Narzędzia:

Zapowiedzi

9 czerwca 2005 r.

9 czerwca 2005

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Skarbu Państwa i Infrastruktury. W pierwszym punkcie porządku dziennego rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Senatorowie zapoznali się z opinią dyrektor Departamentu Transportu Morskiego w Ministerstwie Infrastruktury Janiny Mentrak. Wysłuchano także uwag Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W głosowaniu komisja opowiedziała się za zaproponowaniem Senatowi wprowadzenia do rozpatrywanej nowelizacji 5 poprawek, zbieżnych z sugestiami biura legislacyjnego i stanowiskiem Komisji Ochrony Środowiska. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator Czesławę Christową.

Następnie przystąpiono do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Na temat ustawy wypowiadali się dyrektor Departamentu Prawno-Legislacyjnego w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Mikiel oraz radca ministra infrastruktury Krzysztof Grzegorczyk. Ponadto zapoznano się z uwagami biura legislacyjnego.

Celem uchwalonej przez Sejm nowelizacji było wprowadzenie zmian merytorycznych w przepisach ustaw dotyczących transportu drogowego i kolejowego, w szczególności w zakresie dotyczącym doradców do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych oraz poddawania ocenie zgodności określonych ciśnieniowych urządzeń transportowych, a także doprecyzowanie tych przepisów na tle dotychczasowej praktyki ich stosowania.

W głosowaniu Komisja Skarbu Państwa i Infrastruktury postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej 12 poprawek, zbieżnych z uwagami biura legislacyjnego, a jedną - na wniosek senatora Włodzimierza Łęckiego.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie ustawy o zmianie ustawy o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw wybrano senatora W. Łęckiego.

Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono ustawę o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego.

Przepisy ustawy rekomendował senatorom wiceminister skarbu państwa Przemysław Morysiak, któremu towarzyszyli dyrektor Departamentu Integracji Europejskiej Marta Busz i radca ministra Krzysztof Głogowski. Ponadto komisja zapoznała się z uwagami Biura Legislacyjnego dotyczącymi zgodności ustawy z prawem wspólnotowym, Konstytucją RP, a także regułami poprawnej legislacji. Jak stwierdzono w konkluzji obszernej opinii, rozpatrywana ustawa budzi zastrzeżenia zarówno w zakresie jej relacji do prawa wspólnotowego, jak i postanowień Konstytucji RP.

Celem uchwalonej przez Sejm ustawy było wprowadzenie w stosunku do określonych przedsiębiorców instytucji tzw. "złotej akcji" Skarbu Państwa, rozumianej jako prawo sprzeciwu organu władzy publicznej występującego w jego imieniu wobec określonych czynności prawnych podejmowanych przez danego przedsiębiorcę. W związku z tym w ustawie określono z jednej strony szczególne uprawnienia Skarbu Państwa oraz zasady ich wykonywania w spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 44 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości z ich udziałem, o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego, zwanych dalej "spółkami", z drugiej zaś - kryteria warunkujące uznanie spółek za istotne dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego w rozumieniu prawa wspólnotowego.

W głosowaniu Komisja Skarbu Państwa i Infrastruktury poparła ustawę o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego. Ustalono, że przyjęcie jej bez poprawek zarekomenduje Izbie senator Ryszard Matusiak.