Narzędzia:

Zapowiedzi

15 lipca 2005 r.

15 lipca 2005

Podczas swojego posiedzenia Komisja Ustawodawstwa i Praworządności wyznaczyła nowego sprawozdawcę do ustawy o zmianie ustawy - Prawo o adwokaturze i niektórych innych ustaw. Został nim senator Andrzej Jaeschke.

Następnie przystąpiono do rozpatrywania ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa.

Rozwiązania przyjęte w ustawie, która była projektem rządowym, przedstawił dyrektor Departamentu Prawnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Zbigniew Wrona. Swoje uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana ustawa określa zasady wykonywania działalności lobbingowej rozumianej jako każde działanie prowadzone metodami prawnie dozwolonymi zmierzające do wywarcia wpływu na organy władzy publicznej w celu uwzględnienia w podejmowanych rozstrzygnięciach racji i interesów określonych grup społecznych lub zawodowych. W projekcie określono również dopuszczalne formy oddziaływania na rozstrzygnięcia organów władzy publicznej oraz formy kontroli działalności lobbingowej, a także sankcje za wykonywanie działalności lobbingowej z naruszeniem przepisów ustawy (m.in. bez dokonania wpisu danego podmiotu do odpowiedniego rejestru).

W dyskusji ustawę sejmową poddano krytyce, wskazując na wiele jej niedociągnięć i braków. Uznano, że brak m.in. jasno określonych zasad prowadzenia lobbingu i jego ustawowych ograniczeń. Najostrzej na ten temat wypowiadali się senatorowie Gerard Czaja i Zbigniew Romaszewski.

Senator Z. Romaszewski złożył wniosek o odrzucenie w całości ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa. W głosowaniu nie uzyskał on większości i zostanie przedstawiony jako wniosek mniejszości Komisji Ustawodawstwa i Praworządności.

Wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek przedstawiła senator Ewa Serocka. Uzyskał on poparcie komisji. Na jego sprawozdawcę wybrano senatora G. Czaję.

Ponadto Komisja Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrzyła ustawę o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

Senatorowie wysłuchali informacji wiceministra skarbu państwa Przemysława Morysiaka, dyrektora Departamentu Prawnego w tym resorcie Ryszarda Tupina oraz prokurator Renaty Jabłońskiej z Ministerstwa Sprawiedliwości. Uwag nie zgłosiło senackie biuro legislacyjne, uznając ustawę za dobrze przygotowaną.

W dyskusji ustawa nie wywołała większych kontrowersji. Jedynie senator Z. Romaszewski zgłosił wniosek dotyczący art. 3. Senator zaproponował, aby minister właściwy do spraw Skarbu Państwa składał corocznie Sejmowi i Senatowi, w terminie do 31 marca, sprawozdanie z działalności Prokuratorii Generalnej w poprzednim roku kalendarzowym, a nie tylko Sejmowi, jak postanowiono w rozpatrywanym projekcie.

W głosowaniu Komisja Ustawodawstwa i Praworządności postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator A. Jaeschke.