Narzędzia:

Zapowiedzi

3 lipca 2013 r.

3 lipca 2013

3 lipca 2013 r. w Senacie została otwarta wystawa „Polska i Pakistan – trwała przyjaźń”, zorganizowana z okazji oficjalnej wizyty w Polsce, na zaproszenie marszałka Bogdana Borusewicza, przewodniczącego Senatu Pakistanu Syeda Nayyara Hussaina Bokhariego.
„Polska jest dla nas bardzo ważnym partnerem. Szczególnie liczymy na wsparcie w naszych rozmowach z Unią Europejską w sprawie tak zwanego pakietu GSP+, czyli objęcia Pakistanu systemem preferencji handlowych” – mówił przewodniczący Senatu Pakistanu. Podkreślił, że celem wizyty jest zacieśnienie stosunków między Pakistanem i Polską, a także współpracy na poziomie parlamentarnym. Przewodniczący mówił też o konsekwencjach sąsiedztwa Pakistanu z Afganistanem: zginęło 14 tys. Pakistańczyków, straty ekonomiczne zaś są szacowane na 70 mld dolarów. Apelując o wsparcie Pakistanu w walce z terroryzmem, przewodniczący stwierdził, że Pakistańczycy walczą nie tylko o siebie, ale też o pokój na całym świecie.
Marszałek Bogdan Borusewicz, odnosząc się do swojej wizyty w Pakistanie w 2012 r., stwierdził, że kraj ten ma wiele problemów ekonomicznych i politycznych, ale dobre perspektywy. „Większość Pakistańczyków chce pokoju i stabilizacji. Dali tego dowód podczas ostatnich wyborów. Ja po tych wyborach jestem optymistą” – mówił marszałek Senatu.
Wystawa ukazuje Polaków, którzy w szczególny sposób zasłużyli się dla rozwoju stosunków polsko-pakistańskich, począwszy od 1947 r. i powstania państwa Pakistan. Na planszach prezentowane są m.in. zdjęcia z drugiej połowy lat czterdziestych XX w., ukazujące pomoc polskich pilotów w tworzeniu sił powietrznych Pakistanu. Szczególne zasługi w tym względzie miał gen. Władysław Turowicz, którego uhonorowano wieloma odznaczeniami pakistańskimi. Znani ze swych szczególnych umiejętności i odwagi podczas II wojny światowej piloci z Polish Air Corps w Wielkiej Brytanii jako wykładowcy i instruktorzy lotnictwa uczyli pakistańskich lotników, jak strzec granic Pakistanu.
Druga część wystawy przypomina, że na najwyższych szczytach Himalajów i Karakorum stawali wielokrotnie, wspinający się wspólnie z Pakistańczykami, czołowi himalaiści z Polski, m.in. Wanda Rutkiewicz, Andrzej Zawada, Dobrosława Miodowicz-Wolf, Krzysztof Wielicki.
Wystawę przygotowała Ambasada Pakistanu w Polsce.