gabrieli Morawskiej-Staneckiej, która zaproponowała, aby na posiedzenie Komisji zaprosić przedstawicieli grupy posłów – autorów projektu ustawy zbieżnego z postulatami petycji. Celem omawianej petycji jest zmiana przepisów emerytalnych obejmujących funkcjonariuszy mundurowych tak, aby wyłączyć z zakresu podmiotowego ustawy osoby, których służbę zakwalifikowano, jako służbę na rzecz totalitarnego państwa – weteranów służby poza granicami państwa.

Komisja zapoznała się ze wstępnym projektem ustawy, przygotowanym na bazie petycji P10-15/21 zmierzającej do zmiany przepisów w zakresie uszczegółowienia i ujednolicenia zasad orzekania o zwrocie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu przez adwokata lub radcę prawnego w postępowaniach cywilnych i karnych. W toku dyskusji członkowie Komisji oraz reprezentująca Naczelną Radę Adwokacką mec. Dorota Kulińska przedstawili zgodne stanowisko, że projektowane przepisy powinny kompleksowo obejmować analizowany problem odzyskiwania kosztów pomocy prawnej udzielanej przez pełnomocników. Biuro Legislacyjne przygotuje projekt ustawy uwzględniający nowe propozycje.

Członkowie Komisji podsumowując przeszło roczny proces uzgodnień i rozmów toczących się pomiędzy resortami rodziny, infrastruktury oraz zdrowia, postanowili o przygotowaniu jednego projektu ustawy realizującego postulaty zgłoszone w petycjach P10-34/19 i P10-38/20. Przedmiotem obu petycji jest rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do ulgi w zbiorowym transporcie publicznym o osoby będące honorowymi dawcami krwi i szpiku kostnego lub posiadające tytuł Honorowego Dawcy Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu.

Senatorowie omówili przygotowany przez Biuro Legislacyjne projekt ustawy opracowanej na podstawie postulatu petycji P10-12/22. Celem petycji jest zmiana ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i wprowadzenie zapisów umożliwiających kobietom urodzonym w 1953 r. wypłatę odsetek od kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy zaniżoną, wypłaconą emeryturą a świadczeniem ponownie przeliczonym na mocy wyroku Trybunał Konstytucyjny z dnia 6 marca 2019 r. (sygn. akt P 20/16), który stwierdził niekonstytucyjność niektórych zapisów ustawy emerytalnej. Senator Robert Mamątow zgłosił wniosek o potrzebie zasięgnięcia opinii Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o omawianym projekcie ustawy. Komisja poparła wniosek.

Komisja ponownie zwroci się do Ministerstwa Sprawiedliwość o opinię w sprawie petycji P10-13/22. Przedmiotem petycji jest zmiana Kodeksu karnego wykonawczego w zakresie wprowadzenia nowych regulacji dokonywania z wynagrodzenia pracującego skazanego potrąceń na poczet zaspokojenia zobowiązań alimentacyjnych.

Komisja postanowiła o zawieszeniu prac nad petycją P10-19/22, przedmiotem której jest zmiana przepisów w zakresie postępowań administracyjnych w sprawach stwierdzenia nieważności decyzji i postanowień wydanych w sprawach niezakończonych decyzją administracyjną, a wszczętych po upływie trzydziestu lat od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji lub postanowienia, które na mocy obecnych przepisów są umarzane. Wnioskodawca proponuje wprowadzić zmianę procedury w taki sposób, aby umożliwić stronom wszczęcie procedury odszkodowawczej w związku z wydaniem niezgodnej z prawem decyzji administracyjnej. Komisja oczekiwać będzie na rozstrzygnięcie skargi Rzecznika Praw Obywatelskich przez Trybunału Konstytucyjny.

 

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w Brukseli

Małgorzata Kidawa-Błońska w związku z obchodami Dnia Polonii i Polaków za Granicą weźmie udział w Dniu Polskim w Brukseli 2024.

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

20 lat temu Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.