Narzędzia:

Komisja Zdrowia o konieczności zapewnienia kadr medycznych dla ochrony zdrowia

06.04.2022
Komisja Zdrowia (fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu)

Pandemia, starzenie się społeczeństwa i kadr medycznych oraz wojna na Ukrainie sprawiają, że największym wyzwaniem dla naszego systemu ochrony zdrowia jest zapewnienie odpowiedniej liczby personelu medycznego - mówiono 6 kwietnia br. w Dąbrowie Górniczej podczas wyjazdowego posiedzenia Komisji Zdrowia. W posiedzeniu wziął udział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki

„Nasz system opieki zdrowotnej wymagał i wymaga naprawy i po dwóch latach pandemii  okazało się, że najważniejszym wyzwaniem jest zapewnienie odpowiedniej liczby personelu medycznego” – powiedziała przewodnicząca komisji senator Beata Małecka-Libera. Dodała, że obecnie pojawiły się nowe wyzwania przed naszym systemem opieki zdrowotnej, bo w związku z wojną na Ukrainie w Polsce przebywa ok. 1 mln osób, głównie kobiety i dzieci z Ukrainy, które będą korzystały z naszego systemu. Dodatkowo mamy do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem i starzejącymi się kadrami medycznymi.

„Przez ostatnie lata wskaźniki zdrowotne naszego społeczeństwa pogorszyły się, nastąpił wzrost zgonów na covid i inne choroby, których leczenie zeszło na dalszy plan. Musimy uporać się z długiem zdrowotnym, w obliczy starzenia się społeczeństwa, musimy udrożnić system i stworzyć dobre warunki pracy kadrom” – zaznaczyła senator B. Małecka-Libera

Przewodnicząca komisji zaznaczyła, że wnioski z dyskusji zostaną przekazane do Ministerstwa Zdrowia. Wnioski z dyskusji dotyczyły finansowania służby zdrowia na takim poziomie, by zapewnić odpowiednie kadry, opracowania systemu zachęt, by do zawodów medycznych garnęli się młodzi ludzie. Postulowano zmianę systemu kształcenia w zawodach medycznych i wykorzystanie potencjału zawodów medycznych. Mówiono o konieczności ustawicznego kształcenia, w tym o ścieżce rozwoju kariery zawodowej oraz o oddolnym wspieraniu przez samorządy tego kształcenia.

Wiele uwagi poświęcono nowym zawodom medycznym. Zdaniem senator Beaty Małeckiej-Libery w tych nowych zawodach jest siła i wsparcie dla lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów i innych zawodów medycznych. Wskazywano na konieczność odbiurokratyzowania, czyli zmniejszenia obciążeń administracyjnych lekarza, pielęgniarki.

Wiele mówiono o absolwentach zdrowia publicznego i o efektywnym wykorzystaniu kadr z odpowiednim rozmieszczeniem i likwidacją nierówności zdrowotnych w kontekście współpracy z samorządami. Wskazywano na konieczny przegląd kompetencji i uprawnień grup zawodowych z możliwością wykorzysta ich potencjału. Wiele uwagi poświęcono możliwościom wykorzystania kadry obcokrajowców i o zmienianym prawie, które ma to umożliwić.

Była też mowa o tym jak ważna jest odpowiedzialność zawodowa, przy kompetencjach które się nakładają i uzupełniają w zawodach medycznych, a także o roli samorządów i regionalnej polityce zdrowotnej, która kształtuje kariery zawodowe medyczne w zależności od sytuacji zdrowotnej na danym obszarze.  

