Narzędzia:

Zapowiedzi

18 września 2013 r

18 września 2013

Prezydium Senatu rozpatrzyło wniosek przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą o wyrażenie zgody na zorganizowanie w Senacie konferencji „Polskie media na Wschodzie” wspólnie z Fundacją „Wolność i Demokracja” i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali głownie przedstawiciele wiodących mediów polskich na Litwie, Łotwie, Białorusi i Ukrainie, a także parlamentarzyści, eksperci, przedstawiciele instytucji państwowych, organizacji pozarządowych i mediów krajowych. Celem konferencji jest wypracowanie modelu wzajemnej współpracy mediów i ich efektywnego współdziałania z instytucjami państwa polskiego i organizacjami społecznymi. Prezydium wyraziło zgodę na zorganizowanie konferencji 24–25 września 2013 r. i zaakceptowało jej kosztorys.

Prezydium Senatu rozpatrzyło też wniosek przewodniczącego Komisji Nauki, Edukacji i Sportu o wyrażenie zgody na zorganizowanie w Senacie konferencji i wystawy z okazji 240. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Współorganizatorami konferencji będą Instytut Historii Nauki PAN i Towarzystwo Historii Edukacji. Prezydium wyraziło zgodę na zorganizowanie konferencji i wystawy 18 października 2013 r. i zaakceptowało kosztorys konferencji (Kancelaria Senatu nie ponosi kosztów związanych z wystawą).

Prezydium Senatu zapoznało się z informacją o powstaniu Senackiego Zespołu ds. Wspierania Finansów Samorządowych i Parlamentarnego Zespołu Wspierania Rozwoju Hokeja na Trawie, a także z ich regulaminami i składami osobowymi.

Na tym posiedzeniu Prezydium Senatu rozpatrzyło sprawę zgłoszoną przez Stowarzyszenie na rzecz Lesbijek, Gejów, Osób Biseksualnych, Osób Transpłciowych oraz Osób Queer „Pracownia Różnorodności”, dotyczącą zachowania senatorów podczas 35. posiedzenia Senatu, i na podstawie art. 25 ust. 1 Regulaminu Senatu zdecydowało o jej skierowaniu do Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Jednocześnie prezydium zaleciło, aby komisja przeanalizowała treść oświadczeń składanych przez senatorów na posiedzeniach plenarnych Senatu.

Ponadto prezydium zapoznało się z informacją Biura Spraw Międzynarodowych i Unii Europejskiej o kandydaturze senatora Marka Martynowskiego na członka delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Konieczność uzupełnienia składu delegacji wiąże się z wygaśnięciem mandatu senatora Władysława Ortyla.