Narzędzia:

Zapowiedzi

24 października 2013 r.

24 października 2013

„Przemoc emocjonalna wobec dzieci – diagnoza i dobre praktyki rozwiązywania problemu” to temat posiedzenia Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, przygotowanego we współpracy we współpracy z Fundacją „Rodzice Przyszłości”. Jak podkreślali zaproszeni eksperci, długotrwała przemoc emocjonalna doświadczana przez dziecko może być w późniejszym życiu przyczyną niskiej samooceny, problemów interpersonalnych, a w ciężkich przypadkach powodować zaburzenia rozwoju. Zwracano uwagę, że poniżanie, wyśmiewanie, szantażowanie często towarzyszą przemocy fizycznej.
Jak mówiła Małgorzata Dragan z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, badania dowodzą, że konsekwencje długotrwałej przemocy emocjonalnej doświadczanej przez dzieci są bardzo poważne i mogą prowadzić do zaburzeń rozwoju poznawczego, emocjonalnego, a nawet fizycznego (wagi, wzrostu). Dzieci krzywdzone emocjonalnie z jednej strony mogą przejawiać objawy lęku, smutku, wycofania, z drugiej mogą być nadaktywne i agresywne. Małgorzata Dragan podkreśliła, że przemoc emocjonalna skutkuje w dorosłym życiu niską samooceną, problemami interpersonalnymi czy zaburzeniami w związkach intymnych. Osoby, które doświadczały przemocy emocjonalnej w dzieciństwie, częściej stosują ją potem także w swoich rodzinach, a same w dorosłym życiu są bardziej narażone na przemoc. „Częściej cierpią z powodu zaburzeń depresyjnych, lękowych, częściej podejmują próby samobójcze” – przekonywała. Jak dodała, mimo braku systematycznych badań dotyczących przemocy emocjonalnej szacuje się, że może ona dotyczyć około 10% dzieci. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych szacunkowo jedno dziecko na 100 jest ofiarą przemocy lub zaniedbania. Dodała, że prowadzenie badań utrudnia fakt współwystępowania przemocy emocjonalnej z przemocą fizyczną i seksualną.
W opinii Pauliny Olejniczak z Biura Rzecznika Praw Dziecka, wiele osób nie wie, w jaki sposób reagować na przemoc wobec dzieci. Jak podkreśliła, nie zawsze należy wzywać policję. W wypadku występowania przemocy emocjonalnej u sąsiadów, czasami wystarczy np. zapukać i poprosić o pożyczenie soli, czy w neutralny sposób zapytać: „wszytko w porządku?”. Jak zaznaczyła, może to przerwać emocjonalną agresję, jakiej poddawane jest dziecko.
Zdaniem prezesa Fundacji „Rodzice Przyszłości” Wojciecha Marciszewskiego, rodzice często stosują przemoc emocjonalną wobec swoich dzieci, nieświadomie używając słów, które mogą je ranić czy osłabiać poczucie wartości. Dlatego, jak ocenił, bardzo ważne jest uświadamianie rodzicom istoty problemu przemocy emocjonalnej.