Narzędzia:

Zapowiedzi

Wystawa "Jeden dzień na Łotwie"

24 listopada 2010

24 listopada 2010 r. w Senacie, z inicjatywy ambasadora Einarsa Semanisa i Polsko-Łotewskiej Grupy Parlamentarnej, została otwarta wystawa "Jeden dzień na Łotwie", zorganizowana z okazji 92. rocznicy proklamowania 18 listopada 1918 r. niepodległości Republiki Łotewskiej.

Otwierając wystawę, marszałek Bogdan Borusewicz stwierdził, że stosunki polsko-łotewskie są bardzo dobre, a mniejszość polska na Łotwie cieszy się wszystkimi demokratycznymi prawami. Podkreślił też wyjątkowość eksponowanych zdjęć, które pokazują nie tylko piękno łotewskiego krajobrazu, ale i efekty pracowitości Łotyszy.

Wiceprzewodniczący parlamentu Łotwy Gundars Daudze, mówiąc o odzyskaniu niepodległości przez Łotwę, podkreślił, że dążenia Łotyszy do odzyskania wolności wspierała polska mniejszość. Wiceprzewodniczący G. Daudze stwierdził też, że zawsze opowiadał się za rozwojem i wzmacnianiem współpracy regionalnej w ramach Unii Europejskiej. I taka współpraca jest między Łotwą a Polską.

Na wystawie można obejrzeć kilkanaście zdjęć z ogromnej kolekcji kilkuset fotografii powstałych podczas dwóch jednodniowych sesji - w 1987 i 2007 r. Dzięki temu można było pokazać przemiany społeczne, jakie dokonały się w ciągu ostatnich 20 lat na Łotwie.

W sesji, która odbyła się 28 sierpnia 1987 r., wzięło udział 70 profesjonalnych fotografów z Niemiec Zachodnich, ZSSR i Finlandii, którzy w ciągu 24 godzin fotografowali ówczesną Łotwę sowiecką: fabryki, kołchozy, biblioteki, kawiarnie, cmentarze, szpitale, łaźnie, domy i ulice.

W 2007 r. w akcji "Jeden dzień na Łotwie 20 lat później" uczestniczyli fotograficy z Łotwy, a także profesjonaliści z 24 krajów, m.in. z Polski, Szwecji, Rosji, Japonii, Węgier. Fotografowie dotarli we wszystkie rejony Łotwy, ukazując życie Łotyszy i Łotwę na ponad 500 tys. zdjęć.

Podczas otwarcia wystawy byli obecni liczni przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, przedstawiciele mniejszości łotewskiej w Polsce, Ministerstwa Sprawa Zagranicznych, Kancelarii Prezydenta RP i parlamentarzyści.

Wystawa "Jeden dzień na...
Wystawa "Jeden dzień na...