Narzędzia:

Zapowiedzi

Zjazd Absolwentów Szkoły Liderów Polonijnych

22 listopada 2013

Liderzy polonijni chcą, by Polacy za granicą mieli swojego reprezentanta w Senacie. Poparli ideę  utworzenia „okręgu wyborczego zagranica” w wyborach do polskiego Senatu. Gospodarzem spotkania 22 listopada 2013 r., poświęconego prawom wyborczym Polonii i Polaków poza granicami była senacka Komisja Spraw Emigracji  i Łączności z Polakami  za Granicą. Spotkanie odbyło się w ramach zjazdu absolwentów "Szkoły Liderów".

O pomyśle  stworzenia takiego okręgu mówił  dr Dawid Sześciło z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Dr Sześciło podkreślił, że utworzenie takiego okręgu w wyborach do Senatu umożliwia, inna niż do Sejmu, ordynacja wyborcza. „Mógłby to być okręg jednomandatowy – zagranica” – powiedział. Dodał, że być może szansą  jest planowane stworzenie rejestru wyborców za granicą. D. Sześciło zaznaczył, że potrzebne byłyby zmiany w prawie wyborczym, ale należy rozważyć, czy jest takie zapotrzebowanie. Jego zdaniem mógłby to być senator o szczególnej pozycji, może przewodniczący Komisji zajmującej się sprawami emigracji. Przewidywał jednak problemy z wyłonieniem kandydatów do takiego okręgu. Wyraził też obawy o frekwencję Polonii w wyborach. Powiedział, że obecnie Polacy za granicą mogą głosować w wyborach parlamentarnych na kandydatów w okręgu Warszawa I. Jednak niewielu z nich korzysta z tego prawa – ok. 10 proc. oddanych głosów w tym okręgu.

Według senatora Andrzeja Persona, przewodniczącego senackiej Komisji Spraw Emigracji to dobry pomysł, by Polonia miała swojego przedstawiciela w Senacie, ale to byłby problem techniczny, bo zapewne kandydat pochodziłby z USA lub Wielkiej Brytanii, tam, gdzie osiadło najwięcej Polaków. Zdaniem senatora rozwiązanie tej kwestii jest kluczem w tej sprawie. 

Liderzy polonijni wskazywali, że wybieranie przedstawicieli dla Warszawy i bycie konkurencją dla wyborców z Warszawy jest demotywujące i woleliby mieć swojego reprezentanta.

Przemysław Radwan-Rohrenschef, dyrektor generalny Szkoły Liderów podkreślił, że  w stosunku do liczby Polaków żyjących poza granicami, niewielu z nich uczestniczy aktywnie w życiu politycznym i społecznym krajów zamieszkania. Nieliczni wybierani są do lokalnych władz, nieliczni kandydują. Zaznaczył, że powołaniu Szkoły Liderów przyświecała idea, by to zmienić, by Polacy za granicą byli aktywni w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym.

Krzysztof Lorentz, dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych  i Kampanii wyborczych Krajowego Biura Wyborczego mówił o prawach wyborczych Polonii i Polaków  za granicą. Przypomniał, że od dwóch lat Polacy mogą głosować  korespondencyjnie. Zaznaczył, że to wyjście naprzeciw oczekiwaniom Polonii. Poinformował też, że w przyszłości, myśląc o ułatwieniu głosowania, trzeba będzie zmienić zasady tworzenia rejestru wyborców, by osoby przebywające za granicą nie musiały przed każdymi wyborami zabiegać o umieszczenie w spisie wyborców.

Uczestnicy spotkania mówili o problemach z liczeniem głosów, które napływały korespondencyjnie. Zastanawiali się nawet, czy nie powinno się wstrzymać takiej możliwości do czasu wypracowania lepszych rozwiązań technicznych przy liczeniu tych głosów.

Jednak, według dr Sześciły wprowadzenie głosowania korespondencyjnego było dobrym rozwiązaniem. Konieczne jest natomiast poprawienie informacji nt. procedury głosowania.

Po południu z liderami polonijnymi spotkał się Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Zachęcał młodych ludzi do powrotu do Polski. Odnosząc się do aktywności Polonii i Polaków  poza granicami mówił, że najbardziej wpływowi są Polacy na Litwie, gdzie mają swoją reprezentację w parlamencie i wchodzą w skład koalicji rządzącej.  Zaznaczył, że gdyby Polonia była tak aktywna w USA, to powinniśmy mieć kilku kongresmanów. Wskazał na konieczność zmiany narracji w opowiadaniu o Polsce. „Trzeba kłaść nacisk na to, że Polska jest krajem sukcesu, z którym warto współpracować”. Zdaniem Radosława Sikorskiego znakomitą okazją będzie przyszły rok, by przypomnieć światu o tym, że upadek komunizmu po II wojnie rozpoczął się właśnie w Polsce, że u nas powstał pierwszy niekomunistyczny rząd, zanim upadł mur berliński. W przyszłym roku przypada 25. rocznica pierwszych niemal w pełni wolnych wyborów do parlamentu, 15. rocznica wejścia Polski do NATO i 10. rocznica wstąpienia Polski  do Unii Europejskiej.
Minister podkreślił, że przyszły rok to także rok wyborów do PE. Zaapelował do uczestników spotkania o aktywność, o to, by politycy za granicą zauważyli, że Polacy za granicą są znaczącym elektoratem.
Minister mówił też o wizerunku i polskiej marce. „Wizerunek to wymierna korzyść lub strata” – powiedział R. Sikorski. Zachęcał, by młodzi ludzie zajrzeli na stronę internetową ministerstwa, gdzie znajdują się dokumenty mówiące o tym, jak promować Polskę.
Odpowiadając na pytania uczestników spotkania o to, jak rząd może ułatwić powroty do kraju minister podkreślił, że ułatwieniem powinna być ogólnopolska baza danych o miejscach pracy, która będzie uruchomiona w resorcie pracy od początku przyszłego roku. To pozwoli zorientować się, na co mogą liczyć osoby wracające do kraju. Młodzi ludzie pytali, jak polski rząd zamierza interweniować w kwestii dyskryminacji Polaków na europejskich rynkach pracy. Minister zachęcał, by korzystać z doświadczenia związków zawodowych. Poinformował, że związki zawodowe mogą składać do MSZ projekty dotyczące pomocy naszym rodakom za granicą i jeśli będą ciekawe otrzymają wsparcie na ich realizację z puli pieniędzy przeznaczonych na pomoc Polonii.

 Zjazd Absolwentów Szkoły Liderów Polonijnych odbywa się w Polsce w dniach 21-24 listopada 2013 r. Patronat nad Zjazdem objął marszałek Senatu  Bogdan Borusewicz. Przedsięwzięcie organizowane jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Szkoła Liderów. Celem tegorocznego Zjazdu Absolwentów jest wzmocnienie kompetencji liderskich młodych działaczy polonijnych, wymiana doświadczeń  m.in. nt. sposobów animowania życia kulturalnego społeczności polskich i polonijnych w świecie.

zapis video część 1.

zapis video część 2.

program spotkania

Zjazd Absolwentów Szkoły...
Zjazd Absolwentów Szkoły...
Zjazd Absolwentów Szkoły...
Zjazd Absolwentów Szkoły...
Zjazd Absolwentów Szkoły...
Zjazd Absolwentów Szkoły...