Narzędzia:

Zapowiedzi

Wizyta premiera Singapuru

31 października 2013
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk

Wizytę w Senacie 31 października 2013 r.  złożył premier Republiki Singapuru Lee Hsien Loong wraz z delegacją. Gości przyjął marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Politycy  rozmawiali o współpracy gospodarczej i politycznej między obu krajami, a także o konieczności rozwijania współpracy międzyparlamentarnej.

Marszałek podkreślił,  że Singapur jest dla Polaków  krajem niezwykle ciekawym z punktu widzenia ekonomicznego, politycznego, a także  osiągniętego sukcesu gospodarczego.
W ocenie premiera Singapuru  stosunki polityczne i gospodarcze między obu krajami rozwijają się bardzo dobrze. Przypomniał, że w 2012 r. wizytę w Singapurze złożył premier  Donald Tusk. Podkreślił, że rośnie wymiana handlowa między Polską a Singapurem i wzrasta liczba inwestycji singapurskich w Polsce. Dodał, że w podróży do Polski  towarzyszą  mu przedsiębiorcy i  efekty ich rozmów rysują się obiecująco.
 Marszałek powiedział, że Polska jest krajem stabilnym, a nasza gospodarka i system bankowy oparły się kryzysowi. Zaznaczył, że nasza gospodarka stale się rozwija. Poinformował gościa,  że Polska przygotowuje się do inwestycji w sektorze energetycznym, trwają poszukiwania       gazu łupkowego. Polsce  chodzi o dywersyfikację źródeł energii i niezależność energetyczną.
Zdaniem premiera Lee Hsien Loonga Polska i Singapur mają podobne położenie geopolityczne. Singapur był niegdyś uzależniony od sąsiadów jeśli chodzi o zasoby wody pitnej. Podkreślił, że udało się Singapurowi w tej kwestii uniezależnić.
Marszałek pytał gościa co legło u podstaw sukcesu Singapuru.
Według premiera trudny czas przed i zaraz po uzyskaniu niepodległości zmobilizował społeczeństwo, a także fakt, że opozycja komunistyczna, po uzyskaniu niepodległości  wycofała się z walki o władzę.
 Marszałek interesował się także szansami stworzenia wspólnoty gospodarczej ASEAN  (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej) do  2015 r. Premier odpowiedział,  że te dążenia są mniej precyzyjne niż w UE. Podkreślił, że państwa te współpracują ze sobą w  tych dziedzinach, gdzie widzą możliwości i wówczas udaje się osiągnąć postępy.  "Jeśli nie ma  możliwości współpracy w jakiejś dziedzinie  odkładamy  tę kwestię, bo chcemy działać na  korzyść naszych społeczeństw" - powiedział premier.
Politycy rozmawiali także o współpracy międzyparlamentarnej, która jest znakomitym uzupełnieniem  współpracy międzyrządowej oraz platformą wymiany doświadczeń. Marszałek, za pośrednictwem premiera, zaprosił przewodniczącą parlamentu Singapuru do złożenia wizyty w Polsce.