Narzędzia:

21 stycznia 2014 r. w Senacie odbyło się spotkanie pt. „Konsultacje w sprawie zapisu konstytucyjnego dotyczącego społecznej własności lasów Skarbu Państwa”.

Po wypowiedzipremiera Donalda Tuska, zaprzeczającej pojawiającym się opiniom na temat planów prywatyzacji Lasów Państwowych, Instytut Badawczy Leśnictwa, jako niezależna jednostka naukowa, zgłosił gotowość organizacji prac przygotowawczych, dotyczących negocjacji treści zapisu konstytucyjnego w sprawie zagwarantowania dotychczasowego statusu Lasów Państwowych.

Instytut zwrócił się z prośbą do Komisji Środowiska Senatu RP o pomoc w zorganizowaniu debaty z udziałem przedstawicieli wszystkich sił politycznych Sejmu i Senatu, podmiotów i stowarzyszeń zainteresowanych problemem.

W spotkaniu uczestniczyli wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Janusz Zaleski, wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak, przedstawiciele Komisji Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Sejmu RP (w tym przewodniczący Stanisław Żelichowski i zastępczyni Ewa Wolak), zastępca przewodniczącej senackiej Komisji Środowiska Stanisław Gorczyca, posłowie i senatorowie wielu ugrupowań politycznych, a także naukowcy i eksperci, przedstawiciele instytucji leśnych, stowarzyszeń i związków zawodowych leśników.

Spotkanie otworzył prof. dr hab. Janusz Czerepko, dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa, a moderatorem dyskusji był prof. dr hab. Kazimierz Rykowski. Uczestnicy spotkania w swoich wypowiedziach przypominali o ogromnej roli lasów. Wskazywali na korzyści gospodarcze, a także wartości środowiskowe, krajobrazowe, rekreacyjne i zdrowotne lasów.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że należy zapewnić trwałość dotychczasowych rozwiązań, gwarantujących Lasom Państwowym zachowanie ich narodowego charakteru poprzez stosowne zapisy w Konstytucji RP. Organizatorzy zaproponowali podpisanie wspólnej deklaracji o podjęciu działań i prac zmierzających do przygotowania propozycji stosownego zapisu konstytucyjnego. Propozycję zmiany Konstytucji RP przedstawił wicepremier Janusz Piechociński.

Podczas dyskusji politycy Prawa i Sprawiedliwości zwrócili uwagę, że podjęte już działania rządu, tj. zaproponowana poprawka do budżetu oraz przygotowywana zmiana ustawy o lasach, drastycznie uszczuplają finanse Lasów Państwowych i nie pozwolą na pełną realizację zadań nałożonych na Lasy Państwowe. Może to przyczynić się do podejmowania prób ich prywatyzacji. Zaproponowano wycofanie się rządu z powyższych zmian przed przystąpieniem do prac nad zmianą konstytucji.
zapis video