Narzędzia:

Zapowiedzi

Wystawa poświęcona płk. Stanisławowi Skarżyńskiemu

20 listopada 2013

20 listopada 2013 r. w Senacie otwarto wystawę „Stanisław Skarżyński. Historyczny lot przez Atlantyk 1933”, przygotowaną z okazji 80. rocznicy tego wydarzenia przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Towarzystwo Polsko-Brazylijskie. W uroczystości wzięli udział m.in. syn wybitnego lotnika Maciej Skarżyński, dowódca Sił Powietrznych gen. broni Lech Majewski, przedstawiciele ambasad Argentyny i Brazylii.

„Cieszę się, że wystawa poświęcona wielkiemu człowiekowi, pilotowi, patriocie stoi tu, w Senacie. Będą ją mogli zobaczyć młodzi ludzie, odwiedzający Izbę” – mówił wicemarszałek Stanisław Karczewski, otwierając wystawę. Podkreślił, że ten niebywały przelot nad Atlantykiem był sukcesem nie tylko Stanisława Skarżyńskiego, ale także polskich konstruktorów lotniczych: Stanisława Rogalskiego, Stanisława Wigury i Jerzego Drzewieckiego.

Celem lotu przez Atlantyk, trzymanego do ostatniej chwili w tajemnicy, była popularyzacja samolotów polskiej konstrukcji na świecie, a także wśród licznej społeczności polonijnej w Brazylii i Argentynie. Stanisław Skarżyński 7 maja 1933 r. wystartował samolotem RWD-5bis w St. Louis, w Senegalu, i 8 maja wylądował w Maceió, w północno-wschodniej Brazylii. Leciał bez radia i spadochronu. W ciągu 20 godz. i 30 min pokonał 3852 km, ustanawiając międzynarodowy rekord długości i czasu przelotu samolotem sportowym o wadze do 450 kg. Za swój lot – jako jedyny Polak – został uhonorowany medalem im. Louisa Blériota przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI) w 1936 r. Samolot RWD-5bis jest najmniejszym statkiem powietrznym, jaki kiedykolwiek przeleciał przez Atlantyk.

Życiorys Stanisława Skarżyńskiego przedstawił senator Witold Sitarz, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Lotnictwa. Stanisław Skarżyński urodził się w 1899 r. w Warcie. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Za bohaterstwo podczas walk pod Radzyminem w sierpniu 1920 r. został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari V klasy. W 1931 r. z por. Andrzejem Markiewiczem samolotem Ł-2 przeleciał dookoła Afryki. Podczas II wojny światowej był komendantem Polskiej Szkoły Pilotów w Newton, pilotem 305. dywizjonu bombowego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Zginął 26 czerwca 1942 r., wracając z nalotu bombowego na Bremę. Jest pochowany na cmentarzu wojskowym w West Terschelling, na holenderskiej wyspie Terschelling. Został odznaczony wieloma wysokimi odznaczeniami polskimi i międzynarodowymi. Jest patronem wielu szkół, ulic, aeroklubów i 8. Bazy Lotniczej w Krakowie.

Na 27 planszach zaprezentowano fotografie, reprodukcje dokumentów i innych materiałów przybliżających życie i dokonania Stanisława Skarżyńskiego. Zostały udostępnione przez jego syna Macieja, a także przez archiwa, muzea, instytucje, organizacje i osoby prywatne. Po wystawie oprowadził Stanisław Pawliszewski, przewodniczący Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego.

Wystawa poświęcona płk....
Wystawa poświęcona płk....
Wystawa poświęcona płk....
Wystawa poświęcona płk....
Wystawa poświęcona płk....
Wystawa poświęcona płk....
Wystawa poświęcona płk....
Wystawa poświęcona płk....