Narzędzia:

Zapowiedzi

6 sierpnia 2013 r.

6 sierpnia 2013

Podczas posiedzenia Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami senatorowie zapoznali się z informacją Fundacji Ochrony i Promocji Dóbr Kultury NIKE na temat Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago. Prezes zarządu fundacji Jerzy Lużyński przypomniał, że w tym roku obchodzony jest jubileusz 25-lecia Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, będącego największym przeglądem filmów polskich organizowanym poza Polską. Do roku 2013 pokazano na nim łącznie 2 tys. polskich filmów, goszczono 300 polskich artystów. Co roku prezentowanych jest 100 filmów fabularnych i dokumentalnych, które ogląda ok. 35 tys. osób, w przeważającej części

to publiczność polonijna, nie tylko z Chicago. W rankingach amerykańskich festiwal jest uznawany za jedną z 5 imprez filmowych w największym stopniu promujących kulturę europejską. Wartością festiwalu jest to, że daje on Polonii możliwość obcowania z krajem właśnie poprzez prezentowane filmy dokumentalne. Prezes zaznaczył, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie dofinansowuje Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce – Chicago w 2013 r.

Wiceprezes zarządu fundacji Wojciech Boguszewski wskazał również, że festiwal jest m.in. dobrą formą promocji przedsiębiorców zainteresowanych eksportem do USA.

Podczas dyskusji senator Barbara Borys-Damięcka zaznaczyła, że 2 najważniejsze dla państwa polskiego festiwale w Ameryce odbywają się w Los Angeles i Chicago. Senator podkreśliła, że festiwal w Chicago jest bardzo dobrze oceniany przez polskie środowiska twórcze. Senator Łukasz Abgarowicz zaproponował zmiany w organizacji festiwalu. Zachęcał do ubiegania się o silne patronaty, które pomogą wzmocnić markę i pozwolą znaleźć w ten sposób sponsorów.

Wicedyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ Jacek Junosza-Kisielewski przypomniał, że festiwal odbywa się w bardzo zamożnym kraju, w mieście, gdzie żyje dobrze sytuowana Polonia. Zadeklarował, że MSZ rozpatrzy pozytywnie wniosek konsulatu w Chicago i symboliczną kwotą wesprze festiwal jeszcze w tym roku.

Następnie senatorowie zapoznali się z informacją Fundacji Joachima Lelewela na temat projektu filmu o obronie Grodna we wrześniu 1939 r. Prezes jej zarządu Piotr Kościński przedstawił pomysł nakręcenia filmu o obronie Grodna we wrześniu 1939 r. Fundacja we współpracy ze Związkiem Polaków na Białorusi chce nakręcić 30-minutowy edukacyjny dokument inscenizowany. Prezes zwrócił się do komisji o wsparcie w pozyskiwaniu środków finansowych na produkcję filmu.

W trakcie dyskusji senator Stanisław Gogacz zaproponował, aby głównym tematem filmu były Orlęta Grodzieńskie, szczególnie postać Tadzika Jasińskiego. Senator Barbara Borys-Damięcka zasugerowała zwrócenie się m.in. do szefów grup rekonstrukcyjnych z apelem o pomoc przy realizacji filmu.

Prezes Zarządu Fundacji Ochrony i Promocji Dóbr Kultury NIKE Jerzy Lużyński wskazał, że miasto Lublin będzie mogło finansowo wesprzeć realizację filmu, dzięki środkom z posiadanego funduszu filmowego. Wicedyrektor Jacek Junosza-Kisielewski zadeklarował pomoc MSZ.

Senator Andrzej Person przedstawił sprawozdanie z udziału w XXII Światowym Sejmiku Polonijnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego, obradującym 27 lipca–1 sierpnia 2013 r. w Giżycku. Zaznaczył, że głównym problemem jest mała liczba młodych działaczy i coraz bardziej zaawansowany wiek pozostałych. Senator wyraził nadzieję, że olimpiada w Rio de Janeiro w 2016 r. i wcześniejsze przygotowanie Polonijnego Centrum Olimpijskiego w Brazylii zostaną objęte pomocą Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przewodniczący komisji senator Andrzej Person poinformował o ostatecznym terminie wyjazdu delegacji komisji do Lwowa, czyli 4–6 października 2013 r.

Senator Janina Sagatowska przedstawiła sprawozdanie z udziału w uroczystym zakończeniu 25. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży. W jubileuszowej parafiadzie, zorganizowanej 14–20 lipca 2013 r., wzięło udział ponad 1 tys. dzieci i młodzieży, w tym ok. 800 uczestników przyjechało z państw – dawnych republik Związku Radzieckiego.

W dalszej części obrad przewodniczący komisji poinformował, że 28 października 2013 r. odbędzie się seminarium wspólne z Komisją Współpracy z Polonią Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Senator Wiesław Dobkowski poinformował, że 27 lipca 2013 r. reprezentował Senat Rzeczypospolitej Polskiej na 40. Jubileuszowym Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury i Młodzieży Szkolnej Kielce 2013 r.