Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 31 stycznia 2024 r.

31.01.2024
Komisja Petycji (fot. Hubert Pielas, Kancelaria Senatu)

Komisja Petycji kontynuował prace nad 10 petycjami, które nie zostały rozpatrzone w poprzednich kadencjach Senatu. Kontynuację prac na petycjami umożliwia zapis w Regulaminie Senatu stwierdzający, że petycje nie podlegają zasadzie dyskontynuacji. Komisja postanowiła skierować 1 petycję do senackiego Biura Legislacyjnego, 6 petycji zostanie skierowanych do ponownego zaopiniowania przez resorty merytoryczne w związku ze zmianami organizacyjnymi i personalnymi jakie zaszły w urzędach. Komisja zakończyła prace nad 3 petycjami.

Biuro Legislacyjne ma przygotować projekt uregulowań do ustawy o służbie parlamentarnej. Propozycja ustawodawcza zawarta jest w petycji P10-34/22 i ma na celu stworzenie jednolitego aktu prawnego, który ureguluje kwestie związane z organizacją pracy urzędników zatrudnionych w parlamencie, w tym utworzenie służby parlamentarnej.

Senatorowie zadecydowali o potrzebie zasięgnięcia opinii Ministerstwa Sprawiedliwości w odniesieniu do zmian kodeksowych zawartych w 3 petycjach. Opiniowana będzie petycja P10-09/20 w sprawie zmiany Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie uchylenia przepisów o elektronicznym postępowaniu upominawczym oraz zmiany uregulowań dotyczących umożliwienia poświadczania dokumentów za zgodność z oryginałem przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub radcę Prokuratorii Generalnej, który nie występuje jako pełnomocnik strony postępowania, a także wprowadzenia bezwzględnego zakazu przesłuchiwania pełnomocników stron postępowania w charakterze świadka. Skierowana do opinii zostanie również petycja P10-78/22 proponująca nowelizację Kodeksu postępowania karnego, w celu zapewnienia dzieciom do 18. roku życia – pokrzywdzonym przestępstwem – przesłuchania w przyjaznym trybie. Ministerstwo będzie także opiniować petycję P10-15/21, postulującą uszczegółowienie i ujednolicenie zasady orzekania o zwrocie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu poprzez adwokata lub radcę prawnego w postępowaniach cywilnych i karnych.

Pełnomocnik Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwo Zdrowia i inne podmioty, które były zaangażowane w prace toczące się w poprzedniej kadencji nad petycją P10-58/21, zostaną poproszone o przedstawienie stanowiska w sprawie proponowanych w petycji zmian ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się. Petycja zmierza do zapewnienia osobom głuchym możliwości korzystania z tłumacza polskiego języka migowego we wszystkich instytucjach finansowanych ze środków publicznych.

Do resortu zdrowia skierowana zostanie do zaopiniowania petycja P9-36/17 dotycząca uchwalenia przepisów informujących o szkodliwości alkoholu dla dziecka w łonie matki.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zostało zobowiązane do przedstawienia opinii o propozycji poszerzenia katalogu świadczeń rodzinnych o świadczenia dla małżonków posiadających przynajmniej 50-letni i dłuższy staż małżeński. Propozycja zawarta jest w petycji P10-11/23

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Parlamentarny Zespół ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia o szczepieniach przeciw HPV

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia 16 maja br. poświęcono profilaktyce zakażeń HPV – szczepieniom i edukacji zdrowotnej.