Narzędzia:

5 września 2017 r. zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senator Jarosław Obremski spotkał się z przewodniczącym brytyjsko-polskiej grupy parlamentarnej Izby Gmin Danielem Kawczyńskim z Partii Konserwatywnej.
Rozmowy dotyczyły przyszłości Wielkiej Brytanii po wyjściu z Unii Europejskiej.
Kawczyński podkreślił, że dalsza współpraca Wielkiej Brytanii z Unią przebiegać będzie na nowych zasadach, opartych o dwustronne porozumienia z wybranymi państwami członkowskimi, tj. odbiegać będzie od modelu wypracowanego przez państwa europejskie, które nie są członkami Unii tj. Szwajcarię i Norwegię.
Senator Obremski zauważył, że w związku z perspektywą brexitu istnieje możliwość stworzenia alternatywnej grupy państw niezrzeszonych w Unii, w skład której wchodzić będą Wielka Brytania, Szwajcaria i Turcja.
Wyraził opinię, że członkostwo Polski w Unii Europejskiej ma wymiar bardziej geostrategiczny niż ideologiczny. Zwrócił uwagę na zyski jakie otrzymują inwestujący w Polsce przedsiębiorcy unijni przy jednoczesnym protekcjonizmie, który niektóre kraje członkowskie stosują wobec Polski, widocznym m.in. w branży usług transportowych.
Poruszając problem polityki bezpieczeństwa, podkreślił, że Polska obawia się, że brexit spowoduje osłabienie NATO, w którym Wielka Brytania posiada trzecią co do wielkości armię.
D. Kawczyński podkreślił, że Anglia, poprzez stałe umacnianie swojej pozycji w NATO przyczynia się do zwiększenia zdolności obronnych Sojuszu.
Dalsza część rozmowy dotyczyła relacji polsko-rosyjskich, także w kontekście historycznym. Kawczyński zwrócił uwagę na emocjonalne nastawienie Polaków do Rosjan. Opowiedział się za utrzymaniem sankcji wobec Rosji, zaznaczył jednak, że należy utrzymać dialog z Moskwą w celu znalezienia wyjścia z kryzysu.
W odpowiedzi senator Obremski zgodził się, że w Polsce istnieje czasami przesadny lęk przed Rosją, jak dodał, podyktowany nie tylko wydarzeniami historycznymi, ale także  zajęciem Krymu i trwającą agresją Rosji na Ukrainie.