Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Zapowiedzi

Delegacja Senatu udaje się do Szwajcarii na obchody 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki

14 października 2017 09:00

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z delegacją udaje się w dniach 14 – 15 października 2017 r. do Solury w Szwajcarii, gdzie odbędą się uroczystości 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Wizyta będzie okazją do spotkania ze szwajcarską Polonią  oraz do rozmów z wiceprzewodniczącym szwajcarskiego parlamentu Dominiquem de Baumanem.  

W skład  delegacji wchodzą senatorowie Grażyna Sztark i Ryszard Majer.

Senat rok 2017 ustanowił Rokiem Tadeusza Kościuszki. W podjętej uchwale czytamy m.in.: „..Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki, by naród polski oddał należny hołd pamięci swego bohatera, bohatera światowej sławy, a także by młodym pokoleniom wskazać przykład służby i poświęcenia dla Ojczyzny i aby wzmocnić przez to kondycję duchową narodu”. W uchwale przypomniano, że „Wielkość i dziejowe zasługi Kościuszki doceniła Konferencja Generalna UNESCO, która w listopadzie 2015 r. podjęła uchwałę, na podstawie której obchody 200 - lecia zgonu Kościuszki będą się odbywać pod patronatem UNESCO”.

Tadeusz Kościuszko, naczelnik insurekcji z 1794 r., polski i amerykański generał, uczestnik walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, obywatel honorowy Republiki Francuskiej zmarł w Solurze 15 października 1817 r.

realizacja: Ideo powered by: CMS Edito