Narzędzia:

Zapowiedzi

Marszałek Senatu na inauguracji wymiaru parlamentarnego litewskiej prezydencji

4 lipca 2013
Foto Kancelaria Senatu, Artur...

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz 4 lipca 2013 r. wziął udział w Wilnie w uroczystym posiedzeniu Sejmu z okazji inauguracji parlamentarnego wymiaru litewskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu przemawiając z tej okazji w litewskim Sejmie podkreślił, że nie ma wątpliwości, iż nowe państwa Unii Europejskiej podołają prezydencji. Dodał, że po Litwie przewodnictwo w Radzie UE, w niedługim czasie, przejmie  Łotwa, potem Estonia, co jest dowodem niezwykłych przemian, które stały się udziałem krajów tej części Europy. Wyraził zadowolenie, że w związku z tym zaciera się podział między starymi i nowymi państwami Unii.
Marszałek zaznaczył, że  Litwie, podobnie jak wcześniej Polsce, przyszło sprawować przewodnictwo w czasach kryzysu. „Polska w pełni popiera wybór trzech głównych filarów  litewskiej prezydencji: „wiarygodnej Europy”, „Europy wzrostu”,  „otwartej Europy”.
Według marszałka bardzo ważne są zadania związane z problemami gospodarki europejskiej: ograniczenie bezrobocia, zwłaszcza wśród młodzieży, ustalenie instrumentów w ramach perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 i plan implementacji około 70 aktów prawnych. Wskazał, że dla Polski szczególnie istotne są kwestie energetyczne. „Podobnie jak Litwa, liczymy na budowę jednolitego rynku energii, więc cieszy nas, że kwestia ta stanie się jednym z priorytetów litewskiej prezydencji” – powiedział marszałek.
Marszałek wyraził zadowolenie, że priorytetem litewskiej prezydencji jest strategia dla Regionu Morza Bałtyckiego. Marszałek zaznaczył, że  Polakom bardzo bliskie jest hasło „otwartej Europy” współbrzmiące z polityką „otwartych drzwi” - od lat promowaną przez Polskę wobec krajów aspirujących do Unii Europejskiej. Przypomniał, że  Polska i Litwa od dawna angażowały się w pomoc Ukrainie w zbliżeniu z Unią. Przypomniał także o ustaleniach co do szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w sprawie Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Marszałek podkreślił, że Polska, podobnie jak inne kraje Europy środkowo wschodniej – dziś członkowie UE - przebyła trudną drogę transformacji ustrojowej i gospodarczej. Zdaniem marszałka bez pomocy państw o ugruntowanej demokracji  byłaby ona o wiele trudniejsza. B. Borusewicz wyraził przekonanie, że nowe kraje UE mają  moralne zobowiązanie wobec krajów, które teraz wstępują na drogę przemian demokratycznych.
Marszałek życzył sukcesów litewskiej prezydencji.
Po południu marszałek Senatu spotkał się z Vydasem Gedvilasem, przewodniczącym Sejmu Republiki Litewskiej.Politycy rozmawiali o stosunkach dwustronnych polsko-litewskich. Marszałek wyraził zadowolenie, że Akcja Wyborcza Polaków na Litwie weszła w skład koalicji rządzącej na Litwie i wyraził nadzieję, że mniejszość polska na Litwie stanie się pomostem w relacjach między obu krajami. Zdaniem marszałka obecność Polaków  w rządzie to krok w dobrą stronę, za którym powinny pójść następne. W ocenie marszałka, niezwykle istotna, w tym kontekście,  byłaby  ustawa o mniejszościach. B. Borusewicz dodał, że takie ustawy, w różnym kształcie, obowiązują w państwach UE.
Przewodniczący  Gedvilas wskazał na wagę stosunków Litwy z Polską. Najlepszym dowodem na to, jego zdaniem,  jest fakt, że Akcja Wyborcza Polaków na Litwie wchodzi w skład rządu, mimo,  iż koalicja trzech partii ma większość w Sejmie nawet bez głosów polskich deputowanych. Podkreślił, że deputowany  Jarosław Narkiewicz jest wicemarszałkiem Sejmu. Przewodniczący Sejmu poinformował, że projekt ustawy o mniejszościach jest obecnie na etapie uzgodnień.
Politycy  rozmawiali też o sytuacji na Ukrainie w kontekście podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukraina – UE, a także o planowanym w listopadzie szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.