Narzędzia:

Zapowiedzi

4 listopada 2008 r.

4 listopada 2008

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich oraz Komisji Ustawodawczej odbyło się pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu.

W posiedzeniu uczestniczyli dyrektor i wicedyrektor Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu Roman Kapeliński i Adam Niemczewski.

Projekt uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu przedstawiła senator Grażyna Sztark. Zmierzał on do ustanowienia Komisji Ochrony Środowiska i Infrastruktury poprzez wyodrębnienie z dotychczasowej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisji Gospodarki Narodowej, które stałyby się odpowiednio komisjami: Gospodarki Narodowej oraz Rolnictwa. W zakresie prac nowej komisji znalazłyby się: ochrona i kształtowanie środowiska, ochrona zasobów naturalnych, gospodarka wodna, geologia, leśnictwo i gospodarka leśna, łowiectwo, edukacja ekologiczna, gospodarka finansowa państwa w zakresie ochrony środowiska, atomistyka i ochrona radiologiczna, współpraca z zagranicą w zakresie ekologii, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa, budownictwo, transport, łączność, informatyzacja, gospodarka morska.

Jak podnoszono w uzasadnieniu projektu, propozycja wprowadzenia takiego rozwiązania jest spowodowana dużym obciążeniem pracą dotychczasowych komisji: Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Gospodarki Narodowej, a także trudnościami w należytym zajmowaniu się sprawami ochrony środowiska w powiązaniu z problemami rolnictwa.

Przewodniczący Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich senator Piotr Zientarski zgłosił poprawki do tego projektu. Zawierały one propozycję powołania dwóch nowych stałych komisji senackich - Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Środowiska. Kolejna istotna poprawka dotyczyła oświadczeń senatorskich. Senator P. Zientarski wniósł, aby składane na końcu posiedzenia oświadczenie senatorskie nie mogło służyć podjęciu interwencji, o której mowa w art. 20 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Każdy senator mógłby wygłosić w trakcie tego samego posiedzenia tylko jedno oświadczenia senatorskie. Następna poprawka polegała na dodaniu do Regulaminu Senatu przepisów regulujących tryb rozpatrywania petycji składanych do Senatu i jego organów.

Wśród pozostałych proponowanych zmian znalazło się doprecyzowanie przepisu dotyczącego wniosków mniejszości: jest nim wniosek, który był poddany pod głosowanie i uzyskał co najmniej 2 głosy poparcia albo został wykluczony przez przyjęcie innego wniosku, ale uzyskał poparcie co najmniej 2 senatorów.

Inna poprawka autorstwa senatora P. Zientarskiego odnosiła się do przepisów działu X Regulaminu Senatu, dotyczącego postępowania w sprawie ogólnokrajowego referendum.

W trakcie dyskusji senatorowie: Krzysztof Kwiatkowski, Piotr Ł.J. Andrzejewski, Zbigniew Romaszewski negatywnie oceniali poprawkę dotyczącą wygłaszania oświadczeń senatorskich. W wyniku dyskusji senator P. Zientarski wycofał ją.

Kontrowersje budziło też dodanie przepisów dotyczących rozpatrywania petycji. Zdaniem senatorów, najpierw należy uchwalić ustawę o petycji, a następnie przepisy rangi regulaminowej. Po dyskusji senator P. Zientarski wycofał również tę poprawkę.

Wicemarszałek Z. Romaszewski zaproponował, aby do zakresu przedmiotowego Komisji Środowiska z zakresu Komisji Gospodarki Narodowej przenieść kwestie związane z gospodarką przestrzenną i budownictwem. Wniosek ten został jednak odrzucony przez połączone komisje.

Następnie w wyniku głosowania połączone komisje przyjęły poprawki zgłoszone przez senatora P. Zientarskiego, m.in. wnoszące o powołanie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Środowiska, a także dotyczące wniosków mniejszości. Przyjęto też poprawkę, zgodnie z którą marszałek Senatu może zwrócić się do prezydenta o przedstawienie uzasadnienia do projektu postanowienia o zarządzeniu referendum.

Połączone komisje przygotowały sprawozdanie, w którym wniosły o przyjęcie projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu z poprawkami.