Narzędzia:

Zapowiedzi

20-23 czerwca 2005 r.

20 czerwca 2005

W dniach 20-23 czerwca br., na zaproszenie przewodniczącego Senatu Hiszpanii Francisco Javiera Rojo, z oficjalną wizytą w Hiszpanii przebywała delegacja Senatu RP pod przewodnictwem marszałka Longina Pastusiaka. W skład delegacji wchodzili senatorowie: Józef Dziemdziela, Janusz Konieczny, Krzysztof Piesiewicz i Wiesława Sadowska oraz szef Kancelarii Senatu minister Adam Witalec.

20 czerwca delegacja spotkała się z przewodniczącym Senatu Hiszpanii F.J. Rojo. Rozmowa koncentrowała się wokół perspektyw rozwoju Unii Europejskiej w obliczu odrzucenia Traktatu Konstytucyjnego przez Francję i Holandię oraz fiaska szczytu finansowego w Brukseli. W opinii rozmówców, przyczyną odrzucenia traktatu były, co podkreślano, błędy przywódców europejskich, zwłaszcza zlekceważenie znaczenia kampanii informacyjnej. Marszałek L. Pastusiak wyraził przekonanie, iż Europa potrzebuje nowej wizji współpracy i silnych liderów, potrafiących taką wizję urzeczywistnić. Polska rozczarowana jest wynikiem szczytu w Brukseli, zwłaszcza postawą Wielkiej Brytanii, Szwecji, Holandii i Finlandii, którą poparła także Hiszpania. Zgodzono się, iż obecnie kraje Unii Europejskiej powinny skupić się na przygotowaniu przez niższe szczeble rządowe konsensusu między członkami UE, który mógłby zostać przyjęty przez następny szczyt.

Podczas spotkania przewodniczący M.F. Rojo interesował się także sytuacją polityczną w Polsce w obliczu zbliżających się wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

Marszałek L. Pastusiak spotkał się także z prezesem Rady Głównej Izb Handlowych Javierem Gomezem Navarro. Marszałek wskazywał na potrzebę zwiększenia inwestycji hiszpańskich w Polsce (Hiszpania jest dopiero na 20 miejscu pod względem liczby inwestycji w Polsce), a także na możliwości rozwoju turystyki, zwłaszcza przyjazdów Hiszpanów do Polski. W opinii marszałka Senatu, obrót handlowy, choć bardzo wysoki (w ubiegłym roku 3,3 mld USD) i o dużej dynamice wzrostu, ma strukturę zdecydowanie korzystną dla Hiszpanii. Także wymiana turystyczna jest niezrównoważona.

Prezes J.G. Navarro stwierdził, iż dotychczas zainteresowania inwestorów hiszpańskich koncentrowały się na krajach Ameryki Łacińskiej oraz członkach "starej" Unii Europejskiej, jednak te rynki są już spenetrowane i obecnie gospodarka hiszpańska powinna zwiększyć swoje zainteresowanie dużym rynkiem polskim. Możliwości widzi także w rozwoju turystyki kulturalnej i religijnej do Polski. Obiecał, iż będzie dążył do podpisania umowy turystycznej pomiędzy oboma krajami.

20 czerwca w ambasadzie polskiej w Madrycie delegacja Senatu RP spotkała się z licznie zgromadzoną Polonią. Marszałek L. Pastusiak wręczył Barbarze Kurasz i Jerzemu Ziemkiewiczowi odznaczenia państwowe za zasługi w działalności na rzecz promowania Polski i działalności środowisk polonijnych w Hiszpanii.

21 czerwca marszałek L. Pastusiak wygłosił odczyt nt. "Nowy ład światowy", zorganizowany przez renomowaną Nueva Economia Forum. Słuchaczy interesowała m.in. rola Polski w budowaniu politycznego systemu na świecie i aktualna sytuacja na polskiej scenie politycznej.

Tego samego dnia delegacja Senatu spotkała się z ministrem spraw zagranicznych Hiszpanii Miguelem Angelem Moratinosem. Podkreślono, że Polska i Hiszpania mają podobne poglądy na wiele kwestii międzynarodowych, wspólne interesy i podobny potencjał polityczny. Rozmawiano także o przyszłości Unii Europejskiej. Wskazano na potrzebę pogłębienia integracji europejskiej.

22 czerwca delegacja Senatu RP spotkała się z przewodniczącym Izby Deputowanych Manuelem Marinem.

Przewodniczący M. Marin wyraził przekonanie, iż Madryt powinien bliżej współpracować z Warszawą w rozwiązywaniu problemów UE. Stwierdził, że obecne kryzysy są efektem m.in. błędów popełnionych przez Unię podczas rozszerzenia, egoistycznym stanowiskiem najbogatszych krajów oraz złym przygotowaniem szczytu w Brukseli.

Marszałek L. Pastusiak podkreślił, że polskie społeczeństwo popiera Traktat Konstytucyjny i pogłębienie integracji europejskiej. Marszałek wyraził przekonanie, iż we współczesnym świecie, w którym efektywność gospodarcza jest ważniejsza niż konfrontacja militarna, Europa musi dążyć do jedności.

Tego samego dnia marszałka L. Pastusiaka przyjął król Hiszpanii Juan Carlos. Rozmowa przebiegała w serdecznej atmosferze. Marszałek mówił o dobrej polityce rządu Hiszpanii wobec Polaków zamieszkujących w tym kraju, podniósł także kwestię nieprzedłużania okresu przejściowego dotyczącego podejmowania pracy przez Polaków w Hiszpanii. Pozytywnie mówiono o stosunkach dwustronnych. Król wyraził zainteresowanie złożeniem wizyty w Polsce przez parę książęcą (następców tronu).