Narzędzia:

Zapowiedzi

Konferencja „100. rocznica urodzin bł. ks. phm. Stefana W. Frelichowskiego”

6 grudnia 2013

6 grudnia 2013 r. w Senacie odbyła się konferencja poświęcona Stefanowi Frelichowskiemu, zorganizowana przez Komisję Nauki, Edukacji i Sportu oraz delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Harcerstwa biskupa polowego Józefa Guzdka. Rok 2013 jest obchodzony jako Rok bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Otwierając konferencję, przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senator Kazimierz Wiatr mówił o wyjątkowości bł. Stefana Frelichowskiego, który został też patronem harcerstwa polskiego . Przypomniał również uchwałę Senatu z 9 sierpnia 2013 r. z okazji 100-lecia urodzin bł. ks. phm. Stefana Frelichowskiego: „Chcemy, aby kolejne pokolenia polskich harcerzy kontynuowały dzieło założycieli harcerstwa w duchu służby Bogu, Polsce i bliźnim, a cała młodzież kierowała się patriotyzmem i służbą drugiemu człowiekowi. Realizowanie tego zadania – choć niełatwe – jest również dziś bardzo potrzebne. Dlatego bardzo istotny jest przykład i zachęta naszych wyjątkowych poprzedników, bezinteresownych i pracowitych, oddanych Narodowi i zwykłym potrzebującym ludziom. Takim wzorem bez wątpienia jest błogosławiony ks. phm. Stefan W. Frelichowski”.

„Nie ma wychowania bez wzorców. Pierwszym są matka i ojciec, później – nauczyciele, różne osoby, organizacje. Druh Wicek może być wzorem dla innych” – mówił bp Józef Guzdek. Zwrócił też uwagę na potrzebę popularyzowania świętych i błogosławionych, którzy przykładem swojego życia mogą pociągnąć młodych ludzi w stronę dobra i piękna.

O życiu Stefana Frelichowskiego, ze szczególnym podkreśleniem okresu w obozie w Dachau, opowiedział Robert Zadura, autor biografii i licznych opracowań o błogosławionym. Cytował pisany przez wiele lat przez niego pamiętnik, jego obozowe listy, pokazał też slajdy z wieloma zdjęciami. Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży. W rodzinie i przez przyjaciół nazywany był Wickiem. 21 marca 1927 r. wstąpił do ZHP. Drużynę prowadził do sierpnia 1931 r. Jesienią tego roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Prowadził tam ożywioną działalność w różnych organizacjach i kołach seminaryjnych. Był członkiem kręgu kleryckiego działającego w ramach Starszoharcerskiego Zrzeszenia Kleryków ZHP, a w latach 1933–1936 – jego przewodniczącym. Sprawował opiekę nad drużynami harcerskimi działającymi w Pelplinie. 14 marca 1937 r. w katedrze pelplińskiej przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Stanisława Okoniewskiego, później pełnił obowiązki jego kapelana i osobistego sekretarza. Od 1 lipca 1938 r. był wikariuszem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Pełnił też funkcję kapelana Pomorskiej Chorągwi Harcerzy ZHP. 11 września 1939 r. został aresztowany przez gestapo i wkrótce zwolniony. 18 października 1939 r. ponownie zatrzymano go wraz z blisko 700 osobami i osadzono w Forcie VII. 8 stycznia 1940 r. przewieziono go do obozu przejściowego w Gdańsku-Nowym Porcie, a po kilku dniach – do obozu w Stutthofie. 9 kwietnia 1940 r. został wywieziony do Sachsenhausen, a następnie, w grudniu 1940 r. – do obozu w Dachau. Pomimo bardzo trudnych warunków pełnił tam posługę kapłańską. Pomagając chorym na tyfus, zaraził się i zmarł 23 lutego 1945 r. Więzienni towarzysze, przekonani o jego świętości, zdołali uratować fragmenty relikwii, zanim ciało zostało skremowane. Zrobiono też maskę pośmiertną. Władze obozowe, wbrew swoim zwyczajom, zgodziły się na wystawienie zwłok na widok publiczny w udekorowanej kwiatami trumnie.

O Stefanie Frelichowskim mówił też jego siostrzeniec Zygmunt Jaczkowski, cytując wspomnienia matki błogosławionego Marty: „Był żywiołowym dzieckiem, a później zwyczajnym człowiekiem dostrzegającym drugiego człowieka. Nie stał się świętym nagle, zawsze miał w sobie radość duszy…”.

Rzymski postulator procesu beatyfikacyjnego Stefana Frelichowskiego ks. prałat Sławomir Oder przedstawił niektóre aspekty: proces rozpoczął się w Pelplinie w 1964 r. jako dotyczący heroiczności cnót, a zakończył na etapie diecezjalnym w Toruniu 1995 r. Papież Jan Paweł II beatyfikował ks. Stefana Frelichowskiego 7 czerwca 1999 r. w Toruniu jako męczennika. Ks. Sławomir Oder podkreślił, że Stefan Frelichowski był człowiekiem wielkiej wiary i czynnej miłości bliźniego.

Z kolei ks. prof. Zbigniew Formella z Universita Pontifica Salesiana w Rzymie wskazał na uniwersalność postawy życiowej błogosławionego. Jego poszukiwanie sensu życia poprzez czynienie dobra może być wzorem i dla harcerzy, i dla młodzieży.

Podczas konferencji została otwarta także wystawa poświęcona życiu i pracy bł. Stefana Frelichowskiego, po której oprowadził Robert Zadura.

W senackim spotkaniu wzięli udział m.in. parlamentarzyści, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Edward Hartwich, harcerze i kapelani.

zapis video cz. 1.

zapis video cz. 2.

Konferencja „100. rocznica...
Konferencja „100. rocznica...
Konferencja „100. rocznica...
Konferencja „100. rocznica...
Konferencja „100. rocznica...
Konferencja „100. rocznica...
Konferencja „100. rocznica...
Konferencja „100. rocznica...
Konferencja „100. rocznica...
Konferencja „100. rocznica...
Konferencja „100. rocznica...
Konferencja „100. rocznica...