Narzędzia:

Zapowiedzi

14 czerwca 2005 r.

14 czerwca 2005

Senatorowie z Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia zapoznali się z informacją Ministra Zdrowia o "Założeniach kierunków zmian w systemie refundacji leków". Dokument przygotowany został przez Departament Polityki Lekowej w Ministerstwie Zdrowia oraz Grupę Ekspercką ds. Zmian w Systemie Refundacji Leków (wersja z 24 maja br.).

Założenia przedstawił i omówił p.o. dyrektora Departamentu Polityki Lekowej w Ministerstwie Zdrowia Piotr Błaszczyk. Obecni na posiedzeniu byli także współautorzy dokumentu: dyrektor Instytutu Medycyny Wewnętrznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Piotr Kuna oraz kierownik Zakładu Farmakologii w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego w Warszawie prof. Jacek Spławiński.

Przygotowany przez grupę ekspercką dokument jest próbą diagnozy obecnego systemu refundacji leków w Polsce i zawiera propozycje zmian w tym systemie zmierzające zarówno do wprowadzenia standardów w obrocie lekiem, jak i procedur leczenia obowiązujących w państwach wysokorozwiniętych.

Celem założeń postulowanych przez autorów jest efektywne i przynoszące największe korzyści dla pacjentów wykorzystanie środków publicznych w taki sposób, aby wzrost kosztów refundacji leków, a więc zwiększenie wydatków publicznych na leczenie, był uzasadniony korzyściami zdrowotnymi.

Posiedzenie komisji w sprawie "Założeń" było jednym z pierwszych spotkań przedstawicieli Ministra Zdrowia w ramach szerokich konsultacji społecznych. Po konsultacjach dokument ma być skierowany do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady Ministrów w sierpniu br.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrywano ustawę o ustanowieniu programu wieloletniego "Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych".

O rozwiązaniach przyjętych w rozpatrywanej ustawie wypowiadali się wiceminister zdrowia Janusz Opolski, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w tym resorcie Dariusz Adamczewski oraz poseł sprawozdawca Barbara Błońska-Fajfrowska. Wysłuchano także uwag Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Ponadto w dyskusji głos zabierali przedstawiciele środowiska onkologów, współtwórców rozpatrywanej ustawy, m.in. dyrektor Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie prof. Marek Nowacki, krajowy konsultant w dziedzinie radioterapii onkologicznej prof. Marian Rainfuss z Centrum Onkologii w Krakowie, prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder i prezes Klubu Torakochirorgii prof. Tomasz Grodzki.

Uchwalona przez Sejm ustawa o ustanowieniu programu wieloletniego "Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych" stanowiła przedłożenie rządowe i zmierzała do zapewnienia środków finansowych oraz zagwarantowania ich wykorzystania na działania z zakresu zwalczania chorób nowotworowych, a także monitorowanie osiąganej skuteczności. Ustanawiany program jest wieloletni w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Celem programu jest zahamowanie wzrostu zachorowań na nowotwory, osiągnięcie średnich europejskich wskaźników wczesnego wykrywania nowotworów oraz skuteczności leczenia, stworzenie warunków do wykorzystania w praktyce postępu wiedzy o rozwoju nowotworów złośliwych, a także utworzenie systemu ciągłego monitorowania skuteczności zwalczania nowotworów w kraju oraz jego poszczególnych regionach. W ramach programu w ustawie określono działania dotyczące w szczególności rozwoju profilaktyki pierwotnej nowotworów złośliwych, wdrożenia programów wczesnego wykrywania, zwiększenia dostępności metod wczesnego rozpoznawania oraz wdrożenia procedur zapewnienia jakości diagnostyki i terapii nowotworów. Wykonywanie programu powierzono ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, który m.in. opracowuje zakres zadań niezbędnych do realizacji programu, koordynuje współpracę między podmiotami realizującymi działania programu, wybiera realizatorów (ich wybór jest przeprowadzany w trybie konkursu).

W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie 7 poprawek do rozpatrywanej ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych", w większości zbieżnych z zapisami ustawy w wersji rządowej. Ustalono, ze ich przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Krystyna Sienkiewicz.