Narzędzia:

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

25.04.2024
fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

25 kwietnia odbyła się uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w nowym budynku U gmachu Sejmu.

W uroczystości wzięli udział wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, minister sprawiedliwości Adam Bodnar, przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Bogdan Borusewicz oraz Szef Kancelarii Senatu Ewa Polkowska.

„Idealizm Henryka Wujca połączony był z wytrwałością. Cały sekret postaci Henryka Wujca polegał na tym, że udało mu się połączyć te dwie cechy w skutecznym działaniu” - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas uroczystości. Jego zdaniem, Wujec „wyprzedził wszystkich w myśleniu nie tylko o państwie, ale też w zachowaniu człowieczeństwa w działalności politycznej”. W ocenie marszałka był w tym niedoścignionym mistrzem.

Ludwika Wujec powiedziała, że wspominając jej męża, ludzie często mówią, że był skromny. „Nie wiem, czy on sam tak o sobie myślał, bo nie miał na to czasu. Najważniejsza była praca. Nagrody przyjmował z radością, ale i z zawstydzeniem. Pomników nie oczekiwał, bo ważne było nie to, co ludzie o nim myślą, ale to, co on naprawdę zrobi: pomoc tym, którzy są w potrzebie, rozmowa, negocjacje, które pozwolą oddzielić dobro od zła” - wspominała. „Sądzę, że do takich negocjacji zaliczał te okrągłostołowe. Sejm RP, który był ich wynikiem, stał się dla Henia miejscem, gdzie wykluwają się najważniejsze dzieje dla narodu” - powiedziała.

Henryk Wujec był działaczem opozycji demokratycznej, członkiem KOR, działaczem Solidarności, więźniem politycznym, posłem na Sejm X, I, II i III kadencji, wiceministrem rolnictwa w latach 2010-2015 i doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zmarł 15 sierpnia 2020 r. Miał 79 lat.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałek Rafał Grupiński na obchodach 79. rocznicy wyzwolenia obozu Mauthausen

Wicemarszałek Rafał Grupiński 5 maja 2024 r. wziął udział w obchodach 79. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu Mauthausen.

Życzenia marszałek Senatu z okazji prawosławnych Świąt Wielkanocnych

„Radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, spędzonych w gronie najbliższych, zdrowia, spokoju, nadziei i miłości oraz poczucia jedności”.

Święto Konstytucji 3 maja

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową Rzeczypospolitej Obojga Narodów – pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucję. Konstytucja 3 maja to jeden z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.