Narzędzia:

Zapowiedzi

13 maja 2013 r.

13 maja 2013

Senatorowie z Komisji Kultury i Środków Przekazu, na wniosek senatorów Barbary Borys-Damięckiej i Andrzeja Grzyba, opowiedzieli się za przyjęciem sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2012 r. Senator Wojciech Skurkiewicz zgłosił natomiast wniosek o odrzucenie sprawozdania. Jego zdaniem, dokument przygotowany przez radę sporządzono po linii najmniejszego oporu i nie poruszono w nim najważniejszych kwestii. Obecne posiedzenie było kontynuacją obrad 8 maja 2013 r., podczas których przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak przedstawił sprawozdanie z działalności tej instytucji w 2012 r. W wyniku głosowania za przyjęciem sprawozdania opowiedziało się 5 senatorów, a 1 był przeciw.

Podczas posiedzenia przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak przedstawił informację na temat toczącego się postępowania konkursowego w sprawie multipleksu cyfrowego. W swoim wystąpieniu kilkakrotnie odniósł się do protestów organizowanych przez cały 2012 r. w związku z decyzją rady o nieprzyznaniu miejsca Fundacji Lux Veritatis na rozpowszechnianie programów TV Trwam na multipleksie cyfrowym. Jak podkreślił , prawidłowość tej decyzji potwierdził w swoim wyroku z maja 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Mówiąc o toczącym się obecnie postępowaniu konkursowym, przewodniczący Jan Dworak poinformował, że przy ocenie wniosków o koncesję na multipleksie cyfrowym rada będzie brała pod uwagę przede wszystkim: stopień zgodności zamierzonej działalności programowej z zadaniami określonymi w art. 1 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, z uwzględnieniem stopnia realizacji tych zadań przez innych nadawców działających na obszarze objętym koncesją; możliwości przeprowadzenia przez wnioskodawcę koniecznych inwestycji i finansowania programu; przewidywany udział w programie audycji wytworzonych przez nadawcę lub na jego zamówienie albo we współdziałaniu z innymi nadawcami; przewidywany udział audycji, o których mowa w art. 15 ust. 1 i 3 ustawy, w programie telewizyjnym albo utworów wymienionych w art. 15 ust. 2 w programie radiowym lub telewizyjnym, a także dotychczasowe przestrzeganie przepisów dotyczących radiokomunikacji i środków masowego przekazu.

W trakcie dyskusji senatorowie poruszali głównie kwestie związane z przyznawaniem przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji miejsc na multipleksie cyfrowym. Część senatorów, a także obecni na posiedzeniu posłowie, krytykowała zbyt korzystne, ich zdaniem, warunki przyznane przez radę spółce ATM Grupa SA, której opłatę koncesyjną rozłożono na 108 miesięcznych rat.

Odniesiono się także do sposobu realizacji kontroli nadawców w kontekście obecnej i kolejnej oferty multipleksów cyfrowych. Jak podkreślano, w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej przeważają rozrywka (23%), seriale (19%), filmy (14%). Proponowana oferta w niewielkim tylko stopniu uwzględnia programy religijne, edukacyjne i poznawcze. Ich udział w czasie antenowym kształtuje się na bardzo niskim poziomie: edukacja 2%, kultura 2%, historia 1%, religia 0%. Zwracano uwagę na niską jakość programów TVP i niewywiazywanie się z zapisanej ustawowo realizacji misji telewizji publicznej. Wiele uwagi poświęcono zadłużeniu TVP. Jak wyjaśnił prezes TVP Juliusz Braun, tak duże straty, o ponad 155 mln zł wyższe niż zakładane w 2012 r., były spowodowane m.in. obsługą Euro 2012 i przełączaniem sygnału telewizji naziemnej na cyfrowy. Prezes zaznaczył, że w związku z załamaniem się rynku reklamy telewizyjnej i zmian w strukturze rynku reklamowego telewizja publiczna odnotowała znaczny spadek przychodów z tego tytułu.