Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Zapowiedzi

Marszałek Senatu z wizytą w Kijowie i Charkowie

12 października 2017 09:00

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w dniach 12 – 13 października 2017 r. będzie przebywał na Ukrainie – w Kijowie i Charkowie. Marszałek udaje się na uroczystość nadania Polskiej Bibliotece Medycznej w Kijowie imienia prof. Zbigniewa Religi. W programie wizyty są ponadto spotkania z ukraińskimi politykami i Polakami zamieszkałymi na Ukrainie.

Marszałek w Kijowie spotka się z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Andrijem Parubijem. Będzie rozmawiał też z przedstawicielami organizacji Polaków na Ukrainie. Złoży  kwiaty na polskim cmentarzu wojennym w Kijowie-Bykowni, gdzie spoczywają szczątki  ponad 3,5 tys. polskich obywateli z ukraińskiej listy katyńskiej.

W Charkowie marszałek Senatu spotka się z gubernator Obwodu Charkowskiego Julią Switliczną, złoży kwiaty na cmentarzu ofiar totalitaryzmu w Piatichatkach, gdzie w 1940 r. pogrzebano ofiary zbrodni katyńskiej (ponad 3700 oficerów Wojska Polskiego, jeńców wojennych ze Starobielska), odwiedzi szpital wojskowy w Charkowie, gdzie leczeni są żołnierze ranni w działaniach na wschodzie Ukrainy. Marszałek ponadto spotka się z biskupem Stanisławem Szyrokoradiukiem, ordynariuszem diecezji Charkowsko-Zaporoskiej i będzie rozmawiał z przedstawicielami organizacji polskich na Ukrainie.

Polska Biblioteka Medyczna została otwarta rok temu przy Narodowej Bibliotece Nauk Medycznych w Kijowie. Polscy lekarze, wydawnictwa i osoby prywatne przekazały już ponad 6,5 tys. książek i czasopism, wśród których jest prywatny księgozbiór prof. Religi. Projektowi patronuje Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie. W zamyśle twórców placówki, ma ona być nie tylko biblioteką, ale też centrum wymiany myśli i wsparcia Polonii medycznej na Ukrainie.

realizacja: Ideo powered by: CMS Edito