Narzędzia:

W dniach 16-17 czerwca 2016 r. na zaproszenie przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senatora Marka Rockiego przebywała w Warszawie delegacja Komisji ds. Europejskich Senatu Francji, której przewodniczył przewodniczący komisji senator Jean Bizet. Obecni byli także członkowie komisji senatorowie Pascal Allizard i FrançoisMarc.

W spotkania z delegacją francuską udział wzięli przewodniczący komisji senator Marek Rocki, zastępcy przewodniczącego senatorowie Jan Dobrzyński, Ryszard Majer, Jarosław Obremski, Waldemar Sługocki oraz członkowie komisji senatorowie: Dorota Czudowska, Marek Pęk, Piotr Wach, a także senatorowie: Zbigniew Cichoń, Aleksander Pociej, Michał Seweryński, Jerzy  Chróścikowski.

Tematyka rozmów dotyczyła napływu imigrantów do UE, a także problematyki Partnerstwa Wschodniego oraz europejskiej unii energetycznej i strategii jednolitego rynku cyfrowego.

Senator Ryszard Majer poinformował, że Polska, ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, opowiada się przeciwko narzucaniu przez Komisję Europejską przyjęcia obowiązkowej kwoty migrantów z Afryki. Dodał, że w chwili obecnej Polska przyjęła ok. miliona obywateli ukraińskich, zainteresowani powrotem do Polski są także zamieszkali na Wschodzie Polacy.

W odpowiedzi przewodniczący Jean Bizet opowiedział się m.in. za wzmocnieniem unijnej polityki na rzecz regionu Morza Śródziemnego, podkreślił też potrzebę zaangażowania Stanów Zjednoczonych i NATO w rozwiązanie kryzysu migracyjnego. Zaznaczył rolę agencji FRONTEX w zakresie ochrony granic lądowych i morskich UE.

Mówiąc na temat Partnerstwa Wschodniego senator Jan Dobrzyński podkreślił, że inicjatywa ta nie jest skierowana przeciwko Rosji. Zaznaczył m.in., że polityka partnerstwa powinna być wypełniona nową treścią, służyć temu może chińska inicjatywa w zakresie budowy szybkich połączeń komunikacyjnych między Chinami a Europą, w ramach chińskiej inicjatywy Jednego pasa i jednego szlaku.

Omawiając temat europejskiej unii energetycznej senator Włodzimierz Sługocki podkreślił zależność energetyczną Europy od Rosji. Zaznaczył, że Polska przywiązuje szczególną uwagę do współpracy z krajami bałtyckimi w dziedzinie dostawy energii i wskazał na otwarty w 2014 r. terminal w Kłajpedzie, który może zaopatrywać w energię także kraje leżące nad Bałtykiem.

W trakcie rozmowy poruszono temat niekorzystnego dla Polski projektu gazociągu Nord –Stream 2 oraz możliwości dekarbonizacji polskiej gospodarki poprzez budowę elektrowni nuklearnej.

W dyskusji strona polska zwróciła uwagę na potrzebę harmonizacji opłat w ramach wspólnego rynku cyfrowego, a także problem swobody w Internecie.

W trakcie pobytu w Warszawie delegacja spotkała się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim i sekretarzem stanu ds. europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Konradem Szymańskim.

Rozmowy dotyczyły m.in. Brexitu, rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego, polityki ekonomicznej Europy, właściwego ustanowienia standardów dot. rynku cyfrowego, a także oceny zaawansowania   reform w państwach objętych Partnerstwem Wschodnim.