Narzędzia:
Foto Katarzyna Czerwińska

Senatorowie Komisji Gospodarki Narodowej przyjęli 28 stycznia 2014 r. delegację 8 deputowanych Riksdagu Królestwa Szwecji. Na czele delegacji stał  przewodniczący Komisji Przemysłu i Handlu Mats Odell. Komisję Gospodarki Narodowej reprezentowali senatorowie: Marek Ziółkowski, Stanisław Jurcewicz, Stanisław Iwan, Bogusław Śmigielski i Aleksander Pociej. Podczas spotkania mówiono przede wszystkim o energetyce oraz wymianie handlowej.

Mats Odell zwrócił uwagę, że od 2004 r. nastąpił dwukrotny wzrost wolumenu polsko-szwedzkiego handlu, a jego kraj ma w dwustronnym bilansie duży deficyt. Ponad 500 firm ze Szwecji zainwestowało już w Polsce, a ich przedstawiciele wyrażają optymizm wobec rozwoju naszej gospodarki.

Szwedzkich deputowanych interesowały projekty budowy dwóch elektrowni nuklearnych w Polsce i środowiskowe uwarunkowania wydobycia gazu z łupków. Pytali o polityczne i społeczne poparcie, sposób finansowania oraz harmonogram podejmowania decyzji. Podzielili się także doświadczeniami związanymi z lokalizacją instalacji energetyki atomowej.

Senator Marek Ziółkowski podkreślił stabilność polskiej gospodarki i fakt, że w ciągu 25 lat postkomunistycznej historii naszego kraju znacząco wzrósł poziom życia i siła nabywcza per capita. Problemem pozostaje wciąż rozwarstwienie społeczne. Najpoważniejszym wyzwaniem jest starzenie się społeczeństwa i skuteczna polityka demograficzna w obliczu znacznego bezrobocia młodych ludzi. Szwecja stanowi dla Polski dobry wzór w tej dziedzinie. Senator wyraził zadowolenie, że oba państwa opowiadają się za takim wzmocnieniem Unii Europejskiej i strefy euro, by zachować wpływ na proces decyzyjny.

Odpowiadając na pytania parlamentarzystów z Komisji Przemysłu i Handlu, senatorowie mówili o przyjęciu przez rząd Programu Polskiej Energetyki Jądrowej i perspektywach wydobycia gazu łupkowego jako czynnikach budowania niskoemisyjnej konkurencyjności przemysłu. Akcentowali znaczenie atomu jako bezpiecznego i niezależnego źródła energii, co znajduje poparcie u większości sił politycznych, jak również większości ankietowanych. Niemniej węgiel jeszcze długo będzie podstawą polskiej energetyki, a przekonanie opinii publicznej do elektrowni nuklearnej nie będzie łatwe. Istotne znaczenie w tej debacie będzie miał odpowiedni montaż finansowy inwestycji i jej ostateczna opłacalność ekonomiczna. Senatorowie wskazywali na rolę amerykańskiej rewolucji w technologii łupkowej w obniżaniu cen na światowych rynkach gazu płynnego LNG. Potencjał importowy gazoportu w Świnoujściu wzmacnia w tym kontekście polską pozycję w negocjacjach z Gazpromem nad nową umową o długoterminowych dostawach gazu.

Podczas spotkania omówiono również wzajemne relacje gospodarcze, ze szczególnym uwzględnieniem szwedzkich inwestycji bezpośrednich w Polsce, których napływ w ostatnich latach wyraźnie osłabł. Parlamentarzyści zgodzili się co do potrzeby współpracy na rzecz rozwoju jednolitego rynku i konieczności wspierania małych i średnich firm.