Narzędzia:

Zapowiedzi

25 listopada 2013 r.

25 listopada 2013

Wicemarszałek Jan Wyrowiński przyjął 25 listopada 2013 r. ministra stanu ds. handlu i przemysłu włókienniczego Pakistanu Khurrama Dastgira Khana. Podczas spotkania rozmawiano o stosunkach dwustronnych, intensyfikacji współpracy gospodarczej, politycznej i naukowo-technicznej, przyznaniu Pakistanowi przez Unię Europejską preferencji handlowych poprzez objęcie go mechanizmem GSP+, a także na temat relacji tego kraju z sąsiadami i sytuacji w regionie. Podkreślano, że kontakty parlamentarne stanowią podstawę przyjaznych relacji między oboma krajami. 

Wicemarszałek Jan Wyrowiński pogratulował ministrowi zwycięstwa jego partii PML-N (Pakistan Muslim League – Nawaz) premiera Nawaza Sharifa w maju 2013 r. w pierwszych w historii Pakistanu wyborach przeprowadzonych po pełnej kadencji parlamentu, płynnego przejęcia władzy i sformowania nowego rządu. Jego zdaniem, przyczyni się to do stabilizacji sceny politycznej i pozwoli na poprawę relacji z sąsiadami. „Życzę powodzenia w walce z największymi wyzwaniami, jakie stoją przed Pakistanem, takimi jak walka z terroryzmem i reformowanie gospodarki. Wymagają one mądrości, zaangażowania i determinacji” – powiedział wicemarszałek Senatu. Poinformował, że Polska docenia wysiłki podejmowane przez Pakistan w walce z międzynarodowym terroryzmem i jest świadoma, jakie koszty i ofiary poniósł w związku z tym ten kraj. Minister Khurram Dastgir Khan zwrócił uwagę, że nie jest to tylko walka z użyciem broni, dotyczy ona również gospodarki. Według niego, walka z bezrobociem, poprawa warunków życia i rozwój demokracji także stanowią broń w zwalczaniu ekstremizmu.

Mówiąc o gospodarce, wicemarszałek Jan Wyrowiński wskazał na wielki potencjał współpracy polsko-pakistańskiej, przede wszystkim w sektorze energetycznym, w górnictwie. Polskie firmy zaangażowane są już w kilka projektów, m.in. w prowincji Sindh. „W 2014 r. mamy nadzieję na podpisanie z Pakistanem memorandum of understanding o współpracy w dziedzinie energii i zasobów naturalnych” – dodał. Minister Khurram Dastgir Khan potwierdził, że w tej dziedzinie w Pakistanie jest wiele do zrobienia i mogą mieć w tym udział polskie firmy. Pakistański sektor energetyczny boryka się z wieloma problemami, począwszy od zadłużenia aż do zależności od drogiej ropy naftowej. Jednym ze sposobów ich przezwyciężenia jest przestawienie gospodarki z ropy na węgiel, a tu polskie doświadczenia są nie do przecenienia. Minister zadeklarował także gotowość do współpracy w bankowości. Ponadto jako minister odpowiedzialny za prywatyzację Khurram Dastgir Khan zapowiedział sprzedaż niektórych przedsiębiorstw państwowych, a w tej kwestii Polska ma także duże doświadczenie. Zwrócił jednak uwagę na trudności z uzyskaniem polskich wiz przez biznesmenów z jego kraju. „Liczę na Pańską pomoc w ułatwieniu ich kontaktów z Polską” – dodał. Poinformował także, że Pakistan otwiera się na nowych partnerów gospodarczych i właśnie Polska mogłaby pogłębić relacje z jego krajem. „Możemy otworzyć Polsce drzwi do Azji Środkowo-Wschodniej, Polska może natomiast otworzyć nam drzwi do Europy” – powiedział. 

Minister Khurram Dastgir Khan przypomniał, że 6 listopada 2013 r. Komisja Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za objęciem Pakistanu systemem GSP+ (preferencje celne polegające na objęciu zerową stawką podatkową dużej grupy produktów wytwarzanych i eksportowanych przez kraje objęte tym programem) i Polska poparła tę decyzję. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Parlament Europejski w pierwszej dekadzie grudnia 2013 r. W opinii ministra, ściślejsza współpraca między Pakistanem a Unią Europejską może przyczynić się do rozwoju i poprawy stanu pakistańskiej gospodarki i zwiększenia jej konkurencyjności. „Pakistan liczy na pomoc i wsparcie Polski w tym względzie” – stwierdził. W odpowiedzi wicemarszałek Jan Wyrowiński przyznał, że zdaje sobie sprawę, jak wielkie znaczenie ma wynik tego głosowania dla Pakistanu. Przypomniał jednak, że pojawiają się pytania, np. ze strony mediów, czy strona pakistańska jest przygotowana do pełnego wykorzystania preferencji GSP+.