Marszałek Senatu wskazywał, że zwiększenie liczby studentów na uczelniach medycznych nie oznacza, że ci ludzie po studiach trafią do pracy w polskich szpitalach.  Powiedział, że z uczelni medycznej w Szczecinie ok. 1/3 absolwentów prosi o zgodę na wyjazd za granicę. Jeszcze chętniej mieszkają  w Polsce, a pracują tuż za granicą. Podkreślił, że w klinice, którą kierował nie miał  problemów z kadrami, bo płacił przyzwoicie młodym ludziom,  dawał możliwość szkolenia, realizacji zawodowej i w pracy panowała dobra atmosfera. Dodał, że pieniądze są ważne, ale jeszcze ważniejsza ich siła nabywcza, a nie kwota, tak by można się porównać do lekarza w Hiszpanii, Portugalii.  Podkreślił też, że mamy obowiązek przyjąć do pracy personel medyczny z Ukrainy, który do nas przyjedzie, ułatwić adaptację do naszego systemu ochrony zdrowia pilnując jednak jakości świadczonych usług. Marszałek dodał, że personel z Ukrainy nie uratuje sytuacji naszej służby zdrowia, bo oni wrócą na Ukrainę. Podkreślił, że musimy naszymi siłami sprawić, by system był sprawny i dostępny.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Bromber podkreślił, że obecnie resort inwestuje w kapitał ludzki w ochronie zdrowia. Powiedział, że o trzy tysiące wzrosła liczba miejsc na kierunkach lekarskich, otwarto kierunki medyczne w Kielcach, Zielonej Górze, Rzeszowie. Zaznaczył, że resort dba nie tylko o ilość, ale też o jakość kadr. Poinformował, że zakończone zostały prace nad nowymi standardami uczenia na uczelniach medycznych. Resortowi zależy na tym, by upraktycznić studia, chce położyć nacisk na praktyczne wykorzystanie teorii. Mówił też o projektach ustaw, które niebawem powinny trafić do parlamentu; m.in. o projekcie dotyczącym ratowników medycznych, który umożliwi powołanie samorządu zawodowego i da możliwość kształcenia ratownikom medycznym na studiach magisterskich, o projekcie ustawy o medycynie laboratoryjnej.. Wskazywał, że projekty ustaw powstają przy współpracy ze środowiskami zainteresowanymi tymi regulacjami. Poszerzone zostaną także uprawnienia farmaceutów w całym procesie leczenia pacjenta, co postulują środowiska farmaceutów. Wiceminister poinformował także o „pakiecie dla młodych”, który przewiduje kredyty dla studentów medycyny i wiele innych zachęt dla młodych ludzi.

W trakcie prezentowania stanowisk poszczególnych zawodów medycznych eksperci z Naczelnej Izby Lekarskiej postulowali zmniejszenie liczby specjalizacji. Mówili, że w krajach UE jest ich 50, w Polsce - 77. Podkreślali, że utworzenie zawodu asystenta lekarza to tak naprawde powrót do zawodu felczera. Wskazywali na konieczność zadbania o poziom kształcenia specjalistycznego przed i podyplomowego, podkreślając, że praca specjalistów na uczelniach musi być dobrze wynagradzana.

Sytuacja dotycząca pielęgniarek i położnych jest krytyczna - 5 pielęgniarek w Polsce przypada na 1000 mieszkańców, w UE - 9,4 na 1000 mieszkańców. W 2021 r, na 6900 wykształconych pielęgniarek pracę pdjęło 4000. Wskazywano na konieczność zasypania luki pokoleniowej. Mówiono, ze w 2030 r. polska pielęgniarka będzie miała średnio 60 lat. Postulowano odciążenie zawodu pielęgniarki i kształcenie oraz zatrudnianie personelu pomocniczego. Wsakzywano na konieczność budowania systemu zachęt  dla młodych ludzi, by trafiali do zawodu pielęgniarskiego.

Środowisko farmaceutów z kolei postulowało zwiększenie roli farmaceutów poprzez włączenie ich do systemu ochrony zdrowia. Zdaniem farmaceutów czas pandemii pokazał, że ich zaangażowanie w system sprawdziło się - kwalifikowali do szczepień i wykonywali szczepienia. W ocenie środowiska spowadzenie farmaceutów do roli dystrybutora leków powoduje wypalenie zawodowe i oznacza rezygnację z kompetencji dobrze wykształconych osób.

Diagności laboratoryjni mówili, że są nagorzej opłacaną grupą zawodów medycznych. Wskazywali na konieczność finansowania specjalizacji, na potrzebę wprowadzenia urlopów szkoleniowych i strategię rozwoju zawodu. Z kolei ratownicy medyczni postulowali wprowadzenie rozwiązań umożliwiających powołanie samorządu zawodowego oraz studiów magisterskich. Fizjoterapeuci wskazywali na konieczność włączenia fizjoterapii do całego cyklu leczenia.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.