Narzędzia:

Zapowiedzi

5 czerwca 2013 r.

5 czerwca 2013

Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawczej rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego.Nowelizację przedstawili wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk i pełnomocnik ds. systemu dozoru elektronicznego gen. Paweł Nasiłowski. Przewiduje ona usunięcie przepisu ograniczającego obowiązywanie ustawy, co spowoduje, że wejdzie ona na stałe do porządku prawnego. Rozszerzeniu ulegnie zakres stosowania ustawy na inne niż kara pozbawienia wolności środki przewidziane przez prawo karne: środki zapobiegawcze, karne i zabezpieczające. Jak poinformowano, równolegle trwają prace Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy ministrze sprawiedliwości nad pełną inkorporacją do kodeksów rozwiązań dotyczących dozoru, ale ze względu na szeroki zakres przygotowywanej nowelizacji wymaga ona czasu. Obecna ustawa ma przestać obowiązywać z końcem sierpnia 2014 r. i w celu sprawnego funkcjonowania systemu należy odpowiednio wcześnie wprowadzić zmiany umożliwiające przeprowadzenie nowych procedur przetargowych.

Przedstawicielka Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu Beata Mandylis, wskazując na nadmierny pośpiech przy uchwalaniu ustawy, zwróciła uwagę na brak przynajmniej jednego lub dwóch rozdziałów. Jej zdaniem, ustawa nie określa m.in. zasad wykonywania środków zapobiegawczych, karnych i zabezpieczających, których wykonanie łączy się z użyciem aparatury monitorującej. Jest to ogromne uchybienie, niemożliwe do naprawienia w Senacie, ponieważ Izba, dopisując nowy rozdział, zdecydowanie wykroczyłaby poza materię rozpatrywanej ustawy. Legislatorka zwróciła także uwagę na nieścisłości w sformułowaniu niektórych przepisów ustawy. W tej sytuacji, niejako w celu ratowania ustawy, zaproponowała skreślenie pkt 1, związanego z nim pkt 3 i zmiany w art. 4b, wynikającej ze zmiany nazewnictwa.

W trakcie dyskusjikrytycznie oceniono sposób procedowania nad projektem ustawy. Rozważano także możliwość odrzucenia ustawy w całości i podjęcia inicjatywy ustawodawczej w ramach tzw. szybkiej ścieżki legislacyjnej na podstawie art. 69 Regulaminu Senatu. Ostatecznie senator Grażyna Sztark zgłosiła wniosek o odroczenie posiedzenia do 13 czerwca 2013 r. celem przygotowania ewentualnych poprawek i rozważenia dalszego procedowania nad ustawą.

Tego samego dnia Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zapoznała się z „Informacją Prezesa Trybunału Konstytucyjnego o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2012 roku”, która przedstawił prezes prof. Andrzej Rzepliński. Działalność orzeczniczą trybunału zobrazował danymi statystycznymi, a następnie omówił najważniejsze orzeczenia wydane przez trybunał. Omówił także założenia do nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

W trakcie dyskusji senatorowie pytali m.in. o szanse uchwalenia nowej ustawy i czas rozpatrywania spraw przed Trybunałem Konstytucyjnym. Senator Marek Borowski zwrócił się o wskazanie spraw kontrowersyjnych, a senator Piotr Wach interesował się możliwością nadużywania skargi konstytucyjnej, a także użycia jej w walce politycznej.

Odpowiadając, prezes Andrzej Rzepliński podkreślił, że Trybunał Konstytucyjny podchodzi do wszystkich spraw z pokorą i szacunkiem, gdyż nawet w sprawach oczywiście bezzasadnych nie można stwierdzić nadużycia prawa do skargi. Opisując proces podejmowania ostatecznej decyzji, wyrażonej w końcowym orzeczeniu, prezes odniósł się do „temperamentu orzeczniczego” sędziów trybunału, wyrażanym w liczbie zdań odrębnych. Podkreślając wzrost aktywności prokuratora generalnego, prezes podziękował także Senatowi i Komisji Ustawodawczej za duży wkład w realizację wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Piotr Zientarski podziękował prezesowi za przedstawienie informacji i docenienie wysiłków Senatu przy wykonywaniu orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Przekazał też publikację pokonferencyjną w 15. rocznicę uchwalenia Konstytucji RP „Konstytucja jako fundament państwa prawa”.