Narzędzia:

Zapowiedzi

1 października 2013 r.

1 października 2013

1 października 2013 r., podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, wicemarszałek Jan Wyrowiński wręczył nagrody i wyróżnienia Archiwum Emigracji. Nagrody przyznawane są za pracę magisterską i doktorską na temat emigracji polskiej XX w. Patronat nad konkursem sprawuje marszałek Senatu.
W kategorii prac magisterskich zwyciężyła Beata Rudzińska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika za pracę „W poszukiwaniu prawdy i złudzenia – portret Barbary Topolskiej i literaturoznawcza analiza powieści z tomu «Na wschód od dzisiaj»”. W kategorii prac doktorskich nagrodę przyznano dr Barbarze Stankevic z Uniwersytetu Wileńskiego za rozprawę „ Concept of the Grand Duchy of Lithuania in the Polish geopolitical programs of the Twentieth Century: from Józef Piłsudski to Jerzy Giedroyć”. Wyróżnienie otrzymała dr Dorota Burda-Fischer z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie za rozprawę „Jewish Themes in the work of Stanisław Vincenz”.
Była to XII edycja konkursu o nagrodę Archiwum Emigracji. Jego celem jest promocja badań naukowych nad różnorodnymi zagadnieniami związanymi z dziejami i dorobkiem wychodźstwa polskiego w XX wieku. Jury nagrody stanowią członkowie redakcji i naukowej rady redakcyjnej czasopisma „Archiwum Emigracji”. Kancelaria Senatu jest fundatorem nagród w tym konkursie. Archiwum Emigracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu to jedyna w Polsce uniwersytecka instytucja naukowo-archiwalna gromadząca spuściznę wychodźstwa polskiego XX w. Potrzebę promocji podstawowych badań nad historią emigracji dostrzegli w końcu lat 90. XX w. najwybitniejsi polscy wychodźcy z redaktorem Jerzym Giedroyciem, Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Leszkiem Kołakowskim na czele. Ich wsparcie i życzliwość pozwoliły nadać nagrodzie najwyższą rangę.