Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 29 listopada 2023 r.

legislacja 29.11.2023

Senacka Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, która zebrała się 29 listopada br. będzie rekomendowała Izbie przyjęcie zmiany Regulaminu Senatu. Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 8 senatorów, 1 wstrzymał się od głosu. Proponowana zmiana Regulaminu przewiduje, że w Senacie zostanie powołanych, łącznie z utowrzoną już Komisją Regulaminową, Etyki i Spraw Senatorskich, 20 komisji stałych.

Projekt rozdziela zakres działania Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. Powstaną Komisja Nauki, Komisja Edukacji i Komisja Sportu. Odrębność zakresów działania nowych komisji znajdzie potwierdzenie w utworzeniu osobnych resortów administracji – powiedział przewodniczący komisji regulaminowej senator Sławomir Rybicki.

Zgodnie z projektem, w miejsce Komisji Środowiska i Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu  powstanie Komisja Klimatu i Środowiska, która zajmie się m.in. sprawami neutralności klimatycznej, adaptacji do zmian klimatu, gospodarki odpadami, transformacji energetycznej.

Z Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zostanie wydzielona Komisja Petycji. Jak powiedział senator Rybicki będzie to z pożytkiem dla jakości pracy Komisji nad petycjami, których wpływa rocznie 200 – 250. Z podobnych powodów – obciążenie komisji opiniowaniem dokumentów związanych z polskim członkostwem w UE - w projekcie proponuje się rozdzielenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej na dwie komisje: Komisję Spraw Zagranicznych i Komisję Unii Europejskiej.

W projekcie proponuje się ponadto wprowadzenie zmian porządkujących. Jedna z nich dotyczy udzielania głosu przez Marszałka poza kolejnością mówców – zmiana polega na wyłączeniu takiej możliwości w stosunku do określonych organów w trakcie rozpatrywania przez Senat sprawy wyboru lub powołania na określone w Regulaminie Senatu stanowisko oraz ograniczenie przedmiotu wypowiedzi do spraw objętych zakresem działania danego organu.

Senator Tomasz Grodzki zaproponował, żeby komisja przegłosowała proponowane zmiany, gdyż wcześniej były one uzgodnione między klubami.

Senator Krzysztof  Słoń pytał, czy, z uwagi na to, że jeden senator może pracować w dwóch komisjach  jest wystarczająca liczba senatorów na tyle komisji. Senator Tomasz Grodzki odpowiedział, że były robione symulacje i na jedną komisję przypada 10 senatorów.

Senator Borowski dodał, że jeśli do pracy w jakiejś komisji nie będzie chętnych senatorów to będzie można ją zlikwidować.

 

 

 

 


 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałek Rafał Grupiński na obchodach 79. rocznicy wyzwolenia obozu Mauthausen

Wicemarszałek Rafał Grupiński 5 maja 2024 r. wziął udział w obchodach 79. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu Mauthausen.

Życzenia marszałek Senatu z okazji prawosławnych Świąt Wielkanocnych

„Radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, spędzonych w gronie najbliższych, zdrowia, spokoju, nadziei i miłości oraz poczucia jedności”.

Święto Konstytucji 3 maja

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową Rzeczypospolitej Obojga Narodów – pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucję. Konstytucja 3 maja to jeden z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.