Narzędzia:

Marszałek Senatu na gali wręczenia Nagród Fundacji Na Rzecz Nauki Polskiej

edukacja i kultura 06.12.2023
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska  6 grudnia 2023 r. wzięła udział w uroczystości wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP), która odbyła się w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

W 2023 r. Nagrodę FNP zdobyło czworo wybitnych uczonych.

Prof. Krzysztof Liberek (Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego) został nagrodzony za wykazanie roli białek opiekuńczych w odzyskiwaniu białek z agregatów i zwijaniu ich do aktywnej formy. Prof. Marcin Stępień (Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego) dostał nagrodę za zaprojektowanie i otrzymanie nowych związków aromatycznych o unikatowej strukturze i właściwościach. Prof. Rafał Latała (Wydział Matematyki, Informatyki i mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego) został doceniony za opracowanie narzędzi matematycznych, które umożliwiły udowodnienie hipotezy Talagranda dotyczącej procesów Bernoulliego. Prof. Maria Lewicka (Wydział Filozofii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) została nagrodzona za sformułowanie i weryfikację psychologicznego modelu przywiązania do miejsca i pamięci miejsca.  

Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, uznawana za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień naukowych w Polsce, jest przyznawana za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania. Laureaci są wybierani z grona kandydatów zgłaszanych przez wybitnych przedstawicieli środowiska naukowego. Zdaniem Rady Fundacji nagrodzeni badacze wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju. W tym roku laureatów wyłoniono po raz 32. Wysokość nagrody wynosi 200 tys. zł.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta marszałek Senatu we Włoszech

Obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino z udziałem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i delegacji Senatu

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Parlamentarny Zespół ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia o szczepieniach przeciw HPV

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia 16 maja br. poświęcono profilaktyce zakażeń HPV – szczepieniom i edukacji zdrowotnej.