Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 11 stycznia 2023 r.

11.01.2023
Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej (fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu)

Posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej było poświęcone stanowi aktualnemu wojny Rosji przeciw Ukrainie.

„To dzięki wam dajemy radę, bo z takimi przyjaciółmi jesteśmy silniejsi” – powiedział radca-minister ambasady Ukrainy w Polsce Oleh Kuts, reprezentujący na posiedzeniu ambasadora Wasyla Zwarycza. Odczytał list ambasadora, który podziękował Polsce za przyjaźń i wsparcie Polski w obliczu ataku Rosji na Ukrainę. Wyraził też nadzieję, że dzięki tej solidarności Ukraina zwycięży. „Fakt, że Polska była pierwszym zachodnim krajem, który otworzył swoje granice, ratując miliony ludzkich istnień, pozostanie na zawsze w naszych sercach” – napisał ambasador Ukrainy. Poprosił również o dalsze wsparcie, zwłaszcza militarne, aby Ukraina jak najszybciej odzyskała swoją integralność terytorialną i wolna od rosyjskich okupantów „stała się pełnoprawnym członkiem UE i NATO”. „Zwycięstwo Ukrainy będzie naszym wspólnym zwycięstwem i zwycięstwem całego wolnego świata, wolnego na mocy prawa międzynarodowego” – czytamy w liście.

Radca-minister Oleh Kuts podkreślił, że Polska była pierwszym krajem, który ruszył z pomocą Ukrainie, „dzięki temu nasi żołnierze spokojni, że ich bliscy są bezpieczni, mogli walczyć”. Świat zaczął reagować dopiero potem. „Nadal potrzebujemy wsparcia, broni, broni i jeszcze raz broni, bo agresor szykuje się do kolejnego silnego ataki” – powiedział. Zaapelował ponadto o kontrolę respektowania przez wszystkie kraje sankcji nałożonych na Rosję i nałożenie kolejnych. „Liczymy też na liderstwo Polski w kwestii naszego udziału w UE i NATO, a także w realizacji formuły pokoju, ogłoszonej przez prezydenta Żełenskiego” – apelował.

Małgorzata Kosiura-Kaźmierska, dyrektor Departamentu Wschodniego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, przytoczyła przykłady: ponad 8,5 mld zł Polska przeznaczyła na pomoc Ukrainie, a ponad 2 mld zł na jej wsparcie militarne, udzieliła też pomocy technicznej, m.in. dostarczyła ponad 15 tys. stacji ładowania z internetem StarLink. Te poziomy wsparcia stale się podnoszą. Dyrektor podkreśliła, że Polska odegrała ogromną rolę w mobilizacji innych krajów do pomocy Ukrainie, w tym nakładania sankcji na Rosję. Była też liderem w kwestii starań Ukrainy o członkostwo w UE i NATO i stale przekonuje o potrzebie przyspieszenia prac w tym zakresie.

Podczas posiedzenia senatorowie i eksperci pytali m.in. o możliwość częściowego przeniesienia produkcji obronnej z Ukrainy do Polski, postęp prac w spełnianiu przez Ukrainę warunków koniecznych do wejścia do struktur Unii Europejskiej i NATO, m.in. przyjęcia odpowiednich ustaw, przygotowania infrastruktury i biznesu mimo toczącej się wojny. Dyrektor Małgorzata Kosiura-Kaźmierska podkreśliła, że cały czas Polska wspiera Ukrainę w tym procesie na różnych poziomach. Polski biznes jest również zainteresowany pomocą w odbudowie ukraińskiej gospodarki, już ponad 1 tys. prywatnych firm zgłosiło chęć inwestowania w Ukrainie. Ukraina w trudnych wojennych warunkach także pracuje nad spełnieniem warunków, m.in. przyjęto ustawę dotyczącą mediów.  

W opinii przewodniczącego komisji senatora Bogdana Klicha Ukraina nie może długo czekać na członkostwo w Unii. Kryteria do spełnienia nie powinny być bardzo szczegółowo analizowane, gdyż sytuacja jest nadzwyczajna. Senator poinformował ponadto, że przewodniczący komisji spraw zagranicznych parlamentów krajów unijnych wystąpili z propozycją powołania specjalnego trybunału, który osądziłby sprawców agresji. Trybunał Karny w Hadze bowiem ma w swoich kompetencjach osądzanie sprawców zbrodni wojennych czy ludobójstwa. Dyrektor Małgorzata Kosiura-Kaźmierska stwierdziła, że otwarcie takiego trybunału oficjalnie popiera polski rząd.

Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała prace nad 7 petycjami. W wypadku 1 petycji komisja zdecydowała o przygotowaniu projektu zmian przepisów. Prace nad pozostałymi 6 petycjami zostały zakończone, w tym 2 petycje przekazano w celu wykorzystania ich w dalszych pracach legislacyjnych.

Senatorowie po zapoznaniu się z materiałem zebranym w toku prac nad petycją P10-07/22, zmierzającą do zmiany kodeksu postępowania karnego, zadecydowali o skierowaniu jej do biura legislacyjnego w celu przygotowania projektu ustawy w zakresie drugiego postulatu petycji, tj. wprowadzenia rozwiązania stanowiącego o tym, że kasację, którą złożono na podstawie wyłącznie niewspółmierności kary na podstawie art. 523 § 1a kodeksu postępowania karnego, podmioty upoważnione (Rzecznik Praw Obywatelskich, Prokurator Generalny) mogłyby wnieść jedynie w wówczas, gdy zarzut nie był przedmiotem rozpoznania przez sąd odwoławczy.

Petycja P10-67/21, proponująca podjęcie działań ustawodawczych w celu ograniczenia stosowania w obrębie przedszkoli, szkół podstawowych, szkół średnich, szpitali, hospicjów, domów pomocy społecznej sztucznego promieniowania mikrofalowego, zostanie przekazana do senator Alicji Chybickiej, przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci, gdzie obecnie trwają prace nad projektem ustawy w celu uregulowania zasad korzystania przez dzieci przebywających w placówkach oświatowych z urządzeń komunikacyjnych. Senator Chybicka poinformowała zebranych, że zgłosi autopoprawkę do przygotowanego projektu ustawy zawierającą postulat omawianej petycji.

Petycja P10-09/22 w sprawie zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych, umożliwiającej podjęcie pracy zarobkowej opiekunom osób z niepełnosprawnościami, pobierającym świadczenie pielęgnacyjne, zostanie przekazana do senator Agnieszki Gorgoń-Komor, upoważnionej przez grupę senatorów do reprezentowania ich w pracach nad projektem zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Postulaty petycji są zbieżne z projektem ustawy zawartym w druku senackim nr 273.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w Brukseli

Małgorzata Kidawa-Błońska w związku z obchodami Dnia Polonii i Polaków za Granicą weźmie udział w Dniu Polskim w Brukseli 2024.

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

20 lat temu Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.