Narzędzia:

Zapowiedzi

26 kwietnia 2005 r.

26 kwietnia 2005

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności, Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego oraz Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

W imieniu wnioskodawców Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego projekt przedstawiła i uzasadniła senator Maria Berny.

W posiedzeniu uczestniczyli zastępca kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jerzy Kozłowski, dyrektor Wojskowego Biura Badań Historycznych płk dr Krzysztof Komorowski, dyrektor Departamentu Świadczeń Socjalnych w Ministerstwie Polityki Społecznej Alina Wiśniewska oraz przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP i Stowarzyszenia Saperów Polskich.

Projekt zakładał przyznanie uprawnień kombatanckich osobom biorącym udział w akcji rozminowywania kraju w latach 1945-56. Osoby te, a także wdowy i wdowcy po nich, miałyby być uprawnione do świadczeń przysługujących na podstawie tzw. ustawy kombatanckiej. Łącznie otrzymałoby je około 10 tysięcy osób, z czego 2 tysiące to osoby biorące udział w akcji rozminowania kraju, natomiast około 8 tysięcy to wdowy lub wdowcy. Jak przewidziano w projekcie, dla budżetu państwa łączne skutki finansowe wejścia w życie proponowanych zmian wyniosą ponad 17 mln złotych.

W uzasadnieniu przypomniano, że starania o przyznanie uprawnień kombatanckich żołnierzom wojsk inżynieryjnych biorących udział w operacji rozminowania terytorium Polski w okresie od 1945 do 1956 roku były przedmiotem zabiegów zarówno środowisk i organizacji byłych żołnierzy zawodowych oraz żołnierzy rezerwy, jak i samych zainteresowanych od wielu lat.

Operacja całkowitego rozminowania kraju pociągnęła za sobą ofiarę sześciuset dwudziestu trzech zabitych i ponad ośmiuset ciężko rannych żołnierzy tych wojsk; dla porównania w trakcie działań wojennych wojsk polskich walczących na terenie Polski zginęło czterystu sześćdziesięciu trzech saperów.

Poniesione straty i osiągnięte efekty są wymiernym dowodem wielkości i ważności tego wojskowego zadania. Żołnierze saperzy-minerzy wykonywali je w warunkach zagrożenia zdrowia i życia porównywalnego do tego, które spotykało innych żołnierzy w polu bezpośrednich działań wojennych.

Ponieważ uchwalenie ustawy spowoduje obciążenie budżetu państwa, datę jej wejścia w życie określono na 1 stycznia 2006 r. Tak ustalony okres vacatio legis daje, zdaniem wnioskodawców, możliwość uwzględnienia wydatków związanych z realizacją ustawy w pracach nad budżetem na 2006 r.

Połączone komisje, zgodnie z art. 80 ust. 1, 2 i 3 Regulaminu Senatu, po rozpatrzeniu w pierwszym czytaniu projektu ustawy wniosły o przyjęcie bez poprawek przedstawionego przez wnioskodawców projektu ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, oraz projektu uchwały w sprawie wniesienia do Sejmu tego projektu ustawy.

Ustalono, że podczas drugiego czytania projektu sprawozdanie w tej sprawie złoży senator M. Berny. Jednocześnie upoważniono senator M. Berny do reprezentowania stanowiska Senatu w dalszych pracach nad projektem.